Zorunlu Trafik Sigortası

Zorunlu Trafik Sigortası

Zorunlu yasa gereği Araç sahibi olan her kes zorunlu trafik sigorasını yaptırmak zorundadır. Trafik üzerinde yaşanan onlarca olay ve kaza neticesinde binlerce insanımız vefat ediyor veya sakat kalıyor.

zorunlu trafik sigortası zorunlu kılınmasının en büyük sebebi trafikde yaşanacak her hangi bir felaket sonucunda sakatlanan veya ölen kişiye yüklü miktarda ödeme yapılmasıdır. Trafik sigortası kesinlikle kazaya karıştığınız zaman masrafınızı ödemez.

Zorunlu olduğunu unutmayalım ve biran önce trafiğe çıkmadan kesinlikle zorunlu trafik sigortasını yaptırınız.

Trafik sigortası prim fiyatları da yine sigorta şirketinden bir başka sigorta şirketine değişiklik gösterebilir. İzmir için belirlenen üst birim ve alt birim olarak bildirilen fiyatlar 527.00 TL ve 347.00 TL olarak bildirilse de bu fiyatlar aracın karıştığı ya da yapmadığı kazalar, oluşan hasarlar oranında fiyat hasarsızlık nedeniyle daha aşağı da düşebilir, oluşmuş hasar varsa bu fiyatlar yukarıda çıkabilir. Ankara ve İstanbul ile kıyaslandığı vakit İzmir trafik sigortası prim fiyatları daha ucuz denebilir.

Bu sebeple zorunlu trafik sigortası özellikle araç sahiplerini trafik içinde daha dikkatli olmaya sevk eden unsurlardan da görülebilir. Zorunlu trafik sigortaları sigorta şirketleri tarafından bir yıllık olarak yaptırılır. Bir yılın dolması durumunda trafik sigortasının yenilenmesi gerekir. Zorunlu trafik sigortası aracın bir kaza yapması halinde, karşı tarafta oluşacak hasarın tespiti sonrası, belli oran ve birimler baz alınarak hasarın karşılanmasında devreye girer. Üçüncü kişilere de hasar oranında oluşan zarara karşılık yine belli kaideler çerçevesinde ödeme yapar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.