Yoklama Kâğıdı Gelmeyenlerin Yapması Gerekenler

Yoklama Kâğıdı Gelmeyenlerin Yapması Gerekenler

Yoklama işlemleri 1111 sayılı Askerlik kanununda 14. Madde de tanımlanan idari bir işlem şekli olup tüm asker adayları için uygulanmaktadır.  Yoklama kâğıdı, askerlik görevini yapmak üzere yükümlü olan kişilerin sağlık taramasının yapılması ile askerliğe elverişli oldukları veya sağlık sorunları nedeni ile askerliğe elverişli olmadıklarına dair karar vermesinin yanı sıra, meslek, eğitim ve buna benze niteliklerin belirlenmesi için önem arz etmektedir. Bu niteliklerin tespit edilmesi kişilerin askere alma işlemlerinde daha çok verim elde etmesi için yapılan yerleştirme aşamalarında son derece önemlidir. Sosyal hayatta ki meslek ve başarısından askeri hayatta da faydalanılmak istenmektedir.

Askerlik yoklaması artık bireylere bir evrak veya doküman belge gönderilerek yapılmamaktadır. Son yapılan düzenlemelere göre askerlik yoklama kâğıdı, askerlik kanununda 25. Maddesi gereğince TRT kanallarında duyurulmakta ve TRT tarafından yapılan duyurular resmi tebligat yerine geçmektedir.  Bu duyuruların yapılması ile askerlik çağına gelmiş kişilerin askerlik yoklamasını yaptırması için aşağıda yer alan belgeler ile en yakın askerlik şubesine başvurmaları gereklidir.

  • TC nüfus cüzdanı ve fotokopisi
  • Eğitim durumunu gösterir diploma ve fotokopileri
  • Varsa kurs veya eğitim sertifikaları ve fotokopisi
  • Ehliyet belgesi ve fotokopisi
  • Varsa bir hastalık veya engel durumunu gösteren belge
  • Verem ve dispanseri taraması

Zamanı geldiğinde yoklama yaptırmayan veya yoklama yaptırmamasına dair bir mazeret belgesi göndermeyen ( sağlık, eğitim vb. ) kişiler yoklama kaçağı olarak suç işlemi olacaklardır ve adli ve idari açıdan cezai işlem uygulanacaktır. İdari para cezası uygulanmakta olup Cumhuriyet Başsavcılığına da suç duyurusunda bulunulmaktadır. Bu idari para cezası yoklama kaçağının her geçen gün aleyhine olup zaman geçtikçe de cezai işlem daha da artmakta ve daha fazla para cezası ile sonuçlanmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.