Ana Sayfa Arama
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya

Yoklama Kaçakları Askerliği Tecil Ettirebilir mi?

İster asker kaçağı olsun

İster asker kaçağı olsun ister yoklama kaçağı, herhangi bir sebep ile bakaya kalan kişiler gerekli tecil kriterlerini sağladıkları sürece askerlik tecil ( erteleme ) işlemlerini yaptırabilirler. Eğitim, sağlık veya diğer olağan dışı durumlarda ( 1. Derece bir yakınının şehit veya gazi olması, terör mağduru olması gibi ) yine askerlik tecil işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Bir açık veya özgün liseden mezun olan kişi 20 yaşından itibaren 3 yıl veya 20 yaşından büyük olduğu durumlarda lise diploması tarihinden itibaren 3 yıl tecil işlemleri uygulanmaktadır. Bu süreç sonrasında yoklamaya gitmeyip yoklama kaçağı olan kişiler bir üniversitenin meslek yüksekokul veya lisans bölümünde eğitime başladığı durumda öğrenci belgelerini askerlik şubesine götürerek tecil işlemleri yapabilirler.

29 yaş sınırını geçmeyen lise, meslek yüksekokul veya lisans mezunu kişiler eğer yoklama kaçağı veya asker kaçağı iseler, herhangi bir eğitim kurumunda eğitim gördüklerine dair belgeyi askerlik şubesine ileterek başvuru yaptığı durumlarda askerlik tecil işlemleri yapabilirler.

Üniversite mezunu bir yoklama kaçağı 29 yaşından küçük ise herhangi bir üniversitenin yüksek lisans veya doktora bölümüne kayıt yaptırdığı durumda öğrenci belgesini ilgili üniversiteden alarak diledikleri askerlik şubesine başvuru yaparak askerlik tecil işlemlerini yaptırabilirler.

Herhangi bir üniversitenin yüksek lisans bölümünden mezun olan yoklama kişi, 35 yaşından küçük olmak kaydı ile bir üniversitenin doktora bölümüne kayıt yaptırdıkları durumlarda ilgili üniversiteden öğrenci olduklarına dair belge ile bir askerlik şubesine başvurarak erteleme işlemleri yaptırabilirler.

Yoklama kaçağı olan kişilerin ayrıca herhangi bir ciddi sağlık problemleri olduğunuzda tam teşekküllü sağlık merkezlerinden aşacağı kurul raporu ile askerlik tecil işlemlerini yapabilirler. Ayrıca boy kilo oranı istenilen orandan çok daha farklı bir düzeyde ise o seviyeye gelmesi adına kişiye yoklama kaçağı olsa dahi 6 veya 12 aylık tecil işlemleri uygulanmaktadır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir