Ana Sayfa Arama
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya

Yerli İHA 2 Yıldır Depoda

Bu haberin fotoğrafı yok

İsrail’e bakıma giden Heronlar’a rakip olan ve tamamen Türk mühendisleri tarafından üretilen Bayraktar Taktik İHA’nın, seri üretime hazır bir halde iki yıldır depoda beklediği ortaya çıktı.


Kalekalıp/Baykar Makine tarafından geliştirilen Bayraktar, bugüne kadar 100 saatin üzerinde başarılı uçuş yaptı, resmi test uçuşu Sinop Erfelek’te 29 Eylül 2009’da tamamlandı. Ocak 2010’da Başbakan Erdoğan Başkanlığı’nda yapılan Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile Eski Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve Savunma Sanayi Müsteşarı Murat Bayar’ın katıldığı Savunma Sanayi İcra Komitesi Toplantısı’nda 12+6 adet opsiyonlu Bayraktar alımı için görüşmelerin başlaması kararı verildi. Ama şu ana kadar sözleşmeyle ilgili bir adım atılmadı.


2010’da TÜBİTAK Teknoloji Ödülü’nü alan Bayraktar’ın rakibi Heron’a göre öne çıkan en önemli özelliği otomatik kontrol sisteminin tamamen milli olarak geliştirilmiş olması. Yazılımında bulunan 1 milyon satır kod sayesinde Bayraktar, hangardan çıkışı, taksi, havalanma ve inişini otomatik kontrol sistemi sayesinde yapıyor.


BAYRAKTAR


 Kanat açıklığı: 14 mt.
 Uzunluk: 5.5 mt.
 Seyir hızı: 130 Knot
 Operasyonel
 uçuş süresi: 14 saat
 Haberleşme
 menzili: 150 km.
 Uçuş irtifası: 24 bin feet


HERON


 Kanat açıklığı: 16.60 mt.
 Uzunluk: 8.94 mt.
 Seyir hızı: 113 Knot
 Operasyonel uçuş süresi: 16 saat
 Haberleşme menzili: 200 km.


KAYNAK: VATAN