Yedek Subayların Sevk Öncesi Hazırlık İşlemleri Nelerdir?

Yedek Subayların Sevk Öncesi Hazırlık İşlemleri Nelerdir?

Yükümlü kişilerin yoklama işlemlerinin yapılmasında sonra, sevk sürecinin tamamlanmasına kadar geçen zaman dilimi içinde değişen veya sonrasında elde edilmiş olan sınıflandırmaya temel bilgileri sevk öncesinde olan hazırlık işlemlerinin bulunduğu döneme alınır.

Sevk işlemine tabi olan bireylerin, sevk öncesinde yapılan hazırlık işlemleri için askerlik şubelerinin başkanlarına başvurmaları gerekir. Ayrıca bu işlemi şahsen yapmaları gerektiğinde yerlerine bir vekil atama durumu da olmayacaktır. 1111 sayılık Askerlik Kanunu çerçevesinde bireylerin sevk öncesinde yapılan hazırlık işlemleri için yasal mazeretleri dışında müracaat etmemeleri halinde, bakaya adı verilen işleme tabi tutulacaklardır. Askerlik şubesine gitmeden önce bireylerin yapacağı bir diğer işlem de e-Devlet sistemine girerek, sevk öncesinde yapılan hazırlık işlemi için belirtilen formu doldurmaları gerekecektir. Sonrasında ise yukarıda belirttiğimiz gibi şahsen askerlik şubelerine gitmeleri gerekecektir.

Belirtilen celp döneminde sevke tabi olarak tutulan yükümlülerin belirtilen zaman dilimlerinde sevk öncesinde yapılan hazırlık işlemleri için askerlik şubelerine gitmeleri gerekir. Belirtilen zaman dilimleri içinde bu işlemi yapmayan bireylerin işlemleri alınmayacaktır.

Sevk öncesinde yapılan bu tür hazırlık işlemlerinin yapıldığı zaman dilimi içinde neden dolayı rahatsızlık duyduklarını bildiren bireyler, askerlik şubesinin belirlemiş olduğu sağlık kuruluşuna gidecekler ve orada kontrolleri yapılacaktır.

Belirtilen celp dönemi için sevk müracaatında bulunan bireylerden o celbin sevk öncesi hazırlık işlemlerine gelmemeleri halinde, yükümlü bireylerin celp dönemleri grup celbine çevrilecektir.

YORUMLAR

  1. Yasin dedi ki:

    İyi günler. Ben yedek subay olmak için son yoklamada belirttim. Ama sevk öncesi hazırlık işlemleri diye bisey duymadım. Ve bana şubede ki memur şubatta askersin bi daha şubeye gelme ne gerek yok dedi. Ama 1 31 aralik tarihlerinde sevk işlemleri varmış. Simdi benim durumum ne olacak. Kısa dönem mi giderim. Ve celp dönemim değişir mi. Yardım ederseniz sevinirim.