Yedek Subay Yoklaması Nasıl Yapılır?

Yedek Subay Yoklaması Nasıl Yapılır?

Dört yıl ve üzerinde fakülte, yüksekokul ve diğer enstitülerden mezun olmuş olan kişilerle birlikte, yurt dışında da eğitim görerek dört yıllık lisans mezunları, eğitim gördüklerini belgelemek durumundadırlar. 1 Ocak günü ile birlikte o yıl içinde askerlik çağına girmiş olan doğum tarihinin silahaltında hizmet vereceğini ilk celbi ve sevki ile birlikte bunların bitim tarihine kadar bulunmuş oldukları en yakın askerlik şubesi başkanlığına vermek durumundadırlar. Bu şekilde başvuruda bulunacak olan kişi, yurt dışında ikamet ediyorsa bağlı oldukları konsolosluğa giderek müracaat etmelidirler. Bununla birlikte, yoklama yaptırma şartı da onlara koşulacaktır. Askerlik Yoklamasını bu şekilde yaptırmayan bireyler, yoklama kaçağı olmak kaydı ile birlikte takip altına alınacaktır.

Yoklama Sırasında İstenecek Olan Belgeler

Yedek Subay Yoklama sırasında istenecek olan belgelere değinecek olursak; başlangıçta bir dilekçe doldurmalısınız. Bu dilekçe örneğini internet üzerinden araştırma yapmanız halinde kolayca bulabilirsiniz. Bunun yanında, nüfus cüzdanı ya da resmiyet taşıyan herhangi bir belge götürmeniz de gereklidir. Kimlikler kontrol yapıldıktan sonra sahiplerine tekrardan verilecektir. En son mezun olduğunuz eğitim kurumundan bir diploma almanız da gerekecektir. Diplomanın yerine geçen diğer belgeler de işlem yapmaya yarayacaktır.

Eğitimlerini yurt dışında tamamlamış olan kişiler, Yüksek Öğrenim kurumu tarafından imzalanmak ve ıslak mühür basılmak suretiyle diplomanın denklik belgesini getirmelidirler. Mezuniyet belgesinin aslını getirmek isteyen bireyler de noterden tasdik edilmiş Türkçe’ ye çevrilmiş halini getirmelidirler. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde okumuş olan kişilerden de aynı şekilde belgeler istenecektir. Kuzey Kıbrıs şartlarına göre kurulmuş olan bir üniversiteden ÖSYM’ye göre yerleştirilmemiş olan tüm yükümlü kişilerden de denklik belgesi istenecektir.

Ekstra olarak sağlık durumunun nasıl olduğu konusunda çıktı alınmalı ve ilgili birime götürülmelidir. Bu sağlık durum belgesini de çıktı olarak bulabileceğiniz siteler bulunmaktadır. Oraları ziyaret etmeniz halinde, kolay bir şekilde bu belgeleri alabilirsiniz.

Yedek Subay Yoklaması yapılmış olan kişilerin ne zaman sevk yapılacağını gösteren belgeler teslim edilecektir. Yükümlü kişilerin askerlik durum belgesi talep etmeleri durumunda, herhangi bir vekaletname aranmayacaktır. Annesi ya da babası gibi birinci sınıf yakınları doğrudan bu belgeyi alabileceklerdir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.