Yedek Subay Sınıflandırma Sonucu Sorgulama

Yedek Subay Sınıflandırma Sonucu Sorgulama

Yedek subaylığın geçmişi eskilere, Osmanlı dönemine kadar gitmektedir. Yedek subaylık kavramının doğmasının altında yatan amaç, orduda eğitimli kişilerin olmaları ve bu kişilerin eğitim düzeylerinden maksimum fayda sağlamaktır. Bu sayede ordunun birçok alanına farklı hizmetler sağlanmış olunur. Özellikle Osmanlı zamanlarının son döneminde ortaya çıkan Batı tarzı ordu kurma fikriyle birlikte gelişmiştir. Medreselerin Darülfünun’a dönüşmesiyle birlikte çok sayıda eğitimli birey yetişince, bu eğitimli gençlerden orduda nasıl faydalanılacağı düşünülürken, ortaya yedek subaylık fikri çıkmıştır. Sonrasında ise Batılı devletlerin bir süredir kullandığı bu sistem incelenmiş ve Osmanlı ordusuna entegre edilmiştir. Araştırmalar tam olarak doğrulanmasa da, Çanakkale Savaşı sırasında yedek subay sayısı 100 bine yaklaşan bir rakamı bulmuştur.

Cumhuriyetle beraber önemi daha da artan yedek subaylık kimi zaman tartışılan bir kurum kimi zaman oldukça faydası dokunan bir sınıf olmuştur. İsminden de belli olacağı üzere subay zumresinin en altında bulunan askerlerdir. Yedek subaylığın rütbesi asteğmenliktir. Asteğmenlik önceden harp okulunda herkese verilen bir rütbe olmuş ama sonradan yalnızca yedek subaylara verilmeye başlanmıştır.

Nasıl Yedek Subay Olunur?

1980’li yıllara kadar yedek subay olabilmek için yalnızca 4 yıllık üniversiteyi bitirmek yeterken, günümüzde bu durum biraz değişmiştir. Çünkü ülkemizde fazla sayıda 4 yıllık üniversite mezunu vardır. Bu sorunu ortadan kaldırmak adına yedek subaylığa belli şartlar getirilmiştir.

Ancak; Tıp fakültesi ya da Diş Hekimliği mezunları için hiçbir şart aranmaz. Bu okullardan mezun olan kişiler askerliklerini direkt yedek subay olarak yaparlar. Bunun nedeni ise bu iki meslek grubuna orduda her zaman ihtiyaç duyulmasıdır.

 • Askerlik şubesine 4 yıllık lisans mezunu olarak başvuran herkes yedek subay adayı olur.
 • Herkes başvuru sırasında bir form doldurmak zorundadır. Formda kişiye askerliği için 12 ay yedek subay ya da 6 ay kısa dönem er olarak iki seçenek sunulur. Kişi isteğine göre tercihte bulunur. (Yedek subaylığı istemeyen ama formda istemediğini belirtmeyi unutanlar yedek subay yapılır diye bir kural yoktur.)
 • Formdaki bir diğer soru ise askerliğin komando olarak icra edilip edilmemesine yöneliktir. Örneğin yedek subay olmak ve üzerine askerlik komando olarak yapılmak isteniyorsa, çok yüksek bir ihtimalle komando yedek subaylık çıkacaktır. (Fiziki kontrollerde bir şey çıkmazsa.)
 • Sonrasında ise askerliğe başvuran kişi bir sınava tabi tutulur. Bu sınava yedek subaylık sınavı denir. Genel olarak sorular muhakeme yeteneğinin ve bilginin ölçülmesine yöneliktir. Kişinin askerlere komutanlık yapıp yapamayacağı belirlenmeye çalışılır. Ama bu sınav da yedek subay olabilmek için yeterli değildir. Yine de hem formlarda yedek subaylık ve komandoluk işaretlenmiş hem de bu sınavda büyük bir başarı gösterilmişse, şans çok yüksektir.

Yukarıda saydığımız bu işlemlerin çoğu zaman zaman formalite olarak görülür. Kimi zaman kişi yedek subaylığı istemediğini belirten şıkları işaretlemesine ve sınavda da çok başarılı olmamasına rağmen yedek subay olabilirken, bazen de her şey kusursuz olsa bile yedek subay olamamaktadır. Çünkü yedek subay olabilmenin ana kriteri TSK’nın içerisinde gizlidir. Yani personel ihtiyacına göre belirlenir. Burada mezun olunan bölüm de önemlidir. Özellikle eczacılık, veteriner hekimlik, psikoloji, rehberlik,  harita mühendisliği, hukuk fakültesi mezunları ve birçok mühendislik türleri çoğu zaman ihtiyaç duyulan mesleklerdendir.

Yedek Subaylık Eğitimleri

Askerliğinizi nerede yapacağınız açıklandığı zaman karacı mı, havacı mı yoksa denizci mi olduğunuz, karacı iseniz piyade mi, topçu mu, tankçı mı olduğunuz da bununla birlikte bildirilir. Yedek subaylıkta, tıpkı er ve erbaşlarda olduğu gibi bir acemi birliği dönemi vardır.

Ancak bu acemi birliği olarak değil, yedek subay okulu olarak geçer. Her yedek subay okulu farklı yerdedir. Piyade okulu İstanbul Tuzla’da, topçu okulu Ankara Polatlı’da, Tankçı okulu (zırhlıbirlikler) Ankara Etimesgut’ta, Muhabere okulu Ankara Mamak’ta ve diğer sınıf okulları Türkiye’nin birçok yerinde bulunabilir. Bu okullarda bir yedek subayın bilmesi gereken her şey öğretilir. Sınıf ve askerlik derslerinin yanında fiziki eğitimlere de ağırlık verilir. 3 aylık süren bu eğitim / sınavların sonunda artık yedek subay olunup olunmayacağına karar verilir. Yedek subaylık kura ile belirlenir ve kura sonucuna göre asteğmen rütbesi ile mezun olunur.

YORUMLAR

 1. Asker dedi ki:

  Merhaba ben 4 yıllık mezunum. 5 ekimde askere gitmek için başvuru yaptım ve yedek subay olarak yapmak istediğimi söyledim. Bana en yakın Şubat Celbinde gidersin dediler şubeden. Fakat e-devlet ten askerlik durum sorgulamasına girdiğim zaman 28.10.2016 ya kadar askerlik açısından sorun yoktur yazıyor. Normal bir durum mu? çünkü kasım celbinde gidecek bir arkadaşımda da aynı tarih yazıyor…

 2. Ünal demirel dedi ki:

  İyi günler Kasım ayının 3.haftası tecili mi bozdurdum subat celbine gidebilmek için geçen hafta askerlik yapılacak yerler kısa dönem ve erler için açıklandı benim yerim belli olmamış. Şimdi sorum yedeyedek subay için yerleri belli oldu mu? Ve gitmeyi tercih ettiğimiz celp dışında otomatik bir sonraki celbe belli olabiliyor mu? En yakın zamanda cevabınızı bekliyorum teşekkürler

 3. Mesut Lale dedi ki:

  Merhaba ben 4 yıllık mezunum askerlik siniflandirmam yapildi yedek subayi cikti. Şubeden tekrar tecil ettirdim simdi uzun dönem değilde kısa dönem yapmak istiyorum size çaresi varmidir. Ne kadarda beklesem uzun yedek subaymi yapacam şimdiden sağolun insaAllah bir çaresi vardir da kısa dönem yapabiliriz…