“Yedek Subay – Kısa Dönem” Sevk İşlemleri

“Yedek Subay – Kısa Dönem” Sevk İşlemleri

Askerlik şubesi seçim ve sınıflandırmaları yapılan yükümlülerin eğitim merkezlerine sevk işlemlerini yapar. Sevk tarihleri ilk olarak genel olarak açıklanır. Daha sonradan kesin ve net tarihler TRT duyurusuyla belirlenir. Tüm yükümlüler sonuçları e-devlet üzerinden de görebilir.

Yedek Subay adayları askerlik şubesine başvurduklarında bazı belgeleri teslim etmek zorundadır. Bunların başında diploma veya diplama yerine geçen geçici mezuniyet belgesi gelmektedir.  Belgelerin teslimi sırasında aslının ve bir adet fotokopisinin teslim edilmesi zorunlu kılınmıştır. Yedek Subay adayları eğer doktor statüsüne sahipse, uzman doktorluğunu belgeleyen uzmanlık belgesini, ihtisas jüri mazbatasını ve Sağlık Bakanlığı’ndan halen görev yaptığına dair belgeleri sunmalıdır.

Yedek Subay adayları eğer yurtdışındaki bir okuldan mezun olmuşsa, mutlaka yurtdışındaki okulun denklik belgesini de getirmelidir.

Tüm bu işlemlerden sonra, yedek subay adayları seçim ve sınıflandırma sonucu belirlenden eğitim merkezlerine belirlenen süre içerisinde gitmezse (1111 sayılı Askerlik Kanunu’nun 74’nci maddesinde belirlenen mazeretler dışında) bakaya işlemine tabidir. Yine aynı şekilde sevk evrakı alamayanlar da bakaya olarak görülürler.

Aşağıdaki tabloda yaklaşık sevk tarihlerini bulabilirsiniz.

SEVK TARİHLERİ
STATÜ CELP DÖNEMİ İŞLEM

MAKAMI

ŞUBAT MAYIS AĞUSTOS KASIM
2,5 Aylık Temel Eğitime Tabi Yedek Subay Adayları 11-12 Şubat 12-13 Mayıs 11-12 Ağustos 14-15 Kasım AS.Ş.

BŞK.LIĞI

Kısa Dönem 1’inci Grup 01-04 Şubat 02-05 Mayıs 01-04 Ağustos 31 Ekim – 03 Kasım AS.Ş.

BŞK.LIĞI

Kısa Dönem 2’nci Grup 16-18 Mart 08-10 Haziran 21-23 Eylül 07-09 Aralık AS.Ş.

BŞK.LIĞI

1 Aylık Temel Eğitime Tabi Yedek Subay Adayları 28-29 Ocak 28-29 Nisan 28-29 Temmuz 27-28 Ekim
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.