Vücudunda Dövme Olanlar Uzman Çavuş Olabilir mi?

22 Şubat 2018 Perşembe, 21:37

Askerlik müessesinde en alt kademede olan erler den en üst rütbelere kadar dövme, yara ve jilet izi ile alakalalı bir takım kısıtlamalar ve yasaklar bulunmaktadır. Bu yasaklar Kara Kuvvetleri Komutanlığa uzman erbaş ve sözleşmeli er alım kriterlerinde yer alan ön sağlık muayenesi şartlarında ‘’ adayın vücudunda hiçbir şekilde jilet izi, herhangi bir dövme, yanık, ameliyat kesi izi ve farklı izler bulunmamalıdır. ‘’ maddesi bulunmaktadır. Bu askere alma kriterlerinde ağır bir kriter olup bazı adayları ilk muayene de elemek adına oldukça etkilidir. Ancak TSK kurumsal kimliğinde disiplin, hijyen ve kuralların ön planda olması adına bu kriterlerden vazgeçmemesi normal karşılanmaktadır.

Bu sağlık kriterinin ağır olması ve esnetilebilmesi adına yapılan çalışmalar ile 2016 yılında yapılan uzman çavuş alımında bu madde ile alakalı bir düzenleme yapılmıştır. Yeni düzenleme ile ‘’  Yaz elbisesi giyildiğinde vücutta görünen bölgelerde 20 cm kare den büyük iz, yara ve dövme bulunmamalıdır. Görünmeyen yerlerde ise 50 cm kareden büyük yara, iz ve dövme bulunmamalıdır. Ayrıca bir dini, siyasi, cinsellik yâda şiddet içeren ideolojik iz dövme yâda belirtilmeyen dikkat çekici vücuda eklenen şeyler bulunmamalıdır. ‘’

Bu esnetilen madde ile belirli ölçüleri ve istenilen bölgeleri sağlayan dövmesi olanlar uzman çavuş olabilir. Bu maddenin ilerleyen dönemlerde daha üst rütbeliler, askeri okullar, harp okulları ve komutanlıklara bağlı rütbelilerin yükselmesi aşamasında da esnetileceğini söyleyebiliriz. Gerekli açıklamalar alım kriterleri 1111 sayılı askerlik kanununda, ilgili maddelerde ve alım kriterlerinde TSK ve kurumları tarafından duyurulmaktadır. Bunun yanı sıra dövme sildirenlerin dövmeden daha büyük izler bırakabileceği ihtimalini göz önünde tutarak dövmenin ölçülerini gözden geçirip uzman çavuşluk için başvurularını yapabilirler.

11 Yorum

 1. Ali

  15 Haziran 2018 at 16:43

  Merhaba arkadaşlar ben bu yıl askere gidiyorum uzman çavuş olarak kalmak istiyorum sözleşme imzalıyıcam yani. Yalnız benim kulak zarım delik ama duyma kaybım yok bu kulak zarı deliği darbe ses su kaçması nda bile olabilen birşey. Ayrıca kolumda izler var çok büyük değil derinde değil yüzeysel omuz hizamda yazlık kıyafette görünmüyor elenirmiyim.

  • Admin

   Admin

   17 Haziran 2018 at 06:26

   Sorun yaşayabilirsiniz.

 2. Hakan

  17 Temmuz 2018 at 10:43

  Benım dırsek altıında dovme ver boyu 12 cm genıslıgı 4 fakat sıldırıyorum dovme boyası kalmadı sadece yanık izi var cok az sorun olur mu

  • Admin

   Admin

   17 Temmuz 2018 at 13:23

   Hayır sorun olmaz.

 3. Kubilay

  19 Temmuz 2018 at 17:23

  Benim.sirtimda 12 cm buyukluyunde dovme var gozukmeyen yerde jandarma lojistige basvuru yaptim.bi sorun olurmu

  • Admin

   Admin

   20 Temmuz 2018 at 18:29

   Askerlik döneminde bulunan dövmeler eski zamanlarda sorun yaratıyordu.Günümüzde ise vücudunuzda bulunan dövmelerherhangi bir sorun taşımamaktadır. Pek çok kişinin vücudunda dövme bulunmaktadır. Bu durumla ilgili olarakherhangi bir sıkıntı yaşamazsınız.

 4. Doğukan

  30 Temmuz 2018 at 16:26

  Uzman çavuşluga gidicem omzunda dövme var 10 cm görünmeyen yerde sorun olur mu

  • Admin

   Admin

   30 Temmuz 2018 at 21:19

   Hayır herhangi bir sorun olmaz.

 5. ercüment

  6 Ağustos 2018 at 13:28

  Uzman cavuşluga başvurdum sag kolumda saat taktıgım yerde 1bucuk 2 santimlik kalp dögmesi var sizce elenirmiyim

 6. Ercüment

  6 Ağustos 2018 at 13:30

  uzman cavuşluga başvurdum sag kolumun saat taktıgım yerde 1bucuk 2santimlik kalp dögmesi var sizce elenirmiyim

  • Admin

   Admin

   8 Ağustos 2018 at 21:05

   Hayır herhangi bir sorun olmaz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir