Ana Sayfa Arama
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya

Uzun Dönem Askerin Hava Değişim Süresi Nedir?

Askerlik çağına gelmiş olan

Askerlik çağına gelmiş olan ve askere çağırılan bireylere yapılan tebligat sonucunda, askerlik şubesine giderek gidip gidemeyeceği konusunda bilgilendirmesi gerekecektir. Askere gitmek için elverişli kişilere tanınan haklardan bir tanesi hava değişim süresidir. Bireylere verilen bu değişim süreci içinde memleketlerine gitmeleri özgür bir hale getirilmiştir. Hava değişim süreci içinde geçirdikleri zamanlar askerliklerinden düşülmektedir. Yeni çıkan yasayla birlikte bireylerin bu değişim süreci içinde geçirecekleri zamanlarda, köklü değişiklikler yapılmıştır. Bu değişim süreci için belirlenen tarihler biraz daha indirilmiştir.

İki dönem olarak ayrılan askerlik için uzun dönemlerin hava değişim süreci 90 günden 30 güne düşürülmüştür. Bireylerin bu düşen hava değişim süreci, askerlik günlerinden bu ölçüde eksilecektir. Altı aylığına askere giden kısa dönem erleri için ise bu süre 45 günden 15 güne düşürülmüştür. Bunun sonucunda askerlerin hayal kırıklığı yaşamaları mümkündür. Uzun dönemler için yaklaşık 60 günlük bir açık ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte teskerelerini alma süreleri de uzadığından ötürü, askeriyeden geç ayrılacaklarını da bilmeleri gerekir. Kısa dönem erleri için ise bu süreçte 30 günlük bir fark oluşmuştur. Kısa dönem erleri de yaklaşık otuz günlük bir süre sonrasında teskerelerini alabileceklerdir. Bireylerin bu konuda çok hassas ve titiz davranmaları gerekecektir. Göstermiş oldukları kötü tepkiler sonucunda, üstleri tarafından cezalandırılırlar. Özellikle doğu bölgelerinde askerlik yapan kişileri bu durum daha fazla etkilemiştir. Geçirecek oldukları güzel zamanları askeri birlik içinde geçireceklerdir.

Ayrıca bu süre içinde kendini elverişsiz bir hale getirmeye çalışan askerler tespit edildiği takdirde haklarında yasal işlemler başlatılacaktır. Bu durum, uyuşturucu madde kullanan ve diğer maddelere bağımlılığı olan kişiler için de aynı şekilde işleyecektir. Böyle bir durumla karşılaşmamak isteyen kişilerin çok dikkatli olması gerekecektir. Bununla birlikte dikkat edecekleri diğer bir husus da bireylerin bulundukları şehre göre hava değişim sürecini kullanmaları yönünde olacaktır. Rahat bir şekilde askerlik yapan kişinin, bu süreyi kullanmadığı takdirde daha erken bir şekilde teskeresini alacağını bilmesi gerekir. Almış olduğu bu teskere sayesinde, askeri birliği ile hiçbir alakası kalmayacaktır. Bu şekilde yaptığında, işlerine yaklaşık 30 gün öncesinden başlama fırsatı olacaktır. Diğer kişiler bu haklarını kullandıklarından ötürü bir ay öncesinden teskerelerini alma fırsatı elde edemeyeceklerdir. Buna bağlı olarak bulundukları yeri daha geç terk etmek durumunda kalacaktır. İşlerine daha geç başlayacaklar ve düzenlerini oturtmaları zaman alacaktır.