Uzman Çavuş Olma Şartları 2018

Uzman Çavuş Olma Şartları 2018

Asgari lise veya dengi okullardan mezun olan muvazzaf asker olarak çavuş rütbesi ile askerliğini tamamlayan akabinde is TSK bünyesinde teknik ve gerekli görevlerde bulunmak amacı ile istihdam edilen kişilere uzman çavuş denmektedir. Uzman çavuşlar uzman onbaşılıktan bir üst rütbeye çıkanlardır. Uzman çavuşlar genellikle Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde görev almaktadırlar.

 • Uzman çavuş olmak için TC vatandaşı olmak ve 25 yaşından gün almamak gibi yaş sınırı bulunmaktadır.
 • Uzman çavuş olmak için TSK tarafından sıkı tutulan sağlık problemlerinin olmaması ve sağlığın askerliğe engel teşkil etmemesi gereklidir.
 • Uzman çavuşluk için yapılacak yazılı, sözlü ve spor mülakatlarında başarılı olmak gereklidir.
 • Bazı uzman çavuş ilanlarında terhis olacak olan er ve erbaşlardan mesleki seçimler yapılmaktadır. Örneğin oto tamircilik, jeneratörcü veya kaynakçı gibi teknik bilgi yeterlilik ve belgesi olanların seçilmesi ve istihdamı sağlanmaktadır.
 • Uzman çavuş adayları askerlik görevini yapmış ( en fazla 3 yıllık terhis süresi geçmeli ) veya yapıyor durumda olmalıdır.
 • En az 164 cm boyunda olup boy kilo oranı tablosunda belirtilen değerler içerisinde olmak gereklidir.
 • Diksiyonu düzgün, vücut yapısı normal ve psikolojik açıdan sağlıklı olmak gereklidir.
 • Yapılacak olan güvenlik soruşturmasından geçerek herhangi bir terör örgütü üyeliği ve sempatizanlığı bulunmamak
 • Sicil kaydının temiz olması

Tüm bu kriterler sağlandığında uzman çavuş olmak oldukça kolaydır zira ülkemizde uzman çavuşluk istihdamı oldukça fazla sayıda olup TSK tarafından gerek duyulan teknik ve mesleki işlerin yürümesi adına uzman çavuş istihdamı yapılmaktadır. Ayrıca uzman çavuş olanların istifa edip memurluğa geçişleri de oldukça bilinen ve uygulanan bir yöntemdir.

Soru: Uzman çavus olmak için gerekli sağlık sartlarını arastırırken gözüme takılan birşey oldu vücudun herhangi bir yerinde dövme jilet izi yanık izi bulunmaması lazımmıs. benim ayağıda gazoz kapağı büyüklüğünde bir yanık izi var ve kolumda kücüklükden kalma çok kücük bi iz var dikkatli bakmadıkdan sonra belli olmuyor herhangi bir sorun çıkar mı acaba?

Cevap: Herhangi bir sorun çıkartacaklarını sanmıyoruz.

YORUMLAR

 1. Selçuk KULAKSIZ dedi ki:

  Bundan 7 ay once trafik kazasi sonucu sag el bilegim kirildi ve sonuc olarak eski halinde oynatamiyorum. Ve yukari dogru kalkmiyor sinav cekmek imkansiz ceke biliyorum ama sadece yumuruk uzerinde silah tutusumdada bir problem yok agir is yapmamdada bir problem yok acaba uzman cavus olmamda bir engel olurmu? Ve kirik yerde ameliyat izleri var spor yapa biliyorum vucudumda spora el verisli fit bir vucudum var simdiden tesekkur ederim. 93/4

 2. metehan erdoğan dedi ki:

  selam aleyküm kolay gelsin askeliğim nezaman biran önce gitmek istiyorum

 3. ismail ışık dedi ki:

  merhabalar ben 94/1 askere gideceğim kısmet olursa yüksekokul mezunuyum ve askerde uzman çavuş olarak kalmak istiyorum ve göğsümde az bir yanık izi var çocukluktan bi sorun olur mu?

 4. SAVAŞ EKİNCİ dedi ki:

  UZMAN ÇAVUŞ OLMAK İÇİN ASKERLİK ŞARTI ARANIYOMU YANİ ASKERLİNİ YAPMIŞ OLMAK

 5. hasan dedi ki:

  selam arkadaslar göğsümde yanık izi var görünmeyen yerde acaba sorun cıkar mı

 6. Eren Musa dedi ki:

  Selamün Aleyküm yaşım 17 kolum 4 sene önce kırılmıştı.
  Uzman cavus olmak istiyorum ve kolumda ameliyat izlerim var.
  Sıkıntı olur mu?

 7. Ali ÇAKIL dedi ki:

  jandarma 2017/9 lojistik branşlarda alım vardı ona başvuru yaptım onaylandı sınava gidicem fakat sol el bileğimde ameliyat izi var ayaklarım düz taban sizce alırlar mı

 8. önder dedi ki:

  selamun alleykum kulagimdan amelliyat oldum kucuken duymuyo diye degil akiyo diye simdi hic bi sıkinti yok izi var ameliyat izi bi sikinti olurmu acil cevap

  1. önder dedi ki:

   cevap veren hic kimse yok

 9. Abdullah Güler dedi ki:

  Bileklerimde insaat da calisdigimdan dolayi Ufak iki üc cizik var ufak bir de yanik izi uzman cavus olmak icin bir Engel mi

 10. mustafa dedi ki:

  Merhaba..
  Kolumda görünen yerinde 17 cm yanık izi var uzman cavus veya sozlesmeli er olmak için bir sorun olurmu