Ana Sayfa Arama
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya

Uzman Çavuş Olma Şartları 2018

Asgari lise veya dengi

Asgari lise veya dengi okullardan mezun olan muvazzaf asker olarak çavuş rütbesi ile askerliğini tamamlayan akabinde is TSK bünyesinde teknik ve gerekli görevlerde bulunmak amacı ile istihdam edilen kişilere uzman çavuş denmektedir. Uzman çavuşlar uzman onbaşılıktan bir üst rütbeye çıkanlardır. Uzman çavuşlar genellikle Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde görev almaktadırlar.

  • Uzman çavuş olmak için TC vatandaşı olmak ve 25 yaşından gün almamak gibi yaş sınırı bulunmaktadır.
  • Uzman çavuş olmak için TSK tarafından sıkı tutulan sağlık problemlerinin olmaması ve sağlığın askerliğe engel teşkil etmemesi gereklidir.
  • Uzman çavuşluk için yapılacak yazılı, sözlü ve spor mülakatlarında başarılı olmak gereklidir.
  • Bazı uzman çavuş ilanlarında terhis olacak olan er ve erbaşlardan mesleki seçimler yapılmaktadır. Örneğin oto tamircilik, jeneratörcü veya kaynakçı gibi teknik bilgi yeterlilik ve belgesi olanların seçilmesi ve istihdamı sağlanmaktadır.
  • Uzman çavuş adayları askerlik görevini yapmış ( en fazla 3 yıllık terhis süresi geçmeli ) veya yapıyor durumda olmalıdır.
  • En az 164 cm boyunda olup boy kilo oranı tablosunda belirtilen değerler içerisinde olmak gereklidir.
  • Diksiyonu düzgün, vücut yapısı normal ve psikolojik açıdan sağlıklı olmak gereklidir.
  • Yapılacak olan güvenlik soruşturmasından geçerek herhangi bir terör örgütü üyeliği ve sempatizanlığı bulunmamak
  • Sicil kaydının temiz olması

Tüm bu kriterler sağlandığında uzman çavuş olmak oldukça kolaydır zira ülkemizde uzman çavuşluk istihdamı oldukça fazla sayıda olup TSK tarafından gerek duyulan teknik ve mesleki işlerin yürümesi adına uzman çavuş istihdamı yapılmaktadır. Ayrıca uzman çavuş olanların istifa edip memurluğa geçişleri de oldukça bilinen ve uygulanan bir yöntemdir.

Soru: Uzman çavus olmak için gerekli sağlık sartlarını arastırırken gözüme takılan birşey oldu vücudun herhangi bir yerinde dövme jilet izi yanık izi bulunmaması lazımmıs. benim ayağıda gazoz kapağı büyüklüğünde bir yanık izi var ve kolumda kücüklükden kalma çok kücük bi iz var dikkatli bakmadıkdan sonra belli olmuyor herhangi bir sorun çıkar mı acaba?

Cevap: Herhangi bir sorun çıkartacaklarını sanmıyoruz.