Usta Birliğim Neresi?

Usta Birliğim Neresi?

Askerlik yapmak için hazırlık yapan ve acemi birliği açıklandıktan sonra askeri birliğine teslim olan askerlerimizin acemiliklerinden sonra askerliklerine devam edecekleri esas birlikleri açıklanmaktadır. Askerliklerini yapacakları usta birlikleri de acemi birliğinde olduğu gibi sistem tarafından belirlenmektedir.

Türkiye’nin asker ihtiyacına göre Türkiye genelinde acemi birliklerinden asker dağılımları olmaktadır. Bazı birliklerin hemen hemen nereye usta asker gönderecekleri belli olur, ancak yinede kimse tabiri caizse nokta atışı olarak nereye çıkacağını bilemez, yada başkalarının söyledikleri sözlere takılmamaları gerekmektedir.

Usta birlikleri internet üzerinden öğrenilmemektedir. Sadece kısa dönem veya yedek subay adayı olan bireylerin eğitim ve asıl birlikleri sistem tarafından ilk açıklanmaktadır.

Normal olarak 12ay asker olacak er ve erbaşların Usta birlikleri sistem tarafından belirlenir ve acemi birliklerinde rütbeli komutanlar tarafından askerlere açıklanmaktadır.

Yukarıdaki açıklamanın ardından yinede sitemiz üzerinden sorulmuş bazı sorular aşağıdaki gibidir.

 • Mecit altunun usta birliğinin neresi olduğunu öğrenmek istiyorum?
 • Yedek subay olarak acemi birligindeyken usta birligim bulunduğum acemi birliğinde kura ile mi belli oluyor?
 • Merhaba kardeşim şu an siirt merkezde askerlik yapıyor usta birliğine gideli bir hafta oldu babam rahmetli birde engelli abim var kardeşimin batıya alınması için dilekçe verebilir miyiz şu an psikolojisi Çok kötü durumda.
 • E devlette silüsüm görüküyor mayıs ikinici celp grubu kütahya yerim . Ancak silüsü çıkaramıyorum. Sistemde kayıtlı sevk bilginiz bulanmamaktadır en yakın askerlik şubesine basvurun yazıyor . birde benim acemi bililiğim belli oldu usta birliğim belli değil acaba yedek subay olarak mı yapıcam yedek subaylığa başvuru yapmamıştım . 10 haziranda birliğimde olmam gerekiyor . lütfen acil cevap bekliyorum.
YORUMLAR

 1. erolcan karaman dedi ki:

  çanakkale acemı bırlıgım usta bırlıgım nereye cıkar

 2. adem kuvvet dedi ki:

  usta birliğim neresi

 3. oktay gül dedi ki:

  ustabirligimi ögrenmek istiyorum ?

 4. Mesut dedi ki:

  Mesut birdal ankara ete mesut tankci usta birligi neresi ogrenmek istiyoruz tsk ederz

  1. Ast Subay dedi ki:

   Merhabalar, Askerimizin usta birliği kendisine acemi birliğinde söylenmektedir.

 5. eren dedi ki:

  3 ay 1997 doğumluyum kutuğum elazıg kaca kac hangı ayda gdblrm muayene olmaya

 6. Emre dedi ki:

  Acemi birliğim bitti usta birliğine gitmek için Evine gidicem Ama Saat kaçta beni serbest bırakıcaklar sölemiyor Komutanlar Bilgi verebilirmisiniz ?

 7. Erdican dedi ki:

  Acemi birliği Amasya 12.alay 1 tabur 3. Bölük ustabirliğim nereye çıkar bir istatistik varmıdır