Türkiye’nin Askeri Gücü

Türkiye’nin Askeri Gücü

Türk Donanması, dünya devletlerinin en iyi donanmaları arasına girebilmesi için 2023 olarak hedeflediğimiz çalışmalarımız profesyonel ordu ile birlikte bir çok devlete askeri güç olarak kafa tutar hale gelebilecektir. Bir profesyonel asker 3 acemi askere denk gelebilecek şekilde yetiştirilmektedir. Profesyonel ordu için sözleşmeli er 2015 yılında üzerinde en çok çalışılan sistem olmakla beraber, Uzman asker, Uzman erbaş ve Uzman çavuş gibi sürekli askerlik olan mesleğini askerlik olarak seçen askerlerimiz de bulunmaktadır. Dağınık bit yapılaşma olan bu sistemde çalışmalarımızda sistemli hale getirerek bir çok detaylı sınavlar fiziki standartların yükseltileceği elverişsiz askerlerimizin durumu gözden geçirileceği güçlü ordu için en büyük çalışmalarımızdan birisi olmaktadır.

Konu ile alakalı açıklama yapan Türkiye Büyük Millet Meclisi Milli Savunma Komisyonu Başkanı Faruk Özlü, “Biz bu faaliyetleri askeri güç olmak için yapıyoruz. Askeri gücü oluşturan iki önemli unsur vardır; birisi teçhizattır, malzemedir, ikincisi askerin eğitimidir, yani profesyonelliğidir” bunları iletti.

Askerimiz profesyonel olduğu takdirde, teçhizat modern bir teknoloji bulunuyorsa elinizde dünyanın en gelişmiş profesyonel orduları arasında yer alırsınız.

Dünya’nın gelişmiş ülkeleri Amerika Birleşik Devletleri,İngiltere,Fransa,Almanya savaşlar sonrası silahlı yapılanmalarını kuvvetlerini ve stratejilerini tekrardan ele alarak güçlendirmiştir. Nato’nun doğu bloğunda bulunan Almanya ve Türkiye en zayıf halka olarak görünen Türk ordusu Almanya’nın zorunlu askerliği askıya alıp profesyonel askerliği kullanması onların gücüne güç kattı, Zorunlu askerlik yasa olarak bulunsada gerçekte zorunlu askerliği yansıtmamaktalar. Fransa hükümeti zorunlu askerliği kaldırdı. İngiltere ve Amerika birleşik devletleri 1970 yılından beri zorunlu askerliği kaldırmıştır.

Günümüzde en yakın örnek Amerika’nın Irak’a girmesiydi. 180 bin asker ile Irak’a çıkartma yapan ABD, bir o kadar da sivilin de görev alması bu gücünü ortaya çıkarmıştır. Askeri tertibat olarak en zengin ülkesi ise İngiltere’dir. Askeri kaynak ve teçhizatlarını ileri düzeye getiren İngiltere askeri kaynaklar dışında da askeri araç ve teknolojilerini geliştirmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.