Türkiye’den Yunanistan’ın hayallerini suya düşecek hamle

Doğu Akdeniz ve Ege’de Yunanistan’ın provokasyonlarına gereken cevapları veren Türkiye’den dengeleri değiştirebilecek yeni bir hamle geldi, Atina yönetiminin ‘üstünlük’ hayalleri suya düştü. Katar ile Türkiye arasında imzalanan anlaşma kapsamında Katar Hava Kuvvetleri’nin hava filosuna dahil olan Fransa yapımı Rafale jetler, Türk jetleri ile birlikte uçacak. Türk pilotların bu jetlere dair bilgileri sahada deneyim kazanarak öğrenmesi, Yunan tarafının üstünlük sağlamak için filosuna Rafale’leri katma hamlesini boşa çıkarabilir.

Türkiye’den Yunanistan’ın hayallerini suya düşecek hamle
Türkiye’nin kararlı duruşu karşısında Yunanistan’ın umudunu bağladığı Fransa yapımı Rafale jetler, artık Türk jetleri ile birlikte uçacak. Hava filosuna dahil ettiği yeni nesil savaş uçağı Dassault Rafale F3R jetleri ile üstünlük elde etmek isteyen Yunanistan’ın planlarını bozan hamle Türkiye’den geldi. Katar ile imzalanan iş birliği kapsamında Türk pilotlar Rafale jetlerinin de bulunduğu muharip uçaklarla birlikte uçacak, uçakların kabiliyetlerini sahada öğrenerek önemli deneyim kazanmış olacak.

TÜRKİYE İLE KATAR ARASINDA ÖNEMLİ ANLAŞMA

Türkiye ve Katar arasında son yıllarda her alanda gelişen iş birliği dünya medyası tarafından da yakından takip ediliyor. Star gazetesinde yer alan habere göre; Amerikan Forbes, Türkiye’nin Katar ile olan iş birliğini mercek altına aldı. Bu anlaşma ile Türkiye’nin sahip olacağı avantajlara dikkat çekildi. Türkiye ile Katar arasında imzalanan eğitim anlaşmasına göre; Katar Hava Kuvvetlerine bağlı 36 jet ve 250 askeri personel, Genelkurmay Başkanlığı tarafından belirlenecek Türkiye’deki askeri üslerde konuşlanabilecek.

“TÜRKİYE KATAR’DAKİ ASKERİ VARLIĞINI GENİŞLETTİ”

İki ülke arasında karşılıklı diplomatik adımların artarak sürdüğü belirtilen haberde, “Türkiye ve Katar, son yıllarda katlanarak gelişen savunma bağlarının tadını çıkardı. Katar, Türk insansız hava araçlarını satın aldı ve Türkiye yakın zamanda Katar donanması için iki mekanize çıkarma gemisi inşa etti. Türkiye’nin Katar’da da bir askeri üssü var ve Doha’nın 2017’de komşuları tarafından geniş bir abluka altına alınmasının ardından oradaki askeri varlığını genişletti. Ekim ayında Türkiye, 2022 FIFA Dünya Kupası güvenliğini artırmak için yarımadaya yeniden asker gönderdi” denildi.

2023’ÜN BAŞINDA TÜRKİYE’YE GELMELERİ BEKLENİYOR

Haberde, Doha’nın gelişmiş F-15’ler ve Eurofighter Typhoon’lar da dahil olmak üzere Batı yapımı 4.5 nesil avcı uçaklarından oluşan filoya sahip olduğu belirtildi. 2 Mart 2021’de imzalanan ve 15 Eylül’de onaylanan anlaşma sonrası uçakların 2023’ün başlarında Türkiye’ye gelmesi bekleniyor.

KOMŞUNUN ‘ÜSTÜNLÜK’ HAYALLERİ SUYA DÜŞTÜ

Anlaşmanın hem ulusal hem de uluslararası alanda yankı uyandırmasının nedeni Yunanistan’ın kısa bir süre önce hava filosuna Fransa’dan dahil ettiği yeni nesil savaş uçağı Dassault Rafale F3R jetleri. Komşu, kısa vadede Türkiye’ye karşı hava üstünlüğünü kurmak için adım atmıştı ancak hayalleri çok kısa bir sürede suya düştü. Yunan Hava Kuvvetleri’nin envanterinde 6 Rafale F3R jeti bulunuyor. 18 jet için de Fransa’ya sipariş verdi.

TÜRKİYE RAFALE’LERİ İNCELEYEBİLECEK

İk ülke arasındaki yakın ilişki göz önüne alındığında Doha, Türkiye’nin bazı Rafale’lerini incelemesine ve yeteneklerini daha yakından anlamak için onlara karşı eğitim almasına izin verebilir.

Haberde görüşüne yer verilen RANE risk istihbaratında kıdemli Orta Doğu ve Kuzey Afrika analisti Ryan Bohl, “Türiye ikle Katar arasındaki savunma bağları abluka öncesine dayanıyor ve gelişmeye devam ediyor çünkü Katar’ın Türkiye’nin askeri deneyiminden öğreneceği bir şeyler var. Savunma tatbikatları, genel ilişkilerinin zemininde oldukça anlamlıdır” dedi.

Bohl’ün dikkat çekmek istediği asıl nokta ise hali hazırda gelişmiş yerli ve milli yeteneklere sahip olan Türkiye’nin Yunanistan’ın tutunduğu son dal olan Rafale’lere de ulaşmış olması. Kısacık bir süre de olsa kendini güvende hisseden komşu yeni anlaşma ile bu sözde gücünü de yitirdi. Bohl açık olarak “Rafale’ler Ankara’ya, Atina’ya karşı bir ciddi askeri avantaj sağlayabilir” vurgusu yaptı.

Geçtiğimiz aylarda anlaşma üzerine değerlendirmelerde bulunan Türk kaynaklar “Yunanistan’ın satın aldığı Rafale uçaklarına karşı geliştirmemiz gereken taktikler için, uçağın kabiliyetlerini tam manası ile öğrenmek çok önemli. Olası bir it dalaşında karşı tarafın bir hamle yapmadan önce düşünmesini sağlayacağı ortada” değerlendirmesinde bulunmuştu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.