Türkiye ve Suriye arasında resmi ilk temas! Bakan Akar’dan son dakika açıklamaları

Suriye’de iç savaşın başladığı 2011 yılından bu yana Ankara ve Şam yönetimi ilk kez bakanlar seviyesinde bir görüşme gerçekleştirdi. Bakan Akar “Suriye’de sulh için yapılacakları görüştük” dedi.

Türkiye ve Suriye arasında resmi ilk temas! Bakan Akar’dan son dakika açıklamaları

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Moskova’da, Suriyeli mevkidaşı Ali Mahmud Abbas ile bir araya geldi. Üçlü formatta gerçekleşen görüşmede Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu da yer aldı. 

SURİYE MESELESİ ELE ALINDI

Suriye ile 11 yıl sonra bakan düzeyinde ilk temas sağlandı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Moskova’da Suriyeli mevkidaşı Ali Mahmud Abbas ile bir araya geldi.

Bakan Akar, beraberinde Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan ile birlikte Rusya’nın başkenti Moskova’ya gitti.

Akar’ın Suriye Savunma Bakanı Ali Mahmud Abbas ile görüşmesi üçlü formatta yapıldı.

Toplantıda Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu da yer aldı.

MİT Başkanı Hakan Fidan da eş zamanlı olarak Rusya ve Suriye istihbarat başkanları ile bir araya geldi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, toplantıda, Suriye krizi, mülteci sorunu ve Suriye topraklarında bulunan tüm terör örgütleriyle ortak mücadele çabaları ele alındı.

Yapıcı havada geçen toplantı sonucunda, Suriye’de ve bir bütün olarak bölgede, istikrarın temin edilmesi ve sürdürülmesi için üçlü formattaki toplantıların devamı konusunda mutabık kalındı.

BAKAN AKAR’DAN İLK AÇIKLAMA

İki saate yakın süren toplantının ardından yurda dönüş öncesi toplantıya ilişkin değerlendirmesi sorulan Bakan Akar, “Toplantıda Suriye ve bölgedeki durumun bir an önce olumlu yönde gelişmesi, sulhun, sükunun, istikrarın sağlanması için neler yapılabileceğini görüştük” diye konuştu.

Türkiye’nin görüş ve değerlendirmelerini aktardıklarını, diğer tarafların değerlendirmelerini dinlediklerini belirten Bakan Akar, şunları söyledi:

Üçlü toplantıların devam etmesi konusunda mutabakata vardıklarını açıklayan Bakan Akar, “Temennimiz bir an önce bölgeye barışın, huzurun, istikrarın gelmesi. Bunun için bugüne kadar yaptığımız gibi bundan sonra da bize düşen görevleri yapmaya devam edecek, gerekli katkıları sağlayacağız” dedi.

SURİYE SAVUNMA BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Görüşmenin ardından Suriye’den de ilk açıklama geldi. Suriye Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, savunma bakanlarının görüşmesinin olumlu bir atmosferde geçtiği belirtildi.

Bakanlık’tan yapılan açıklamada, “Taraflar birçok konuyu tartıştı. Görüşme pozitif geçti” denildi.

KAYNAK: AA
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.