TSK’nın Teknolojik Gücü ‘’Siber Güç’’

TSK’nın Teknolojik Gücü ‘’Siber Güç’’

Bilgi teknolojisi ile iletişim teknolojisi vesilesi ile uygulanmaya başlanan e-devlet sisteminin faydalı taraflarının yanı sıra sakıncalı durumlarda ortaya çıktı diyebiliriz. En çok göze çarpan risklerden biri bazı komuta sistemlerinin ve altyapı düzeneğinin etkinliğini devre dışı bırakması riskidir. Siber tehdit simetrik olmadığından dolayı risk potansiyeli açısından nükleer tehditten sonraki en riskli durumlara neden olabilmektedir. Tam da bu sebepten dolayı birçok boyuta eklenen siber alan ( kara, hava, deniz, uzay ) ulusal güvenliğin bir parçası halindedir.

TSK Siber Savunma Merkezi Başkanlığının kuruluş tarihine baktığımızda 2012’dir yalnız 30 Ağustos 2013’te yapılan değişiklik ile bu kuruluşun adı TSK Siber Savunma Komutanlığı olmuştur. TSK kuruluşu içerisinde yer alan bu kurum günümüzün beşinci savaş cephesi olarak nitelendirilmektedir. Bu birimin kurulmasındaki en önemli neden ise yeni oluşan bu beşinci savaş cephesinde siber saldırı risklerini engelleyerek, kuvvetli bir siber savunma mekanizması oluşturmaktır.

TSK Siber Savunma Komutanlığı İle 7/24 Siber Saldırılar Kontrol Altında

TSK Siber Savunma Komutanlığını diğer savunma yöntemlerinden ayıran özelliğinde biri ve en önemlisi kesintisiz bir şekilde aktif olmasıdır. Yanı 7/24 faal olarak siber saldırılara karşı savunma konumunda olması bu kurumun en büyük özelliğidir diyebiliriz. Bu tarz saldırılara karşı farklı farklı savunma mekanizmalarına sahip olan bu kurum bu özelliği ile de ülkemizde bir ilk niteliğinde sayılmaktadır.

Daha çok TSK Sistemine karşı yapılan bir saldırıyı önleme amaçlı olan TSK Siber Savunma Komutanlığı’nı diğer savunma yöntemlerinden ayıran bir başka özellik ise silahsız bir savunma olmasıdır. Her ne kadar silahsız ve sıcak bir çatışma durumu söz konusu olmasa da günümüzdeki en fazla tehlike arz eden saldırı yöntemidir. Eğer bu saldırılara karşı güçlü bir siber savunma yöntemi uygulanamaz ise karşı tarafın siber saldırıları sonucunda ülkede var olan bütün sistemlerde bir çöküş yaşanabilir ve bir ülkenin sahip olduğu gizli tutulması gerektiği önemli ulusal bilgilere ve stratejik planlara ulaşılabilir. Yani kısacası bu sistem sayesinde bir ülkenin çöküşüne saatler içinde neden olunabilir. Bu yüzden günümüzde geliştirilmesine önem verilen en önemli savunma mekanizmalarından biri haline gelen siber savunma mekanizmaları için son yöntem bilgi ve iletişim teknolojileri kullanılmakta ve her geçen gün bu anlamada teknolojik ilerlemeler yaşanmaktadır.

Görüldüğü gibi yaşanan teknolojik gelişmeler ile dünyada her şeyin yöntemi, tarzı ve şekli değişmiş durumdadır. Saldırılar ve savunmalar bir merkez bina dâhilinde var olan üstün teknoloji sistemleriyle bilgisayarlar ve buna benzer teknolojik cihazlar ile yapılabilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.