Tsk’nın Personel Kanunun’da Yaptığı Değişiklikler

Tsk’nın Personel Kanunun’da Yaptığı Değişiklikler

TSK personel kanunu ve başka kanunlarda değişiklik yapılması için sunduğu tasarı TBMM Milli Savunma Komisyonunca onaylanmıştır. Bu tasarı ile ülke dışında devamlı ya da geçici görevlendirilme de olan subay ve astsubaylara ihtiyaç duyulursa TSK’yi daha üst bir rütbe ile temsil edilmesine olanak tanımak için, NATO üyeliği olan birçok ülkedeki gibi ‘’İtibari Rütbe’’ uygulaması ihdas edilecek.

Üst rütbede meydana gelen birikmenin önüne geçmek için üsteğmen rütbesi ile üstün başarı kıdemi verilme usulü artık uygulanmayacak ve önceden üstün başarı değerlendirmesinde geçerli olan sicil notunun ortalamasının, sicil tam notu yüzdesinin 90 olma şartı 95 olacak.

Hizmet yılını tamamlayıp kadrosuzluk nedeni ile emeklisi verilecek albaylar içinden, emsallerine göre temayüz edenler ile hizmette belli bir zaman daha kalması gerekenlerin hizmet yılları YAŞ’ın verdiği karar doğrultusunda uzatılacak. Böylece subay bekleme zamanı tamamı olan 28 görev süresini bitirmesi ve hizmet ihtiyacı fazlası konumuna düşmesi nedeni ile kadrosuzluk nedeni ile emeklisi verilecek albaylar içinden, nitelikleri gereğiyle temayüz etmiş, sicil ortalamasını sicil tam notu %90 ile daha üstü olan albaylar istekleri dâhilinde YAŞ tarafından değerlendirilecektir.

Görevleri 2 Yıl Uzayacak

Kişinin sicil notuyla Yaş görevlilerince verilen değerlendirme notu ortalaması uyarınca uygulanacak sıralamaya göre, hizmet yılını bitiren total albay sayısının % 25’ini geçmeyecek halde ihtiyaç olacak orandaki albayların hizmet yılı 2 yıl uzayacak. Bu albaylar bu iki yılın bitiminde tekrar değerlendirilecek ve bu albaylar içinden de daha önceki dönem görev süreleri uzatılmış olanların % 75’ini aşmayacak halde ihtiyaç olacak oranda albayların hizmet yılları tekrar 2 yıl uzatılabilecek. Bu şekilde, senelere göre azalmış bir grafik ile albaylardan bir bölümünün gerektiği takdirde yaş sınırı olan 60 yaşını doldurana dek görevde kalması mümkün olacak.

Bu yeni tarsı ile üsteğmen rütbesindeki üstün başarı derecesi kaldırıldığı için alınacak üstün başarı derecesi rakamı tamamı 6 iken 5 olacak. Bu uygulamadan önce üsteğmen rütbesi ile üstün başarı derecesi almış olan subaylar, önceki hükme göre değerlendirilecek.

Önceden Operasyona Katılmış Olanlar İçin Koruma Gelecek

Bu tarsı ile Hukuk Korumasıyla ilgili uygulamalardan, yasa yürürlüğe girmeden önce alakalı kanuna göre operasyona katılmış olan Türk Silahlı Kuvvetleri personeli, memur ile öteki kamu hizmetlileri de faydalanacak.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.