Tezkere Alan Askerler Evlerine Nasıl Dönecek?

Tezkere Alan Askerler Evlerine Nasıl Dönecek?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında şehirler arası ulaşımda kısıtlamaya gidildi. İzin belgesi olmayanların otobüslerle seyahat etmesine izin verilmiyor, büyükşehilere giriş-çıkışlar 2 hafta süreyle yasaklandı. Peki böyle bir durumda terhis olacak binlerce asker evlerine nasıl ulaşacak?

Askerler Evlerine Nasıl Dönecek?

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, tezkere zamanı gelen askerlerin evlerine nasıl evlerine döneceklerine dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı son kararla 30 büyükşehir ve Zonguldak’a giriş ve çıkışların kapatılması ve şehirlerarası yolculuklar için izin alınması zorunluluğu sonrası askerlerin evlerine nasıl dönecekleri merak konusu oldu.

CHP’li Sertel, ordunun askerilerin dönüşleri için gerekli izinleri alması gerektiğini vurgulayarak, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“Bugün, yarın binlerce asker teskere alıyor. Askerler çaresiz, çünkü memleketlerine dönüş için ne araç var ne de izin. Ordu, kışlanın önüne koyduğu askerlerin sorumluluğunu üstlenmeli ve yetkili makamlardan gerekli izinler alınmalı, vatani görevlerini yapanlar sağ salim dönmelidir.”

Terhis İşlemleri Nasıl Olacak?

Aynı uygulama terhis olacak erbaş, er, yedek subay ve yedek astsubayları da kapsıyor. Terhisine 14 gün kalan personel ayrıntılı ayrılış muayenesi yapılarak yine kışlada uygun görülen yerde gözlem altına alınıyor. 14 günün sonunda ikinci muayeneye tabi tutulan söz konusu personelin herhangi bir semptom görülmemesi halinde yeniden alınan raporla kışladan ayrılmasına müsaade ediliyor. Ancak bu müsaade, Milli Savunma Bakanlığı’nın Genelgesi ile askerlerin gittiği yerde kendisini yeniden 14 gün karantina altına alma şartı ile uygulanıyor.

Terhis Askerlerin Ulaşımı Nasıl Sağlanacak?

Öte yandan İçişleri Bakanlığı koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında şehir içi ve şehirler arası hizmet veren toplu taşıma araçlarına yönelik yayımladığı genelge sonrasında birçok ilde otobüs askıya alında ve izinle yapılıyor. Bu nedenle terhis olan askerlerin memleketlerine dönüşünde sorun yaşanmaması için önlem alındı. Komutanlıklar ve valilik koordinasyonu ile askerlerin terhisine bir hafta kala otobüs şirketleri ile görüşüp otobüs ayarlanıyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.