Terhisler Durduruldu mu?

Terhisler Durduruldu mu?

Mayıs celp döneminde silah altına alınacak ve terhis olmayı bekleyen gençler, koronavirüs tedbirleri kapsamında, “Askerlik uzayacak mı? Terhisler durdu mu? Celp tarihleri ertelendi mi?” Sorularını araştırıyor.

Terhisler Ertelenebilir!

Türkiye’nin gündeminde bulunan koronavirüs salgını sonrası yurt genelinde bir dizi önlemler alındı. Koronavirüs nedeniyle askerlik süresinin geçici olarak uzayabileceği ve celp tarihlerinin ertelenebileceği söylentileri hız kazandı.

120 bin genci yakından ilgilendiren askerlik hizmetlerine yapılacak koronavirüs önlemleri konusunda detayları haberimizde derledik.

Beklenen Açıklama Henüz Gelmedi

Dün gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konu ile ilgili henüz açıklama yapmadı.

Takvim’den Zafer Şahin’in yazısından ilgili bölüm:

Bir süredir Koronavirüs sebebiyle askerlik süresinin geçici olarak uzayabileceği söylentileri hız kazandı.

İşin aslını “Böyle bir ihtimal var mı?” diyerek güvenlik kaynaklarına sordum.

Detaylara geçmeden kısa bir bilgilendirme yapmakta fayda var.

TSK’da terhis olacak askerler tezkereye 14 gün kala karantinaya alınıp öyle evine yollanıyor. Aynı şekilde askere alınacak gençler de 14 günlük karantinadan sonra kışlaya giriyor.

Orduda son terhisler 1 Nisan’da oldu. En son celp dönemi ise 19 Mart’tı. Bir sonraki terhis döneminde 60 bin kişi tezkere alacak. 60 bin kişi de kışlanın yolunu tutacak.

Virüsle mücadelede en kritik aşamaya girdiğimiz şu günlerde 120 bin kişinin Türkiye’nin dört bir yanına ve kışlalara dağılması risk yaratabilir.

Yani askerlik süresinin kısa bir süre için uzama ihtimali var. Tabi bu durumda yeni celpler de duracak. Ancak henüz alınmış bir karar yok. Son sözü Cumhurbaşkanı Erdoğan söyleyecek.

MSB bir süre önce bedelli yükümlülerinin celp ve sevk işlemlerini ertelemişti. Aldığım bilgiye göre Korona sebebiyle bedelli yükümlüleri 1 aylık uzaktan eğitim ve sonrasındaki bir sınav ile askerlik görevlerini tamamlayabilir. Bu model daha önce dövizle askerlik yapan yükümlülerde denenmişti.

Güvenlik kaynakları askerlik süresinin uzaması kararının hem milletin hem de Mehmetçiğin sağlığı için alınabileceğine dikkat çekiyor ve ekliyor

“Mehmetçik gerekirse 1 gün geç terhis olsun ama sağlıklı bir şekilde evine dönsün.”
.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.