Son Dakika
22 Şubat 2019 Cuma

Terhis Olanlara Yol Parası Veriliyor Mu?

21 Şubat 2016 Pazar, 21:03

Vatani görevini tamamlamış olan ve artık memleketine dönecek olan bireylerin, özgürlükleri için hiçbir engel kalmamıştır. Fakat bireylerin, bu süreçte yaşamış oldukları şeyler onlara güzel bir ders niteliği taşımaktadır. Kişilere aylık olmak üzere geçimlerini sağlamaları için bir miktar para verilmektedir. Bu parayı, bireyler gündelik yaşamlarını karşılamak ve ihtiyaçlarını gidermek için kullanacaklardır. Bununla birlikte, bireylere ekstra olarak da paralar verilmektedir. Terhis vakti gelen bireye, maaşının bitimine yakın olarak yol parası da verilmektedir. Bireyler bu yol parasını memleketine gitmek için kullanacaklardır. Bu para bireylerin maaşlarının yatmış olduğu hesaplarına yatmaktadır. Fakat paranın yatma süresinin kesin bir tarihi bulunmamaktadır.

Terhis olan askere yol para veriliyor mu?” sorusuna karşılık verildiğini söylemek gerekir. Devlet yaklaşık 80 lira olmak üzere askerlere yol parası vermektedir. Bu parayı vermedeki amacı, aslında maddi durumu kötü olan bireylere destek amaçlıdır. Askerlerin yıl içinde gidecek oldukları yerlere devlet böyle bir ödenek ayırmamıştır. İzin haklarını kullanarak memleketine gitmek isteyen kişilerin, kendi imkânlarıyla gitmeleri gerekecektir. Askere gelecek olan bireylere de yine yol parası verilmektedir.

Ayrıca belirlenen 13 şehre askerliği çıkan kişilere, devlet uçak bileti de tahsis etmektedir. Bu uçak biletini sadece buraya gelme amaçlı kullanabileceklerdir. Bunun dışında bireylerin, bir sefer gerçekleştirmeleri mümkün olmayacaktır. Kişilere verilen bu uçak biletinden hiçbir şekilde ücret alınmayacaktır. Bunun sayesinde bireyler, rahat bir şekilde birliklerine gelme fırsatını elde edeceklerdir. Bu şehirler genelde ulaşımı zor olan yerler olduğundan ötürü, devlet askerlerine böyle bir imkân tanımıştır. Dönüşlerinde de yine aynı sıkıntıları yaşayacaklarını düşündüğünden ötürü, uçak bileti tahsis etmektedir. Kişiler yakın olan hava limanlarına inerek, oradan otobüsle kendi memleketine geçmektedir. Bulundukları yerden memleketlerine doğrudan uçak var ise bireylerin böyle bir şey yapmasına gerek yoktur.

Bunun dışında bireylerin, çıkacak oldukları izinlere yol izni de eklenmektedir. Özellikle üzerinde durulması gereken meselelerden bir tanesi, mazerete dayalı izinlerdir. Bunlar için devlet ekstradan yol iznini de ilave etmektedir. Cenaze izni alarak memleketine gidecek olan bir kişinin, gideceği yol da askerliğinden düşülmektedir. Fakat devlet, bireye cenaze için gideceği yere yol parası vermemektedir. Bu durumun üstesinden kişinin kendinin gelmesi gerekecektir. Aslında uygulanması gereken şey, bireylerin bu tür izinlere ayrılırken de yol parası alması yönündedir. Fakat bu durumu etkileyen en önemli faktör, askerlerin almış oldukları maaşlardır.

5 Yorum

 1. captan ese

  16 Haziran 2016 at 10:02

  ben 2 aydır geldim askerden hala yol param hesaba yatmadı ve işsizm devlet neden buna bi çare yapmıyor bankaya başvurdum ihtiyaç kredisi için ama sigortam yok diye vermiyorlarr o zaman sigortasız işşi çalıştırmak yasaklansın ki sigortalı olraka çalışabilelim devlet bu halk için hiç bişey yapmıyorr

 2. doggan

  28 Kasım 2016 at 14:35

  ıgdırda askerlık yaptım ucak bıletımı devlet kestı ayrıca yol parası verıyorlarmı

 3. Ferdi kaya

  8 Eylül 2017 at 17:29

  Ben 3 ay askerlik yaptım sonra çürük raporu aldim madem çürük raporu veriyor lar neden önceden vermedi let kaç kere sağlık muayene sinden geçtim bunun parasını nasıl alabilirim

 4. pokemon

  26 Eylül 2017 at 09:57

  ben askerım ızne geldım 200 sayıyorum param yok askerlık subesı verırımı

 5. pokemon

  26 Eylül 2017 at 09:57

  ben askerım ızne geldım 200 sayıyorum param yok askerlık subesı verırımı cvp nezaman alırım

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Askerlik Bilgi Sitesi