Terhis Olan Askere Yol Parası Veriliyor Mu?

0

Vatani görevini yapan askerler birbirinden farklı gelir guruplarına sahip kişilerden oluşmaktadır. Askerlerden bazıları üst gelir gurubunda yer alıp, bakım, ulaşım ve yol parası gibi detayları fazla önemsemezken bazı alt gelir grubu askerler için bu yol parası bile ciddi sorun teşkil edebilmektedir. Bu makalemizde devletimizin askerlere ulaşım imkanları için sunduğu çeşitli olanaklardan bahsedeceğiz. Devlet, askerlik görevini yapan her bireye her ay bir miktar para ayırmaktadır. Ayırdığı para kışlada yatak, yeme, içme gibi çeşitli masraflar düşüldükten sonra askere verilmektedir. Her aylık olarak her askere ortalama doğu ve batı genelinde 110 tl para kalır. Bu parayı kişi istediği gibi harcayabilir. Bunun haricinde kişilere başka çeşitli imkanlar da sunulmaktadır. Örneğin askerdeyken terhis olan askere yol parası vermek veya çeşitli izin ve zaruri durumlarda yol ve ulaşım masraflarının karşılanması gibi.

Terhis Olan Askere Otobüs Parası Veriliyor Mu?

Terhis zamanı gelen askerlere terhis tarihine yakın bir müddet önce maaşına ek olarak bir miktar yol harçlığı da verilmektedir. Bu para kişinin gideceği şehre göre değişmekle birlikte genellikle ortalama otobüs bileti alabilecek kadardır. Bu paranın verilme amacı kişinin terhis sonrası memleketine kadar güvenle gitmesini sağlamaktır. Yol parası kişinin maaşının yattığı hesaba otomatik olarak yatmaktadır. Yol için verilen paranın yatış tarihi duruma göre değişiklik göstermekle birlikte genellikle terhis tarihine oldukça yakın bir zamanda yatmaktadır. İzin hakkını kullanan ve bunlar dışında memleketine giden ve gelen askerlere yol parası verilmez fakat terhis olup askerliği sona eren ve memleketine dönecek kişilere yol parası verilir. Askerliği bitmeden ve terhis olmadan memleketine gidip ve gelen kişiler yol parasını cebinden karşılamak zorundadır.

Terhis Olan Askere Uçak Bileti Veriliyor Mu?

Askere gidecek ve askerden terhis olup dönecek kişiler için devlet bazı imkan ve avantajlar sağlamıştır. Bunlardan birisi de bazı şehirler için uçak kullanımına izin vermesidir. Türkiye’nin bazı bölgelerinde askerlik yapacak askerlerin birliklerine güven içerisinde ulaşabilmelerini sağlamak için askerlerin uçaklara ödeyeceği para devlet tarafından karşılanmaktadır. Yani bazı şehirlere giderken ve bazı şehirlerden terhis olup dönerken uçak biletinizin masraflarının tamamını devlet ve silahlı kuvvetler tarafından karşılanmaktadır. Türkiye’nin özellikle doğu illerinde bu imkan vardır. Doğu illerinde görev yapacak askerlerimiz için uçaktan bedava faydalanma imkanı sunulmuştur. Askerlik için birliğine ilk defa teslim olacaklara ve birlikten terhis olarak ayrılan askerlere de bu imkan sunulmaktadır. Bunun haricinde kalan özel izin alarak yada mazeret izni alarak birliğinden geçici süre ayrılan ve aakbinde dönen kişiler bu uçak olanağından faydalanamaz ve  kullanacakları tüm uçak bileti paralarını ceplerinden karşılamak zorunda kalırlar.

Terhis Olan Askere Verilecek Yol Parası Nasıl Hesaplanıyor?

Terhis olan askere ödenecek miktar iki farklı kalem olarak ayrı ayrı hesaplanmaktadır. Fakat yapılacak ödeme tek seferde yapılmaktadır. İlk kalem olarak celp olan asker yol parası konusunda kesin bir çizgi bulunmamaktadır. Bunun için kişinin celp olma dönemlerinde askerlik şubeleri araçlığıyla belediyelere resmi yazılar gönderir ve otobüs firmalarının rayiç bedellerinin yazılı olarak kendilerine geçilmesini ister. Tüm belediyelerin ilgili bölümleri de, rayiç bilet ücretleri konusunda aynı şubelere kesin bilgiler verir. Bu bilgide bildirilen fiyatlar da askerlere yol parası olarak ödenir.

İkinci kalem ise iaşe bedelleridir.  Askere giden için iaşe bedellerinin belirlenmesinde kişinin ikamet yerinden askerliğini yapacağı birliğe kadar gitmesi esnasındaki süre etkilidir. Günümüzde yeni askerler için 2019 yılına ait resmi iaşe bedelleri 40,00 TL’den başlamaktadır. Askerler için iaşe bedeli, birlik noktasına ulaşılıncaya geçen gün ve saat sayısına göre hesaplanmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.