Temsili Askerlik Başvuruları Başladı mı?

Temsili Askerlik Başvuruları Başladı mı?

Engelli Vatandaşlarımız için hizmete sunulmuş olan temsili olarak askerlik yapacaklar için başvuru hakkında bilgilerin bulunduğu konumuza alt kısımdan ulaşabilirsiniz.

Anayasanın 72’nci maddesi gereği yurt hizmeti, “her Türkün yurt hakkı ve ödevi” olarak nitelendirilmiştir. Askerlik mükellefiyeti, evlatlarını ulusunun bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri saflarına bayram coşkusuyla uğurlayan, “asker millet” teriminin yegâne örneği Türk ulusu için bir onur vesilesidir.

1111 sayılı Askerlik Kanunu kapsamında silâhaltına alınmaları olası olmayan engelli yurttaşlarımızın, bu hak ve ödevlerini simgesel de olsa yerine getirebilmelerini, kışla ortamını yaşayarak bu hazzı tatmalarını temin etmek gayesiyle her sene mayıs ayının ikinci haftası bünyesinde 1 gün süreyle “Temsili Askerlik Uygulaması” haciz edilmektedir.

Temsili askerlik yapmak üzere müracaat eden gençlerimiz, aileleriyle beraber bigün süreyle kışlalarda konuk edilir, eğitim elbisesi ve teçhizatı ile donanmış olarak kendileri için hazırlanmakta olan ant törenine katılırlar. Askerlik yemini eden engelli gençlerimiz gün boyunca birliğin eğitim ve öğretim faaliyetlerine iştirak eder, yiyeceklerini öteki erbaş ve erlerle noktalar ve günün nihayetinde temsili terhis belgelerini alırlar.

Etkinlik kapsamında engelli gençlerimize ve ailelerine Türk Silahlı Kuvvetleri ile katıldıkları birlik konusunda malumat verilir ve birlik tesisleri gezdirilir.

Başta engelli aileleri olmak üzere yurttaşlar ve basın-yayın kuruluşları tarafınca büyük alaka gösterilen uygulama kapsamında günümüze dek 9.905 engelli gencimizin simgesel de olsa vatani görevlerini yerine getirmeleri sağlanmıştır.

Bozüyük’te Temsili Askerlik Başvuruları Başladı!

Bilecik’in Bozüyük Özürlü ve Engelliler Dayanışma Derneği Başkanı İsmail Çelik, ‘en büyük asker bizim asker’ temsili askerlik projesi için müracaatların devam ettiğini ifade etti.

Bir günlük temsili askerlik uygulaması için ön kayıtların başladığını belirten Dernek Başkanı Çelik, engelinden ötürü askerlik yapamamış yurttaşların dernek binalarına gelmiş olarak plan için başvuru etmelerini talep etti. Başkan Çelik, “Bu sene yine dernek olarak ‘en büyük asker bizim asker’ projesi kapsamında engelinden ötürü askerliğini yapamamış yurttaşlarımıza yönelik 1 günlük temsili askerlik uygulaması yapılacaktır. Uygulamaya katılmak talep eden 20 yaş üzeri adam engellilerimizin Bozüyük Engelliler Dayanışma Derneğimize başvurmaları rica yapıyorum. Uygulamamız Mayıs ayında engelliler haftasında gerçekleşecek. Bu yıl yine bu duyguları beraber yaşamak ve paylaşmak için engelinden ötürü askerliğini yapamamış bütün yurttaşlarımızı derneğimize başvurmalarını bekliyoruz” söyledi.

Temsili askerlik başvuruları ile ilgili olarak açıklanan haberler ve duyurulara bu konudan ulaşabilirsiniz. Herhangi bir açıklamada konumuz güncellenecektir.

YORUMLAR

  1. Hande dedi ki:

    temsili askerlik için kuzenim adına başvuru yapmak istiyoruz, şartlar nelerdir? bizim için gerçekten önemli kısa sürede cvp verebilirseniz çok seviniriz.

  2. SEDAT AKSOY dedi ki:

    Merhabalar ismim Sedat Aksoy benim kardeşim engelli geçen hafta ankara merkez komutanlığına bir günlük askerlik için başvuru yaptım ve bana 12 mayıs da askerlik yapabileceğini söylediler bunun için beni arayacaklarını söylediler fakat şu ana kadar kimse arayıp bilgilendirmedi.Bu konu hakkında bir bilgi alabilirmiyim .Kardeşimin ismi Murat Aksoy bana geri dönerseniz çok sevinirim çok teşeküür ederim.