Tek tip askerlik konusuyla ilgili gelen soruları yanıtlayan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, zorunlu askerlikte sürelerin eşitlenmesinin uzun vadeli bir proje olduğunu belirtti.

NİHAİ HEDEF PROFESYONEL ORDU

Uzun süredir konuşulan ve merakla beklenen tek tip askerlikle ilgili gelen sorulara yanıt veren Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yüzde 50 oranında profesyonelleştiğini ifade ederek, nihai olarak da gelinmek istenen noktanın profesyonel ordu olduğunu aktardı.

UZUN VADELİ BİR PROJE

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, basın toplantısında tek tip askerlikle ilgili gelen sorularla ilgili olarak, “Zaman zaman Sayın Cumhurbaşkanımızın gündemine de getirilen bir konu bu. Aslında nihai olarak varılmak istenen nokta profesyonel bir ordu. Böylece de zorunlu askerliğin yeniden formüle edilmesi, tek tip askerlik denilen şeyde sürelerin bir tek hale gelmesi konusu… Şimdi bu tabii uzun vadeli bir proje. Bugün itibarıyla, yürüyen bir çalışma var diyemem ama Türk Silahlı Kuvvetleri aslında ordu mensupları itibarıyla yüzde 50 civarında profesyonelleşmiş durumda zaten. Oran olarak o noktaya geldik. Bunun diğer boyutları tabii ki tartışılacak, müzakere edilecek. Kabine, Meclis ayağında bunlar konuşulacak.” cevabını verdi.

TSK’YI ZAAFİYETE UĞRATMAYACAK FORMÜL ARAYIŞI

Kalın, Türk Silahlı Kuvvetlerinin kapasitesini artırırken, öbür tarafta özellikle insani kapasite noktasında herhangi bir ihtiyaç ya da zafiyet içerisinde olmaması gerektiğine işaret ederek, bu dengeyi gözeten bir çalışmanın yapılması gerektiğini vurguladı.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir