Askere alma işlemleri yılda dört defa yapılmakta olup 4 celp dönemi ile birlikte kişiler askerlik işlemlerini yaptırarak vatani görevlerine başlamaktadırlar.

Bu celp dönemleri ( askere alma ) ve celp dönemleri için başvuru tarihleri;
Şubat celp dönemi                01 Eylül – 30 Kasım tarihleri arası
Mayıs celp dönemi               01 Aralık – 29 Şubat tarihleri arası
Ağustos celp dönemi            01 Mart – 31 Mayıs tarihleri arası
Kasım celp dönemi              01 Haziran – 31 Ağustos tarihleri arası

Yukarıda verilen başvuru tarihlerinden anlaşılacağı üzere 2016 yılında açıklanan resmi tarihlere göre Eylül, Ekim ve Kasım ayları içerisinde tecil bozduran veya askerlik işlemleri için başvuran kişiler Şubat celp döneminde askere alınacaktır. Bu 1 Şubat olabileceği gibi 01 – 12 Şubat arasında herhangi bir süre içerisinde de olabilir. Bu tarih askere alma döneminde kişiye bilgi olarak verilecek veya e-devlet sayfasından da kişilerin kendi sayfasında görülecektir. 2017 Şubat, Mayıs, Ağustos ve Kasım celp dönemleri ve o dönemlere ait başvuru tarihleri TSK ASAB sayfasından duyurulacağı gibi haber sitelerinde ve TRT haber kanallarından ayrıca duyurmamaktadır.

Yılda uygulanan 4 celp dönemi öncesinde tecil işlemlerini bozduran bazı kişilerin bir sonraki celp döneminde askere alınmadığı ve daha sonraki döneme kaldığı da görülmektedir. Örneğin Mart – Nisan arasında tecilini bozduran kişilerin normalde Ağustos celbi ile askere alınması gerekecektir. Çok nadir karşılaşılan durumlarda bilinmeyen bir sebep ile kişi Kasım celbine de kalabilmektedir.

Tecilini bozduran kişilerin bir sonraki celp değil de daha sonraki celplerde askere alınma sebebi yaşadığı il, ilçe, doğum yeri ve askere ilk tecil edilmediği dönemde alınacak celbinin hangisi olduğu ile alakalı bir durumdur.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir