Tecilini Bozduranlar Kişiler Askere Ne Zaman Gider?

Tecilini Bozduranlar Kişiler Askere Ne Zaman Gider?

Askere alma işlemleri yılda dört defa yapılmakta olup 4 celp dönemi ile birlikte kişiler askerlik işlemlerini yaptırarak vatani görevlerine başlamaktadırlar.

Bu celp dönemleri ( askere alma ) ve celp dönemleri için başvuru tarihleri;
Şubat celp dönemi                01 Eylül – 30 Kasım tarihleri arası
Mayıs celp dönemi               01 Aralık – 29 Şubat tarihleri arası
Ağustos celp dönemi            01 Mart – 31 Mayıs tarihleri arası
Kasım celp dönemi              01 Haziran – 31 Ağustos tarihleri arası

Yukarıda verilen başvuru tarihlerinden anlaşılacağı üzere 2016 yılında açıklanan resmi tarihlere göre Eylül, Ekim ve Kasım ayları içerisinde tecil bozduran veya askerlik işlemleri için başvuran kişiler Şubat celp döneminde askere alınacaktır. Bu 1 Şubat olabileceği gibi 01 – 12 Şubat arasında herhangi bir süre içerisinde de olabilir. Bu tarih askere alma döneminde kişiye bilgi olarak verilecek veya e-devlet sayfasından da kişilerin kendi sayfasında görülecektir. 2017 Şubat, Mayıs, Ağustos ve Kasım celp dönemleri ve o dönemlere ait başvuru tarihleri TSK ASAB sayfasından duyurulacağı gibi haber sitelerinde ve TRT haber kanallarından ayrıca duyurmamaktadır.

Yılda uygulanan 4 celp dönemi öncesinde tecil işlemlerini bozduran bazı kişilerin bir sonraki celp döneminde askere alınmadığı ve daha sonraki döneme kaldığı da görülmektedir. Örneğin Mart – Nisan arasında tecilini bozduran kişilerin normalde Ağustos celbi ile askere alınması gerekecektir. Çok nadir karşılaşılan durumlarda bilinmeyen bir sebep ile kişi Kasım celbine de kalabilmektedir.

Tecilini bozduran kişilerin bir sonraki celp değil de daha sonraki celplerde askere alınma sebebi yaşadığı il, ilçe, doğum yeri ve askere ilk tecil edilmediği dönemde alınacak celbinin hangisi olduğu ile alakalı bir durumdur.

YORUMLAR

 1. Fatih dedi ki:

  Merhaba, benim merak ettiğim konu şu: tecili bozdurduktan sonra vazgeçme hakkımız var mı, yani bir sebeple tekrar tecili uzatabilir miyiz, mesela halk arasında diyorlar ki yerler açıklanmadan önce gitmekten vazgeçebilirsiniz. Bunu askerlik şubesine sordum, fakat görevli memur bilmiyordu başkasına sordu o da, o yüzden aldığım cevaptan tatmin olmadım, bana vazgeçme hakkının geçen eylül ayına kadar olduğunu fakat sonrasında kaldırıldığını söylediler, yani şu an tecili bozdurduğum zaman dönüşü yok, gitmen gerekiyor dediler, bu işin doğrusu nedir, bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba. Yazıyı okuyunuz: Bozulan Tecili Tekrar Geçerli Kılma

 2. KAAN AKDAŞ dedi ki:

  iyi günler ben şimdi üniversitede okuyorum 98/4 devresine yetişmek için 31 agustosa kadar bilgi vericem ama acaba 3 ler gittimi yoksa tecil durumu nedir şubeye haziranda başvursam askere ne zaman alınırım acaba

  1. Admin dedi ki:

   Kesin bilgiyi Askerlik Şubeniz ile görüşünce alırsınız. Çok bilinmeyenli sormuşsunuz.

 3. Çağatay dedi ki:

  Merhaba,

  2015de liseden mezun oldum 31/12/2018 tarihinde tecilim bitiyor 2 senelik üniversite tecil etmişti bu zamana kadar.
  96 doğumluyum.
  Şuan askerliğimi tecil etme şansım var mı? 2 senelik AÖF İkinci üniversite kaydım var.

  1. Admin dedi ki:

   Yasalar uyarınca kişi ünüversitede okuduğu süre boyunca askerliğini tecil etme hakkına sahiptir. Fakat 2.üniversiteyi okuyarak tekrar tecil ettirme hakkınız yok.İkinci üniversiteyi okuyabilmeniz için askerliğinizi yapmış olmanız gerekmektedir.