Tecilini Bozduranlar Kişiler Askere Ne Zaman Gider?

188

Askere alma işlemleri yılda dört defa yapılmakta olup 4 celp dönemi ile birlikte kişiler askerlik işlemlerini yaptırarak vatani görevlerine başlamaktadırlar.

Bu celp dönemleri ( askere alma ) ve celp dönemleri için başvuru tarihleri;
Şubat celp dönemi                01 Eylül – 30 Kasım tarihleri arası
Mayıs celp dönemi               01 Aralık – 29 Şubat tarihleri arası
Ağustos celp dönemi            01 Mart – 31 Mayıs tarihleri arası
Kasım celp dönemi              01 Haziran – 31 Ağustos tarihleri arası

Yukarıda verilen başvuru tarihlerinden anlaşılacağı üzere 2016 yılında açıklanan resmi tarihlere göre Eylül, Ekim ve Kasım ayları içerisinde tecil bozduran veya askerlik işlemleri için başvuran kişiler Şubat celp döneminde askere alınacaktır. Bu 1 Şubat olabileceği gibi 01 – 12 Şubat arasında herhangi bir süre içerisinde de olabilir. Bu tarih askere alma döneminde kişiye bilgi olarak verilecek veya e-devlet sayfasından da kişilerin kendi sayfasında görülecektir. 2017 Şubat, Mayıs, Ağustos ve Kasım celp dönemleri ve o dönemlere ait başvuru tarihleri TSK ASAB sayfasından duyurulacağı gibi haber sitelerinde ve TRT haber kanallarından ayrıca duyurmamaktadır.

Yılda uygulanan 4 celp dönemi öncesinde tecil işlemlerini bozduran bazı kişilerin bir sonraki celp döneminde askere alınmadığı ve daha sonraki döneme kaldığı da görülmektedir. Örneğin Mart – Nisan arasında tecilini bozduran kişilerin normalde Ağustos celbi ile askere alınması gerekecektir. Çok nadir karşılaşılan durumlarda bilinmeyen bir sebep ile kişi Kasım celbine de kalabilmektedir.

Tecilini bozduran kişilerin bir sonraki celp değil de daha sonraki celplerde askere alınma sebebi yaşadığı il, ilçe, doğum yeri ve askere ilk tecil edilmediği dönemde alınacak celbinin hangisi olduğu ile alakalı bir durumdur.

22 Yorumlar
 1. Fatih diyor

  Merhaba, benim merak ettiğim konu şu: tecili bozdurduktan sonra vazgeçme hakkımız var mı, yani bir sebeple tekrar tecili uzatabilir miyiz, mesela halk arasında diyorlar ki yerler açıklanmadan önce gitmekten vazgeçebilirsiniz. Bunu askerlik şubesine sordum, fakat görevli memur bilmiyordu başkasına sordu o da, o yüzden aldığım cevaptan tatmin olmadım, bana vazgeçme hakkının geçen eylül ayına kadar olduğunu fakat sonrasında kaldırıldığını söylediler, yani şu an tecili bozdurduğum zaman dönüşü yok, gitmen gerekiyor dediler, bu işin doğrusu nedir, bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. Admin diyor

   Merhaba. Yazıyı okuyunuz: Bozulan Tecili Tekrar Geçerli Kılma

 2. KAAN AKDAŞ diyor

  iyi günler ben şimdi üniversitede okuyorum 98/4 devresine yetişmek için 31 agustosa kadar bilgi vericem ama acaba 3 ler gittimi yoksa tecil durumu nedir şubeye haziranda başvursam askere ne zaman alınırım acaba

  1. Admin diyor

   Kesin bilgiyi Askerlik Şubeniz ile görüşünce alırsınız. Çok bilinmeyenli sormuşsunuz.

 3. Çağatay diyor

  Merhaba,

  2015de liseden mezun oldum 31/12/2018 tarihinde tecilim bitiyor 2 senelik üniversite tecil etmişti bu zamana kadar.
  96 doğumluyum.
  Şuan askerliğimi tecil etme şansım var mı? 2 senelik AÖF İkinci üniversite kaydım var.

  1. Admin diyor

   Yasalar uyarınca kişi ünüversitede okuduğu süre boyunca askerliğini tecil etme hakkına sahiptir. Fakat 2.üniversiteyi okuyarak tekrar tecil ettirme hakkınız yok.İkinci üniversiteyi okuyabilmeniz için askerliğinizi yapmış olmanız gerekmektedir.

  2. Mustafa diyor

   Var kardeşim askerlik şbesine git. Veya e devletden doldur

 4. Hasan diyor

  Merhaba. Ben çift anadal ile mezun oldum. İlk bölümümden yarım dönem erken mezun oldum. Diğer anadal ise zamanında bitti. Fakat 2 senelik tecil ilk mezun olduğum bölüme göre yapıldı. Yanlışlık var mıdır?

 5. Nihat diyor

  Sa ben tecilimi e e devlet üzerinden asal yoklama işlemiyle bozdurdum. 31 ağustosta aile hekımıne muayne oldum. Askere kasımda düşer miyim. E devlet üzerinden bozulan tecile askerlik şubesine gitmeme gerek varmı

 6. Alperen diyor

  Merhaba, benim bir sorum olacaktı: Ben 99 doğumluyum. 2019’da askerlik yaşım geliyor. Fakat benim yaşadığım bazı talihsizliklerden dolayı, üniversiteye giremedim. Bu sene hazırlanmak istiyorum. Askere gitmeme durumum nedir? Bana yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Admin diyor

   Önümüzdeki yaza kadar herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız.Sınavlara hazırlanabilirsiniz.İyi çalışmalar.

 7. Sami diyor

  Merhaba,

  2013 yilinda lisanstan mezun olup tecil, yoklama, muayene islemelerini yapmistim. Lisans ustu ogrenimime devam ediyorum. Bedelli askerlige basvurdum, Kasimdan itibaren yapilacak celpler icin duyurulari bekliyorum. acaba tekrar yoklama yaptirmam gerekecek mi?

 8. Kemal diyor

  Mrb ben 31/12/2018 kadar tecilliyim
  Ne zaman giderim tecil bitirince 1994 doğumluyum

  1. Gökhan diyor

   Kral aynı dert bendede var bende 94 l<yüm 31 aralıkta benimde tecil bitiyor öğrenebildin mi ne zamab askere gidecegini

 9. muhammet diyor

  benim gideceğim yer belli oldu hatay iskenderun ben askerliğimi tecil etim ve şimdi kaldırmak istiyrum subede dedilerki 3 gun içinde gidersin ama tam tatmin olamadım ben bi açıklarmısnız ?

 10. Burak diyor

  Merhaba ben 31.10.2014 yılında açıköğretim fakültesine önlisans öğrencisi olarak kaydımı yaptırdım ve hala o üniversitede kaydım var okuyorum olarak görünüyor. Şuan kendi dükkanım olduğu için bırakıp askere gidemiyorum ve 31.12.2018 tecilim bitiyor tecil yaptırma şansım varmı cevaplarsanız cok sevinirim teşekkürler.

 11. Tayfun diyor

  Selamunaleykum 01.05.1996 Kahramanmaraş / Elbistan ilçesinde doğdum benim tecilim Aralığın 31 inde bitiyor ben Haziran’da girmek istedigim üniversite sınavlarına hazırlanıyorum tecil ettirme şansım var mıdır bilgi verirseniz sevinirim

 12. Murat diyor

  Merabalar benim tescilim 31.12.2018 bitiyo bende tecilimi 27 kasimda bozdurdum ama bütün muayeneleri hepsini oldum askere ne zaman giderim

 13. halil diyor

  selamun aleyküm ben 10 .10.2018 yılında tecil bozdurdum kasım ayında göndermediler şubat ayına gönderirlermi

 14. Yasin diyor

  Askerlik tecilim 31 aralık 2018 bitiyor büyük ihtimal subat cep döneminde gidecem
  Üniversite sınavına girmek istiyorum. Cep dönemini ağustos ayına alabilirmiyim

 15. ramazan diyor

  ben 2017 de tecilli olup 2018 aralıkta tecilimi kaldırdım 98 liyim ilk tertipte gitme imkanım var mı

 16. oğuz diyor

  merhaba ben 2002 doğumluyum 17 yaşındayım ne zaman kağıt gelir yani kaç yaşımdayken gelir kağıt

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.