Tecil Hakkı ve Yüksek Lisans

Tecil Hakkı ve Yüksek Lisans

Merhabalar,

31 Temmuz 2013 tarihine kadar askerliğimi tecil ettirmiş bir öğrenciyim. Askerlik tecilim 4 senelik okulumun bitimi itibariyle hakkım olan 2 senelik tecil hakkım ile tecil edilmiştir. Sizlere 2 adet sorum olacaktır.

1- Uzaktan eğitim ile yapılacak bir Master programına 7 Temmuz 2013 tarihi itibariyle başvuracağım ve aşağı yukarı resmi cevap tarafıma 2 gün içerisinde yani 9 Temmuz gibi bir tarihte ulaşacak. Bu durumda askerlik tecil işlemimi 10 Temmuz itibariyle yaparak askerliğimi tecil ettirebilir miyim yoksa Temmuz 2013 için başvurmam gereken tarih daha öncesinde mi sona erecektir?

2- Master yapıldığı takdirde bitme süresine kadar kaç sene askerliğimi tecil ettirebilirim? Yani mesela 34 yaşıma kadar mezun olamadığı takdirde askerliğim de bu yaşa kadar tecil olur mu? yoksa yüksek lisans için bu yaş sınırı 29 veya 32 midir?

YORUMLAR

  1. Gökhan Akyıldız dedi ki:

    Merhabalar benim sorum şu 2 Aralık 1983 doğumluyum. Mayıs 2012 de üniversiteden mezun oldum bu tarihten itibaren yeni yasaya göre 2 yıllık tecil hakkımı kullandım bir kaç ay önce askerlik durum belgesi aldım ve belgede 30.09.2014 tarihine kadar askerlik işlemleri yönünden bir sakıncası yoktur ifadesi yer alıyordu. şu anda 31 yaşındayım bu sene yüksek lisansa başvurmak istiyorum yüksek lisans sonuçlarına göre bir programa yerleştiğim taktirde askerliğim tecil edilir mi şu anki yasaya göre 35 yaşın sonuna kadar yüksek lisans tecili yapılıyor ancak 31 yaşındaki biri yüksek lisansa başvurursa tecil hakkından faydalanabilirmi teşekkür ederim.