Tecil Bittikten Sonra, Tekrar Askerlik Erteleme

Tecil Bittikten Sonra, Tekrar Askerlik Erteleme

Askerlik vazifesi her erkek Türk vatandaşlarının vatani görevi olup bir takım olağan dışı durumlarda kanunlar çerçevesinde bazı insanlar askerlikten muaf tutulmaktadır. Bununla birlikte askerliğin belirtilen maddeler dâhilinde tecili (  ertelenmesi ) söz konusu olup tecil işlemleri için birden fazla sebep bulunmaktadır.

Bu sebeplerden başlıca olanları;

 • Bireylerin sağlık sorunları,
 • Eğitim hayatları,
 • Ailevi nedenler
 • Ve bireysel veya genel olarak meydana gelebilecek doğal afetler gibi durumlardır.

Bununla birlikte tecil süresi bittikten sonra tekrar askerliğin tecili mümkündür. Yürürlükte olan askerlik kanunları çerçevesinde bir veya birden fazla tecil yapma imkânı bulunmaktadır.

 

Peki, tecil bittikten sonra tekrar tecil işlemleri hangi durumlarda yapılabilir?

 • Lisans mezunu bir kişinin 29 yaşına kadar askerliğini tecil etme imkânı bulunmaktadır. Öncelikle lisans mezuniyet tarihi sonrasında 2 yıl tecil hakkı bulunan bir üniversite mezunu, herhangi bir üniversitede yüksek lisans veya doktora eğitimi için başladığı durumlarda ikinci kez tecil işlemi yaptıra bilmektedirler. Herhangi bir üniversiteye yüksek lisans kaydı yaptıran öğrencinin askerlik işlemlerinde, kayıt tarihinden itibaren tekrar 3,5 yıl tecil işlemi uygulanmaktadır. Bu tecil süresi 35 yaşına kadar devam edebilmektedir.
 • YÖK tarafından denkliği verilen Vakıf, Özel veya Devlet üniversitelerinden birinde doktora programından mezun olan bireyler doktora mezuniyet tarihi sonrası 1 yıl daha tekrar tecil yaptırabilirler ancak bu 35 yaş altı kişiler için geçerlidir.

Askerlik kanununda 35. Madde A ve B fıkralarında geçen geçici hastalık ve sağlık sorunlarına istinaden askeri hastane veya tam teşekküllü sağlık kurulları tarafından verilen raporlara göre askerliğe uygun görülmeyen kişiler 1 yıl sonraya bırakılarak 1 yıl askerlik tecil işlemleri uygulanır. Sonraki yıl yine aynı rapor ile askerliğe uygun değildir kararı verilir ise ikinci defa tecil işlemi uygulanır. Bu süreç bireyin geçici sağlık sorunlarının düzeleceği döneme kadar tekrar tecil işlemleri ile ileri tarihlere atılacaktır.

YORUMLAR

 1. ENES dedi ki:

  meraba
  ben okuldan kaydımı sildirdim ve arkerliğimi tekrar tecil ettirmek istiyorum
  kaydımı sildirdikten sonra ne kadar süre içerisinde tecil ettirmem gerekiyor..

 2. Murat dedi ki:

  2020 önlisans mezunuyum. Aynı yıl içinde tecil ettirdim. Bu yılın ağustos ayında tecilim bitiyor ama bedelli için bir iş buldum çalışmam gerekiyor para biriktiricem. Tecil bittikten sonra tekrar tecil hakkım varmı?

 3. Murat dedi ki:

  Birde önlisans grafik tasarım mezunu, öğretmeni olan birisi hangi görevi alıyor.