Taşeron İşçilerine Askerlik Müjdesi

Taşeron İşçilerine Askerlik Müjdesi

Birçok kişinin yakından alakalı olduğu konulardan biri taşeron işçilerinin kamu hizmetine alınmasıyla ilgili çalışmalardır. Bu anlamdaki çalışmalar büyük oranda tamamlanmış görünüyor. Maliye bakanının hazırladığı taslak çerçevesinde 700-720 bin taşeron işçi vardır.

1 Kasım tarihinden önce çalışırken askere giden kişinin yerine başka biri alınmış ise bunların ikisine de kadro verilecektir. Bu konu ile alakalı başka bir durum ise iş akdi feshedilenlerle ilgilidir. Eğer kişinin iş akdi fesdildikten sonra kişi dava açmışsa ve açtığı bu davayı kazanmışsa bu kişi 1 Kasımdan daha önce çalışıyor olma kaydıyla işlerine geri dönebilecekler. Yapılan açıklamalara göre iki mevzu hakkında net bir sonuca varılamamıştır. Bu mevzulardan biri memur bir diğeri ise işçilerle alakalı olan mevzulardır. Bunların arasında emekliye ayrılmış kişilerin tekrar kadroya alınması hala netliğe kavuşmamıştır. Edinilen bilgiler doğrultusunda bu konuya sıcak bakılmadığı söyleniyor.

Hak Kaybı Yaşanmayacak

Yapılan tasarının ilk şekline göre 1 Kasım 2015 tarihiden önce işe girmiş olanların bu uygulamadan yararlanmayacağı yer alırken 1 Kasım 2015 tarihinden sonra işe girmiş olanların da kamu hizmetine alınacağı söylenmektedir. Çalışmaların genişletilmesi ile kamu hizmetine alınacak taşeron adedi 900 bini bulacaktır. Maliye ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın son haline kavuşturmadıkları çalışmalara göre aynı işi icra edenler farklı maaşlar aldığı için bu konuda bir adaletsizlik yaşandığına dair eleştiriler yapılmaktadır. Çalışmaların son şeklinde ya da meclis süresinde 1 Kasımdan sonra işe girenlerin de düzenlemeler dâhil edilmemiş olması durumunda kamu idarelerinde belediyelerde ve iz özel idarelerinde ortalama 720 bin asil ve yardımcı iş icra edecek personel kamu hizmetinde ‘’ Özel Sözleşmeli Personel’’ konumunda çalışacaktır. Ayrıca taşeron işçilerinde kıdem tazminatı konusunda da hak kaybı yaşanmayacak. Kıdem tazminatı devlet garantili olduğundan öncelikle kadroya alınmış olduğu kuruma geçişi yapılacak. Bu kapsamdaki kişilerin bu yasadan yararlanabilmesi için yasanın çıkmasından sonra 1 ay içinde bu hakkı talep etmesi gerekir. Bu konuyla alakalı kurumlar başvurular yapıldıktan sonra güvenlik amaçlı araştırmalar yapacaktır.

3 Senelik Sözleşme ve Sözleşme Koşulu

Kamu hizmetine yerleştirilecek ‘’Özel Sözleşmeli Personel’’ konumunda 3 senelik sözleşme imzalanacak. Bu düzenlemeden 65 yaşını doldurmuş olanlar yararlanamamaktadır ve kişinin istihdam edileceği konumda yeterli vasıflara sahip olduğunu öğrenmek için kişi sınava tabi tutulacak.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.