Askerlik Sorgulama
Askerin Buluşma Noktası

Sülüs Nedir? Ne İşe Yarar

0 185

Vatani görevini yapmak adına sizler de oluşan heyecan neticesin de Sülüs devreye girmektedir. Sülüs sizlerin hangi birlikte askerliğinizi yapacağınızı ve hangi tarihte askeri birliğe teslim olacağınızı belirleyen bir resmi bildiridir. Sizler muhtemel sülüsünüzü aldıktan sonra gideceğiniz ile göre yol süresini atamaktadırlar. Sizler de bu süreç zarfı içerisin de birliğinize teslim olmanız gerekmektedir. Eğer ki sülüs tarihinden sonra birliğinize teslim oluyorsanız eğer cezai işleme maruz kalırsınız. Bu yüzden günü gününe telsim olmanız sizlere büyük bir katkı sağlayacaktır.

Diyelim ki sülüs tarihinden üç sonra sizler teslim olduğunuz eğer ki bağlı olduğunuz birlik içerisinde ki komutan (Amir) size cezai işlem uygulayacaksa hiç kaçınılmaz bir şekilde bir güne yedi gün denilen cezai işleme maruz kalmış olursunuz. Yani yirmi bir gün sonra teskereyi alacaksınız gecikme süreç bedeliniz askerlik bitim sürenize eklenecektir ya da bir güne yedi gün verilmez ise dahi mutlaka üç günlük gecikmenizi teskere zamanın da cezalandırılmış olacaksınız. Yani kendi devreleriniz sülüs tarihin de gelen kişilerden üç sonra sizler teskere alacaksınız bu yüzde sülüs oldukça önemlidir ve uyulması gereken kuralları içerisin de barındırmaktadır.

Sülüsünüzü sorgulamak adına internet üzerinden ve bağlı olmuş olduğunuz askeri şubeden öğrenebilirsiniz. Eğer ki bağlı olduğunuz askerlik şubesine uzak bir il de ya da ilçede oturuyorsanız eğer bulunduğunuz yer de bir askerlik şubesi varsa oradan da sorgulatabilirsiniz. 20 yaşına gelmiş olan ve eli silah tutabilen herhangi bir engeli olmayan her Türk genci asker olarak kabul edilmektedir. Eğitim hayatı ve tecil süresi bulunmuyorsa (bunu da ilgili şubeden öğrenebilirsiniz) eğer sülüsleri otomatik olarak gelecektir. Bu yüzden de bunun sorgulamasını mutlaka ihmal etmemelisiniz.

Aksi takdirde asker kaçağı olarak adlandırılırsınız ve devre kaybı olarak da bakayaya alındığınız andan itibaren kaçak sayılırsınız. Bu yüzden de mutlaka sülüsleriniz de değerleri ele almak adına araştırmalarınızı daimi olarak gerçekleştirmelisiniz. Unutulan ya da ihmal edilen bir durum da asker kaçağı olarak sayılmanız da an meselesidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.