Subaylık Nedir ve Nasıl Subay Olunur?

0

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde yer alan ve rütbe sınıfının en üst derecesi olan subaylık, gerek eğitimi gerekse askeri donanımlarıyla Türk Ordusunun en gözde meslek gruplarından bir tanesidir. Ülkemizde subay olmak isteyen yüz binlerce genç, her yıl Milli Savunma Üniversitesi sınavlarına girerek çeşitli mülakat ve aşamalara tabi tutulmaktadır. Elbette her ne kadar subay olmak pek çok Türk gencinin hayalini süslese de bu mesleği gerek layıkıyla gerekse ağır sorumluluğunu taşıyarak yapmak herkesin harcı değildir. Sözleşmeli ve muvazzaf olarak iki kısımda inceleyeceğimiz subaylık, Asteğmen rütbesinden başlayan ve Orgeneral rütbesine kadar ilerleyen üst komuta rütbe sınıfıdır. Her ne kadar en yüksek derece subaylık mareşallik olsa da gerek savaş şartları gerekse bu niteliklere ulaşacağımız bir dönemde yaşamadığımız için, günümüzde mareşal rütbesinde kimse yoktur. Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca mareşal rütbesinde görev yapanlardan birisi Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, diğeri ise Fevzi Çakmak’tır. 

Nasıl Subay Olunur?

Subaylık hiç şüphesiz pek çok Türk gencinin hayalini süsleyen, Silahlı Kuvvetlerimizin şerefli birer mesleğidir. Ülkemizde subay olmak isteyen yüz binlerce genç, gerek kadın gerek erkek olsun, her yıl Ankara’da düzenlenen Milli Savunma Üniversitesi mülakat sınavlarına girmekte ve zorlayıcı pek çok fiziki mülakatın ardından subay olmak için 4 yıllık harbiye eğitimi almaya hak kazanmaktır. Ülkemizde subaylık rütbesinin bulunduğu, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 4 farklı alanı vardır. Bu alanlar:

  • Hava Kuvvetleri
  • Kara Kuvvetleri
  • Deniz Kuvvetleri
  • Jandarma Genel Komutanlığı

Bu 4 alan içerisinde Jandarma Genel Komutanlığı eskiden Milli Savunma Bakanlığı’nda olsa da şuanda İç İşleri Bakanlığı’na bağlı ve içerisinde subay rütbesinde askerlerin de görev yaptığı alandır. Yukarıda saydığımız dört farklı alan için subay olmak ve subaylık rütbesinde hayatını sürdürmek isteyen adaylar için öncelikli şart Milli Savunma Üniversitesi’nin ön koştuğu YKS sınavlarından yeter baraj puanını almaktır. Nitekim baraj puanını alamayan adaylar, gerçekleştirilecek fiziki muayene ve mülakat aşamasına çağrılmamaktadır. YKS sınavının ardından baraj puanını geçen adaylar Ankara Kara Harp Okulu Komutanlığı’na çağrılarak ön sağlık muayenesi, fiziki yeterlilik sınavı, sözlü mülakat ve detaylı sağlık muayeneleri aşamalarından geçirilirler. Tüm bu aşamaların ardından başarılı olan adaylar arasında genel bir ortalama puanı çıkartılır. Ortalama puanına göre adaylar Asil ve Yedek olarak listelenir ve asil adaylar sırayla çağrılarak İntibak eğitimine alınırlar. Şimdi bu aşamaların detaylarına bir bakalım.

Ön Sağlık Muayenesi

YKS sınavından baraj puanını geçen adaylar öncelikle mülakat için geldikleri gün evraklarını teslim ettikten sonra ön sağlık muayenesine alınırlar. Bu muayene sırasında adayların boy ve kilo oranlarına, göz, diş, vücut kitle endeksi gibi ön sağlık testleri uygulanır. Bu testlerde başarılı olan ve yeter puanı alan adaylar ikinci aşama olan fiziki yeterlilik sınavına tabi tutulurlar. 2019 yılı için Milli Savunma Üniversitesi ön sağlık muayenesi boy-kilo oranı şu şekilde olmalıdır:

Fiziki Yeterlilik Testi

Ön sağlık muayenesini başarıyla geçen adaylar fiziki yeterlilik testine çağrılırlar. Bu test sırasında adaylara mekik, barfiks, basketbol topu fırlatma ve koşu testleri uygulanır. Her birisi için belirlenen süre ve mesafe oranınca bir puan verilir. Verilen puanla tüm aşamaları geçen adayların asil yedek listeleri oluşturulurken kullanılacaktır. Fiziki yeterlilik testinde adaylardan şu başarı şartları aranır:

Sözlü Mülakat Aşaması

Ön sağlık muayenesi ve fiziki yeterlilik sınavını başarıyla geçenler sözlü mülakat aşamasına hak kazanırlar. Sözlü mülakat sırasında genellikle adaylar bir odaya alınır ve bu odada gerek psikiyatri alanından gerekse hava, kara, deniz harp okullarından yüksek rütbeli subaylar eşlik eder. Mülakat sırasında adaya çeşitli zorlayıcı sorular sorularak adayın bu sorulara cevap pratikliği, soğukkanlılığı, bilgi ve genel kültürü ölçülür. Elbette önemli olan sorulan sorulara doğru cevapları vermek değildir. Sözlü mülakat genellikle adayın kişiliğini ve subaylık rütbesini taşıyabilecek karakter ve olgunluğa sahip olup olmadığını ölçmek için yapılmaktadır. Sözlü mülakat aşamasından da başarıyla ayrılan adaylar genel sağlık taraması için askeri hastane veya tam teşekküllü bir hastaneye sevk edilirler.

Genel Sağlık Taraması

Tüm mülakat aşamalarını başarıyla geçen adaylar için artık son aşama genel sağlık taramasıdır diyebiliriz. Genel sağlık taraması sırasında subay olmak isteyen adaylar için baştan sona oldukça detaylı bir sağlık taraması yapılır. Adayın kalp ritmi, duyma hassasiyeti, gözlerinde herhangi bir kusur veya bozukluk durumu, kan değerleri, iç organları, psikolojik durumu ve ruh hali gibi genel bir check-up mantığıyla aday pek çok sağlık aşamasına tabi tutulur. Genel sağlık taraması sonrası elenmeye sebebiyet verebilecek ciddi bir hastalığı bulunmayan adaylar subay olmak için gereken tüm aşamaları başarıyla tamamlamış sayılırlar. Artık geriye asil yedek listelerinin açıklanması ve intibak eğitimi kalmıştır.

Asil Yedek Listeleri ve İntibak Eğitimi

Subay olmak isteyen ve tüm mülakat aşamalarını başarıyla tamamlayan adaylar arasında, mülakat aşamalarında aldığı puan ortalamasında asil ve yedek listeler açıklanarak adaylar sırasıyla asillerden çağrılmaya başlanır. Çağrılan tüm adaylar genellikle İzmir’de yapılan intibak eğitimine katılırlar. İntibak eğitimi adaylar için bir eleme sonucu doğuran sınav değildir ancak subay olmak isteyen adaylar için harp okulu sözleşmesini imzalamadan vazgeçebilecekleri son aşamadır. İntibak eğitiminde kampa alınan subay adayları, zorlayıcı koşullar altında 1 aylık askeri eğitime tabi tutulurlar. Bu eğitim sırasında zorlanan ve ağır şartları kaldıramayan adaylar intibak eğitimini bırakarak sivil hayatlarına devam ederken boşalan kontenjanlar için sırasıyla yedek listeden çağrılar yapılır. Her  yıl yüzlerce subay adayı intibak eğitiminde vazgeçmekte ve epey yedek aday çağrılmaktadır.

Harp Okulu Eğitimleri

Mülakatları ve intibak eğitimini başarıyla tamamlayan adaylar yapacakları tercih doğrultusunda hava harp okulu, kara harp okulu ve deniz harp okuluna giderler. Burada alacakları 4 yıllık askeri, siyasi, mühendislik ve muharebe eğitimlerinden sonra (kara harp okulu sonrası jandarma tercihi bulunur) adaylar başarıyla mezun olarak “Teğmen” rütbesiyle Türk Silahlı Kuvvetleri’nin birer parçası olurlar. Elbette harp okulu eğitimleri oldukça zorludur nitekim henüz üniversite çağında olan subay olmak için bu şanlı yuvaya gelmiş adaylar, her gün 06.00’da uyanıp, tıraş olup, askeri eğitimin ve komutanlık eğitimin zorlayıcı pratikleriyle karşı karşıyadırlar. İşte bu yüzden subay olmak hiç de zannedildiği kadar kolay bir meslek değildir.

Asteğmen/Yedek Subaylık ve Sözleşmeli Subaylık

Günümüzde subay olmak isteyen adaylar için bir diğer tercih hakkıysa asteğmen yani yedek subay olmak ve askerde kalmaktır. Yedek subaylık hakkındaki detaylı bilgiyi yedek subay nasıl olunur adlı makalemizde yanıtladık. Bunun yanı sıra bir de sözleşmeli subaylık vardır. Sözleşmeli subaylar, genellikle lisans mezunu adaylar arasından seçilen ve yine mülakat aşamalarını tamamlamalarının ardından 6 aylık bir askeri eğitim verilen ve subaylıkları bir süreye bağlı kılınan askerlerdir. Sözleşmeli subaylar Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde emekli olmazlar. Sözleşme süreleri (genellikle 9 yıl) tamamlanana kadar rütbe takar, yükselir ve subaylık vazifelerini gerçekleştirirler. Sözleşmeleri bitince subaylıkları da bitmiş olur. Elbette sözleşmeli subaylar eğer muvazzaf subay olmak isterlerse onlar için muvazzaf subaylık sınavı bulunmaktadır. Bu sınavı başarıyla veren adaylar tıpkı harp okulu mezunu gibi muvazzaf subay olarak hayatlarına devam eder ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nden emekli olurlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.