Sözleşmeli Erlere Açık Öğretim Sınav İzni Var mı?

Sözleşmeli Erlere Açık Öğretim Sınav İzni Var mı?

Merhaba, 3 yıllık sözleşmeli er olmayı düşünüyorum ancak görev yerim doğu bölgesinde ve tehlikeli olsa dahi ben açık lise okuyorum açık lise sınavları için izin veriliyor mu?

Cevap: Merhaba, askeri birliklerde sınavlara izin verilmektedir, hatta bununla ilgili olarak şu şekilde bir madde mevcut;

Erbaş ve erlere, silah altına alındıktan sonra terhis oluncaya kadar sınav belgelerini ibraz etmeleri halinde; açıköğretim fakültesi sınavı, mastır sınavı, ÖSS sınavları, polis okulu, uzman erbaş ve uzman jandarma sınavları, doktora sınavları ve telafisi mümkün olmayacak hak kaybına neden olabilecek diğer sınavlar için sınav süresince, izin veremye yetkili personel tarafından yasal izninden yeterli izin verilir (KK Devamlı Emirler Muhtırası).

Ancak yinede hal ne olur bilinmez, ani bir görev çıkar, yada daha farklı şeyler, bunun için gideceğiniz birlik bile önemlidir. Bu yüzden %50 olarak sınavlara katılma şansınız var diyebiliriz.

YORUMLAR

  1. Çetin YILDIZ dedi ki:

    Merhaba, Ben açık öğretim ortaokul okuyorum, 3 yıllık sözleşmeli er olmak istiyorum. Ancak sınava başvuru formunda ilköğretim mezunu değilsiniz yazıyor. En az ilköğretim, veya yurtdışı dengi mezunu iseniz gelin yazıyor, sınava giriş hakkım varmı.?