Sözleşmeli Er Sonrası Uzmanlık Başvurusu

Sözleşmeli Er Sonrası Uzmanlık Başvurusu

Merhaba,

1-) 3 yıl sözleşmeli erlik yaptıktan sonra uzman erbaş olmak için öğrenim şartı lise mi?
2-) Ayrıca komando birliklerinde yaparsak bu sözleşmeli erliği 3 yıl sonunda uzmanlığa başvuru için tekrar lise şartı aranmakta mıdır.
3-) Sözleşmeli er Isparta komando dağ okulunda eğitim gördüğü süre içerisinde mavi bereye hak kazanıyor mu?
4-) Ola ki sözleşmeli er olarak komando birliklerine atandık mavi bere veriliyor mu?

yukarıdaki sorular hakkında bilgisi olan arkadaşlar yorumlarını alt kısımdan iletebilirler mi?

Sözleşmeli Erlikten Uzman Erbaşlığa Geçiş

Sözleşmeli Erler mevzuatta yapılan yeni düzenleme ile uzman erbaşlığa ve Astsubaylığa geçiş hakkı verildi. Geçiş için gerekli şartları sağlamak gerekiyor. Önce bu konudaki mevzuatı incelersek;

6191 Sayılı Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu Madde 8 (11)’de;

Madde 8 ‒ (11)”Kendi kusurları olmaksızın sözleşmesi feshedilenler ile kendi isteği ile sözleşmesini yenilemeyenler veya ayrılanlar, ilgili mevzuattaki şartları sağlamak şartıyla uzman erbaşlığa veya astsubaylığa başvurabilirler. Başvuruda bulunan sözleşmeli erbaş ve erlere yönetmelikte belirtilen esaslar dâhilinde öncelik verilir. Sözleşmeli çavuşlar, uzman erbaşlığa uzman çavuş rütbesiyle başlarlar.” esasını, ( Bu değişiklik 13/7/2013 tarihli ve 6496 sayılı Kanunun 4 üncü maddesi ile getirilmiştir.)

Sözleşmeli Erbaş ve Er Yönetmeliği Md. 28(1)’de;

Uzman erbaşlığa ve astsubaylığa geçiş

   Madde 28 ‒ (1) Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu hükümlerine göre istihdam edilen personelden, kendi kusurları olmaksızın sözleşmesi feshedilenler ile kendi isteği ile sözleşmesini yenilemeyenler veya ayrılanlar ilgili mevzuattaki şartları sağlamak şartıyla, uzman erbaşlığa ve astsubaylığa başvurabilirler. En az üç yıl görev yapmış olanlar, müteakip sözleşme süresi içerisinde başvuru yapabilir. Bu durumda olanların, başvurularının kabul edilmesi halinde uzman erbaşlığa geçenlerin veya astsubaylığa naspedilenlerin sözleşmeleri kendiliğinden son bulur. Başvuruda bulunan sözleşmeli erbaş ve erlere nitelik belgeleri, görev yerleri, hizmet süresi, eğitim durumu, takdir ve ceza durumları dikkate alınarak öncelik verilir.

        (2) Takdir puanı EK-4 te bulunan çizelgeye göre hesaplanır. Ceza puanı ise, 6413 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Disiplin Kanununun (2) sayılı çizelgesine göre bulunan toplam puanın 0,118 katsayısı ile çarpılması sonucu elde edilen puandır. Ceza puanının hesaplanmasında, 6413 sayılı Kanunun (2) sayılı çizelgesinde yer almayan ve taksirli suçlar hariç olmak üzere mahkeme kararı ile verilen para cezaları için 4 puan, diğer hapis cezaları için 4,5 puan esas alınır. Bu puanlar da 0,118 katsayısı ile tahvil edilir. Mahkeme kararı ile verilen cezalar ertelenmiş, hapis cezası seçenek yaptırımlarına çevrilmiş, adli sicilden çıkarılmış ya da verilen mahkûmiyet hükmünün açıklanması geri bırakılmış olsa dahi ceza puanı hesaplanır. Mükâfat puanları (+), ceza puanları (-) değerdedir.

6835 Sayılı Uzman Erbaş Kanunu Md.4, b)’de;

Madde 4. b) Sözleşmeli erbaş ve erlerden en az üç yıl görev yapmış, müteakip sözleşme süreleri içerisinde ve müracaat yapılan yılın ocak ayının ilk günü itibarıyla yirmi dokuz yaşını bitirmemiş olmak şartıyla, istenilen belgelerle müracaat ederler. Bunlardan uygun görülenler yönetmelikte belirtilen esaslara göre çalıştırılırlar.

Yine Uzman Erbaş Yönetmeliği Md 8.’e eklenen ilave fıkrada;

 Sözleşmeli erbaş veya sözleşmeli er olarak görev yapanlar ile söz konusu personelden kendi kusurları olmaksızın sözleşmesi feshedilen, kendi isteği ile sözleşmesini yenilemeyen veya ayrılanlar; seçim ve sınav aşamalarında başarılı olmaları halinde, yapılacak sıralama sonucunda aynı puanı alan diğer adaylar arasından öncelikli olarak tercih edilir. (Ek fıkra:RG-8/6/2011-27958)

  esas olarak belirtilmiş.     

Burada net olan esasları sıralarsak;

 • Sözleşmeli erbaş veya er olarak en az üç yıl görev yapmak.
 • Sözleşmesini kendi isteği ile yenilemeyenler, (Zaten ilk sözleşme süresi 3 yıl yenilemezse ayrılmış dolayısıyla 3 yıl sözleşmeli erbaş veya er olarak görev yapmış olur.
 • Müracaat yapılan yılın ocak ayının ilk günü itibarıyla 29 yaşını bitirmemiş olmak, (Sözleşmeli erlik yapmadan uzman olmak için yaş şartı müracaat yapılan yılın ocak ayının ilk günü itibarıyla 25 yaşını bitirmemiş olmak.)
 • Uzman Çavuş olmak için lise, uzman onbaşı olmak için en az ilköğretim veya dengi okul mezunu olmak, (Kuvvetler genelde Uzman Çavuş aldıkları için Lise mezunu olmak şart.)

 Yoruma açık konulara gelirsek,

 • Sözleşmesi kendi kusurları olmaksızın fesih edilenler ( İlk üç yıllık sözleşme süresi içinde kendi isteği dışında sözleşmesi fesih edilmiş durumda olanlar ?)
 • Veya ayrılanlar, (Acaba ilk üç yıllık sözleşme süresi içerinde kendi isteğiyle ayrılanlar bu şarta giriyor mu?)

    Sözleşmeli Er uygulaması bildiğimiz kadarıyla 2011 yılında başladı. TSK ilk olarak Ocak 2012 ayında Sözleşmeli Er sayısını 539 olarak açıklamıştı.(Sözleşmeli Er Sayıları) Basındaki haberlerde ilk sözleşmeli erler birliklerine uğurlandı olarak yer almıştı. (Fotoğraflar) İlk sözleşmeli erlerin 3 yıllık süreleri de bu durumda 2015 yılında dolacak.

YORUMLAR

 1. Derya dedi ki:

  Piyade er uzun dönem bir asker usta Birliği’nden başka bir yere niye gönderilir

  1. Ast Subay dedi ki:

   Merhaba Derya Hanım, Askerimiz durum ve ihtiyaca göre birlik değişimi yaşamış olabilir. Normal birşey bu

 2. ismail dedi ki:

  Ya sozlesmeli er hakları pek ıyı degıl barı uzman çavuşluk için lise sartı olmasaydı boyle bir calışma varmı sözleşmeli er ler için haklarını iyileştirılmesi gibi

 3. havva dedi ki:

  sözleşmeli erdikten uzmanlığa geçirdikten sonra görev yeri doğu ya mi çıkar?

 4. Rıdvan dedi ki:

  slm öcelikle kolay gelsin ben 2013 yılında p.söz er olarak hakkari şemdinli 34 hudut tugayı 2.hudut taburu 4.hudut bolugunde p.sözleşmeli er olarak gorev yaptım 3 yılımı doldurduktan sonra 4 üncü hizmet yılımın icindeyken jandarma uzman erbaslıga geciş yaptım sozlesmeli erlikteki görev yıllarımın tazminatını talep etmekteyım ama hiç bir sekilde alamassın dediler tazminatımın tarafıma verilmesını arz ederım Sizce tazminatımı hemen alabilirmiyim

 5. Rıdvan dedi ki:

  slm öcelikle kolay gelsin ben 2013 yılında p.söz er olarak hakkari şemdinli 34 hudut tugayı 2.hudut taburu 4.hudut bolugunde p.sözleşmeli er olarak gorev yaptım 3 yılımı doldurduktan sonra 4 üncü hizmet yılımın icindeyken jandarma uzman erbaslıga geciş yaptım sozlesmeli erlikteki görev yıllarımın tazminatını talep etmekteyım ama hiç bir sekilde alamassın dediler tazminatımın tarafıma verilmesını arz ederım sizce tazminatımı alabilirmiyim benim gi çok mağdur olan var

  1. ouz dedi ki:

   sef aynı sorun hepımızde var bı sonuca vardınızmı

 6. Rıdvan dedi ki:

  slm öcelikle kolay gelsin ben 2013 yılında p.söz er olarak hakkari şemdinli 34 hudut tugayı 2.hudut taburu 4.hudut bolugunde p.sözleşmeli er olarak gorev yaptım 3 yılımı doldurduktan sonra 4 üncü hizmet yılımın icindeyken jandarma uzman erbaslıga geciş yaptım sozlesmeli erlikteki görev yıllarımın tazminatını talep etmekteyım ama hiç bir sekilde alamassın dediler tazminatımın tarafıma verilmesını arz ederım sizce tazminatımı alabilirmiyim benim gibi mağdur olan var

 7. Halil dedi ki:

  Merhaba ben 1998 doğumluyum sözleşmeli er olmak istiyorum 19 yaşımı doldurdum 20den gün aldım başvuru yapsam kabul olurmu bana yardım edin

  1. Emre dedi ki:

   Halil kardeşim seninki olmaz seneyi doldurman gerek 2018 de yap başvurunu

 8. Yasin Yeşil dedi ki:

  Iygünler Ben şz uzman Çavuş Olmak istiyorum Başvuru Yapcam Ama Orta Okul Mezunuyum Yardımcı olurmusunuz 96/3 Askerliğimi yaptım Hakkari Çukurca Da teris Oldum.

  1. Yasin Yeşil dedi ki:

   120MM Havan Çavuşlu Yaptım

 9. yusuf dedi ki:

  selamun aleyküm 2018 ocakta uzman çavuş başvuruları varmı

 10. Emrah yücel dedi ki:

  Merhaba ben piyade komanda sozlesmeli erim jandarma sozlesmeli uzman erbasliga basvurdum ve sinava cagirildim burdaki gorevimi birakip jandarmaya gecis yapabilirmiyim

 11. Özcan dedi ki:

  Askerliğini yapmış ve sonrasında sözleşmeli er olmuş bir kişi firar edip uzman erbaşlıga girebilir mi

 12. mustafa dedi ki:

  Arkadaslar 3 yil sozlesmeli er olarak gorev yapip birakankar kac yasina kadar uzmanliga girebiliyo bilen varsa yardimci olabilirmi

 13. Hamit Sözen dedi ki:

  S.aleykum Iyi gubler arkadaslar
  Ben 2016 yilinin basindan 2019 subat ayina kadar mutekip 3 yılik gorevimi laikiyle tamamlamak üzereyim
  Sözlesme yenilemiyecegim ailevi sorunlardan ötürü bu kutsal gorevde uzman onbasi yada cavus olmak istiyorum
  Ayrildiktan sonra 26 yasinda oluyorum acaba 29 yasina kadar basvurma hakım varmıdır?
  gerekli aciklamayi beklemekteyim tesekkurler simdiden.

  1. Admin dedi ki:

   694 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Jandarma uzman erbaş alımında askerlik şartı kaldırıldı ve yaş sınır 27 oldu.Jandarma Uzman Erbaş Alımında Yaş Şartı Esnetildi.Jandarma Genel Komutanlığında istihdam edilecek uzman erbaş adaylarının müracat yapılan yılın ocak ayının ilk günü itibariyle 27 yaşını bitirmemiş olması gerekir.

 14. y dedi ki:

  adamın cevap verebilirmisin rica etsek.. sözleşmeli bir erin izin tecavüzü yapıp 7 gün üst üste işe gitmemesi durumunda, kurumun sözleşmeli erin sözleşmesini fesh ettiğini varsayalım. bu sözleşmeli er türk silahlı kuvvetlerinde uzman astsubay veya subay olabilir mi ??

  1. Admin dedi ki:

   Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu hükümlerine göre istihdam edilen personelden, kendi kusurları olmaksızın sözleşmesi feshedilenler ile kendi isteği ile sözleşmesini yenilemeyenler veya ayrılanlar ilgili mevzuattaki şartları sağlamak şartıyla, uzman erbaşlığa ve astsubaylığa başvurabilirler. En az üç yıl görev yapmış olanlar, müteakip sözleşme süresi içerisinde başvuru yapabilir. Bu durumda olanların, başvurularının kabul edilmesi halinde uzman erbaşlığa geçenlerin veya astsubaylığa nasbedilenlerin sözleşmeleri kendiliğinden son bulur. Başvuruda bulunan sözleşmeli erbaş ve erlere nitelik belgeleri, görev yerleri, hizmet süresi, eğitim durumu, takdir ve ceza durumları dikkate alınarak öncelik verilir.

 15. y dedi ki:

  Adamın Lütfen cevap verebilir misn.

  Sözleşmeli er olan bir kişi yıllık izinden sonra eğer birliğine 7 gün üst üste katılmaz ise, sözleşmesinin kendi kurumu tarafından fesh edildiğini düşünelim.

  bu sözleşmeli er silâhlı kuvvetlere uzman, astsubay, subay olarak alınır mı? Lütfen cevabınızı bekliyorum.

  1. Admin dedi ki:

   Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu hükümlerine göre istihdam edilen personelden, kendi kusurları olmaksızın sözleşmesi feshedilenler ile kendi isteği ile sözleşmesini yenilemeyenler veya ayrılanlar ilgili mevzuattaki şartları sağlamak şartıyla, uzman erbaşlığa ve astsubaylığa başvurabilirler. En az üç yıl görev yapmış olanlar, müteakip sözleşme süresi içerisinde başvuru yapabilir. Bu durumda olanların, başvurularının kabul edilmesi halinde uzman erbaşlığa geçenlerin veya astsubaylığa nasbedilenlerin sözleşmeleri kendiliğinden son bulur. Başvuruda bulunan sözleşmeli erbaş ve erlere nitelik belgeleri, görev yerleri, hizmet süresi, eğitim durumu, takdir ve ceza durumları dikkate alınarak öncelik verilir.

 16. hakan dedi ki:

  3 sene sözleşmeli erlık yaptıktan sonra yeniden sözleşme yenilemeyenler dışardan uzman olmak isterse yaş şartı 29 mu