Şırnak’tan Askerler Çekilecek mi?

Şırnak’tan Askerler Çekilecek mi?

Şırnak ilinde Mart ayından beri uygulanan sokağa çıkma yasağı ile başlatılan operasyonun son bulmasının arkasından, Operasyonda görev alan askerler, zırhlı araçları ve tankları ile beraber bağlı bulundukları birliklerine geri gitmeye başladı.

Şırnak’ta 14 Mart’ta başlatılan sokağa çıkma yasağı ile beraber açılan hendekleri geri kapatılması için, Barikatların kaldırılması için, halkın can ve mal güvenliğinin sağlanması için, PKK’lı teröristlerin etkisiz hale getirilmesi için Şehit Jandarma Üsteğmen Mehmet Çiftçi adlı operasyon başlatılmıştı. Bu operasyon sayesinde 508 teröristin etkisiz hale getirildiği, 202 barikatın kaldırıldığı, 56 çukurun kapatıldığı, 51 tonluk 1606 el yapımı patlayıcının imha edildiği, 4131 adet evde güvenlik aramasının yapıldığı bildirildi. Bu operasyon sırasında şehit olan güvenlik görevlisi sayısı 22 iken yaralı güvenlik görevlisi sayısı da 163 olarak bildirildi.

Şırnak ilinde 3 Haziran’da operasyonların son bulmasının ardından askerler bölgeden ayrılmaya başladı. Bu bölgede operasyonda görevli birlikler konuşlu bulundukları 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı ve Çakır Söğüt 1. Jandarma Komando Tugay Komutanlığını konvoy halinde boşalttı. TIR’larla bölgeden çıkarılan tank, kirpi, kobra ve midibüslerin oluşturduğu konvoy batıdaki birliklerine geri gitmek için Cizre’ye doğru yola koyuldu. Bu konvoyun güvenliğini sağlamak amacı ile de çok geniş ve sıkı güvenlik önlemi alınmıştır.

Hala ilde devam eden sokağa çıkma yasağı sokaklarda ve evlerdeki patlayıcıların arama faaliyetleri bitene kadar süreceği söylendi. Bomba imha uzmanları tarafından yapılan aramalar sırasında aşırı temkinli incelemeler yapılmaktadır. Aramalar sırasında rastlanan patlayıcılar da güvenlik güçleri tarafından kontrollü olarak yok ediliyor.

Bölgedeki hala devam eden sokağa çıkma yasağının kaldırılma tarihi hakkında herhangi bir resmi açıklama yapılmamıştır. Bu konuda alınan kararlarda öncelik halkın can ve mal güveliği olduğu ve bu anlamda gereken emniyet sağlandığı takdirde bölgedeki sokağa çıkma yasağının da kaldırılabileceği düşünülüyor. Bu konuda alınacak kararlar eşliğinde halkında bilgilendirileceği ancak herhangi bir resmi açıklama yapılana kadar sokağa çıkma yasağının devam ettiğinin altı çizilmiştir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.