Sevk Belgesindeki Sağlık Durumu A Grubu Arızalı Ne Demektir ?

18

Merhaba askerlik sevk belgesi üzerinde yer alan bilgiler arasında bulunan sağlık durumu kısmında bazı asker adayları bazı ibareler ile karşılaşabilirler.

Genelde Sevk Belgelerinde sağlık durumu kısmında Askerliğe Elverişlidir yazsada bazı adaylarınkinde A Grubu Arızalı yazabilmektedir. Bu ibareyi gördüğünüzde paniklemeyiniz, genellikle bu durumla 1-2 kilo boy oranının birbirini tutmaması gibi durumlarda, ufak çağlı engel olmayacak sağlık sorunlarında bu şekilde belirtilmektedir.

Sizin için A Grubu Arızalı olmanızın bir sakıncası yoktur, sadece komando olamayabilirsiniz, ancak askerlik görevinizi yerine getirebilirsiniz.

18 Soru ve Cevap

 1. merhaba sag kulağımın arkasında 2 tane kemık tumoru mevcuttur.Gataya sevk ettıler askere alınırmıyım curukmu verılır yardım lutfen

 2. Merhaba öncelikle elinize sağlık çok güzel bir grup. Bende şubatta askerim nasipse. Eğer bilginiz varsa benim sorum sağlık ile ilgili olacak. Ben 8 sene önce böbrek kanal darlığı sebebiyle ameliyat oldum. sağ böbreğime katater yerleştirdiler. şu an da sağ böreğim %52 sol böbreğim ise %47 fonksiyon işlevi görüyor. Biraz çekingen ve ihmalkar olduğum için hiç gataya sevk istemedim. 2-3 saatten fazla ayakta kalmakta ve hafif sporlarda bile böbreğimde şişme gerçekleşiyor. Raporlarım falanda mevcut. ben şimdi acemi birliğinde ne ile karşılaşırım nasıl bir yol izlemem lazım. Eğer yardımcı olursanz çoookk sevinirim. tekrar elinize sağlık Allah kolaylık versin.

  • Merhaba, acemi birliğinde sizi ağır bir eğitim beklemektedir. Eğer eğitimleriniz sırasında zorlanırsanız, askeri hastaneye sevkinizi isteyip muayene olabilirsiniz. Muayenenizden sonra durumunuza göre hakkınızda bir karar çıkar Ömer Bey.

 3. mrb arkadaşlar 89 doğumluyum 1 tertip gidiyorum belgede a grubu arızalı ibaresi var boy kilo oranında 3 kilo fazlam var herhangi bi sorun oluştururmu

  teşekkürler

 4. Merhaba bnm sülüs brlgem de a gurubu saglik kodu mevcuttr dyr ne demek arizali filan yzmyr sadece a guru saglik kodu yazyr..

 5. İyi günler kolay gelsin ben şu anda askerim boyum 1.74 kilim 48 dahiliye poliklinige muayene olmaya gitsem hava değişimi istersem veririm konuya hakim biri yardımcı olursa sevinirim

  • Merhabalar, birliğinizin revirine çıkabilirsiniz l. Durumunuz hakkında en sağlıklı bilgiyi veya raporu alabilirsiniz.

   • En azından alabilir miyim hava değişimi 15-20 gün falan o konu hakkında bilgi istemiştim doktora çıkınca daha net bilgi alacağımı bende biliyorum ama boş yere çıkmak istemiyorum sadece bana alabilme ihtimalim hakkında bilgi verin yeter.

    • Merhabalar, askerliksorgulama.com olarak sorularınıza yorum üzerinden cevap verebilmekteyiz. Kesin bir bilgi tarafımızca asla veremeyiz.

 6. Merhaba arkadaşlar benim nişanlım akciğerinden ameliyat oldu yaklaşık 1 sene önce, haftayada tokat merkeze Allah’ın izni ile askeri görevini yapmaya gidecek raporunda a gurubu arızalı gibi yazılar var ,çok rahat koşamıyor ve çokta sık ağrıları var bu durumda nasıl bir askerlik bekliyor onu sizce bana biraz yardımcı olursanız memnun olurum .

 7. S.a arkadaşlar benim hiçbir sağlık problemim yok ama a grubu sağlık kodu mevcuttur diyor ne alaka ağustos birinde sivas merkeze teslim olmam gerek ama sağlık problemim olmadığı halde neden öyle yazıyor ve ne yapmalıyım

Alt Kısımdan Sorunuzu Sorabilirsiniz...

Please enter your comment!
Please enter your name here