Seferberlik Sorgulama – Sefer Görevi Sorgulama

Seferberlik Sorgulama – Sefer Görevi Sorgulama

Bilindiği üzere askerlik işlemini bitirmiş olan kişiler için askerliklerinin ardından birde seferberlik durumu söz konusudur. E-devlet üzerinden Seferberlik durmunuzun olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.

Seferberlik Sorgulama işlemi;
Ptt şubesinden alacağınız e-devlet parolanız ile sisteme giriş yaparak sol menüden sorgulamalar linkine tıklayınız. Artından Milli Savunma Bakanlığı kategorisinin ilk 2 maddeseinden seferberlik sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Personel Sefer Görev Emri Durumunu

Personel Sefer Görev Emri Durumu

 • Sefer Görev Emrim (SGE) var mı? Nereden öğrenebilirim?   

En yakın askerlik şubesi başkanlığına bizzat müracaat ederek veya  PTT şubelerinden alınabilen e-Devlet şifresi ile www.turkiye.gov.tr . internet adresinden de öğrenilebilmektedir.

 •  Hastayım ve sefer görev emrim var ne yapmam gerekir? 

En yakın askerlik şubesi başkanlığına başvurarak hastalığınızı beyan etmeniz halinde As.Ş.Bşk.lığınca askeri hastaneye sevkiniz yapılacaktır. Askeri hastanelerce yapılan muayene sonucunda “Yedek Subay/Astsubaylar için TSK’da Görev Yapamaz” ve Yedek Uzman Jandarma/Erbaş ile Erbaş ve Erler için “Askerliğe Elverişli Değildir”, “Barışta ve Savaşta Sürekli Olarak Askerliğe Elverişli Değildir”, “Hazarda ve Seferde Görev Yapamaz”  raporu almanız halinde SGE’niz  iptal edilecektir.

 •   Aynı aileden iki erkek kardeşe sefer görev emri verilir mi?

Askerlik hizmetlerini yaptıktan sonra yedeğe alınan bütün personel aşağıda belirtilen ve SGE’nin iptalini gerektiren hususlarda mazeretleri olmadığı sürece seferberlik mevzuatı gereği sefer planlamasına alınmaktadır. Bu nedenle bir ailenin birden fazla ferdine Sefer Görev Emri verilmesi söz konusu olabilmektedir.

 1. Ölenler,
 2. Ertelenenler,
 3. Statüsüne göre TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğine uygun olarak askeri hastanelerden (yedek subay/astsubaylarda tam teşekküllü askeri hastaneden “TSK’da Görev Yapamaz” raporu alanlar ile yedek erbaş ve erlerden “Askerliğe Elverişli Değildir”, “Barışta ve Savaşta Sürekli Olarak Askerliğe Elverişli Değildir”, “Hazarda ve Seferde Görev Yapamaz” raporu alanlar) “Askerliğe elverişsiz” sıhhî kurul raporu alanlar.
 4. Barış döneminde yukarı haddi bir yıldan çok, seferberlik ve savaş hâlinde ağır hapis veya aşağı haddi beş yıl veya daha fazla hapis cezasını gerektiren suçlardan haklarında soruşturma veya kovuşturma yapılanlar,
 5. Seferberlik ve savaş hâllerinde bir yıldan fazla hürriyeti bağlayıcı cezaya mahkum olanlar.
 6. Yurtdışında devamlı ikamet etmekte olup sürekli oturma belgesini konsolosluklara ibraz eden ve konsolosluklarca yurtdışında sürekli oturdukları bildirilen yükümlülerin SGE’leri iptal edilir. Ancak ihtiyaç olması halinde bu durumda olan yükümlülere de SGE verilebilir.
 7. Barışta Askerliğe Elverişli Değildir, savaşta SGE alabilir raporu alan yükümlülerin sefer görev emirleri  iptal edilir. Ancak ihtiyaç olması halinde bu durumda olan yükümlülere de sefer görev emirleri(SGE) verilebilir.
 •   İnternet veya telefon yoluyla SGE tebliğ edilebilir mi?

SGE tebliğinde SGE’nin size ait nüshası imza karşılığı verildiğinden SGE’nin tebliği internet veya telefon aracılığıyla yapılamamaktadır. En yakın askerlik şubesi başkanlığına müracaat edilmelidir. Askerlik daire/şubelerinin telefon numaraları ve adreslerine ulaşmak için tıklayınız. Tebliğlerin internet veya telefon yoluyla yapılabilmesi için çalışmalar sürdürülmektedir.

 •   Seferberlik   tatbikatı  veya  ferdî  seferberlik  eğitimine  ait  görevimin  iptali veya  ertelenmesi mümkün mü ?

Seferberlik tatbikatı veya ferdî seferberlik eğitimine ait görevinizin iptali veya ertelenmesi mümkün değildir. Tatbikat veya eğitime katılmayarak bakaya kalan yükümlülerin tatbikatı veya eğitimi, herhangi bir zaman tahdidi olmaksızın ele geçirilmesine kadar  sürdürülmektedir.  SGE alıp da sürekli yurt dışında bulunan yükümlüler seferberlik tatbikat ve eğitimlerine planlandığı takdirde, bu yükümlüler konsolosluklar kanalı ile gönderecekleri sürekli oturma belgelerine istinaden tatbikatlara katılmazlar.

 •   Başka bir ülke vatandaşlığına geçmem durumunda sefer görev emrim ne olacak?

Askerlik hizmetini yerine getirenler yedek kaynağa alınırlar. Ancak birden fazla tabiiyetli yükümlülere barışta SGE verilmediği için size de SGE verilmez. SGE varsa iptal edilir.

 •   Askerlik hizmetini kısa dönem erbaş olarak yapanlar seferberlik halinde askere hangi statüde çağrılacaklar?

Türk Silahlı Kuvvetlerinde personel askerlik hizmetini hangi statüde yapmış ise o statüde yedeğe alınmaktadır. Askerlik hizmetini kısa dönem erbaş olarak yapanlar yasada yazılı yaş sınırı dışına çıkıncaya kadar erbaş statüsünde yedekte bekletilmektedir. Herhangi bir seferberlik halinde söz konusu yükümlüler erbaş rütbesi ile askere alınacaklardır.

 •   Adıma çıkan  SGE’nin tebliği için Askerlik Şube Başkanlığıma müracaat etmemi bildiren  yazı 2-3 gün önce elime ulaştı. Bu işlemi herhangi bir Askerlik Şubesinden yaptırabilir miyim?

Adınıza çıkan SGE’ni tebliğ ederek almak için  en yakın askerlik şubesi başkanlığına gitmeniz gerekmektedir.

 •   Bir firmada yönetici olarak çalışıyorum ve kritik personelim. Bu durumda SGE’mi iptal ettirmem mümkün mü? 

Mevcut mevzuat gereği seferberlik ve savaş planlamasında görev verilen özel kurum ve kuruluşların seferberlik ve savaş halinde ihtiyaç duyacağı SGE’li kritik personelin seferberliğin ilanından itibaren iki ay süreyle ertelemesi yapılabilmektedir. Bu maksatla; özel kurum ve kuruluşlar faaliyet ve mahiyetinde bulunduğu bakanlığın onayını müteakip yedek personelin ertelemesini teklif edebilir.

YORUMLAR

 1. Özgür Türk dedi ki:

  ben tam tarihi ögrenmek istiyorum askerligimin teslim olma tarihini

 2. ömer şahin dedi ki:

  SELAMBEN YUKSEK OKULU BU SENE BITIRDIM VE YURTDISINAGIDECEGIM ASKERLIK SORUN OLUR MU OKUL BITTIKTEN SONRA NE KADAR ZAMANIM VAR ASKERE GITMEK ICIN VE IZLENECEK YOL NASILDIR

 3. abdullah köseoğlu dedi ki:

  seferberlik görecim neresi

 4. cemil adesözkan dedi ki:

  adıma seferberlik emri olup olmadığını öğrenmek istiyorum…

 5. ORHAN UÇAKER dedi ki:

  Ne zaman belli olur

 6. cenkkafli dedi ki:

  Nezaman sefer görevlerin belli olur

 7. adem koç dedi ki:

  benim seferbelik emrim varmı yok mu onu ögrenmek istiyorum

 8. resul özer dedi ki:

  Sefer görev emri varmı

 9. abdullah atay dedi ki:

  Bana seferberlik ciktim mi

 10. yiğit halis enis dedi ki:

  Bana seferberlik çıktı mı ?

 11. HASAN ÇAKIRLAR dedi ki:

  Sefer görev emrim oup olmadığını öğrenmek istiyorum.

 12. selim tunbul dedi ki:

  Seferberlik bana çikmısmı ögrenebilirmixim

 13. Ahmet Doğru dedi ki:

  Bana seferberlik kağıdı verildi ama e_devletten çıkmıyor sebebi nedir acaba ve hiç eğitime çağrılıyor mu . Teşekkür ederim

 14. Ceyhun Arslan dedi ki:

  E Devlet falan kim uğraşcak varsa görev gelir yaparız ulaşın . Çıkar geliriz göreve beni PTT e Devlet falan uğraştırmayın

 15. Bekir çürük dedi ki:

  Sefer gorev emrim var kontrole askerlik subesine gitmemiz gerekiyormu internette n adres bilgilerimizi durumunuzu gincelleyebilirmiyiz

 16. Ahmet atas dedi ki:

  Bana sefer emri çıktımi öğrenmek istiyorum

 17. AHMET DOĞU dedi ki:

  yasim 38 sefer görev emrim var ve askerligi seven biri olarak uzman cavusluga muracat yapma hakkimiz var mi ?askerligi cavus olarak yaptim