Ana Sayfa Arama
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya

Seferberlik Durumunda Kimler Askere Alınır?

Türk Silahlı Kuvvetleri (

Türk Silahlı Kuvvetleri ( TSK ) Seferber Yönetmeliği ile seferberlik durumunda kimlerin askere alınacağına dair düzenlemeler bulunmaktadır. 9. Madde de yer alan ‘’ erbaş ve er kaynağının tespiti ‘’ başlığı ile askere alınacaklar için genel bir düzenleme yer almaktadır.

  • Er ve erbaşların kaynaklarının saptanması, hangi bölge, birlik tabur ve sınıfa kaç sayıda er ve erbaşın alınacağı taşradan merkeze doğru hesaplanarak belirlenir.
  • Er ve erbaşların görev yönetmeliği ile verilecek olan görevler ve emirler kişiye terhis olmadan önce verilmektedir. Terhis olduktan sonra da gerekli ihtiyaçlar neticesinde kişilere bir görevlendirme yapılabilmektedir.
  • Mahkeme ile TSK tarafından çıkarılmış olan tüm subaylar ve astsubaylar disiplinsizlik sorunları nedeni ile sicil yolu açılıp astsubaylıktan çıkarılacak ve er olarak askerliğe alınacaklardır.
  • Terhis olan er ve erbaşlar, meslek durumları, sağlık durumlar ve adresleri ile ilgili bilgileri askerlik şubesine bildirmek zorundadırlar. Ancak gelişen teknoloji ile birlikte mernes sistemini tüm devlet kurumları kullanmakta ve e – devlet üzerinde güncellenmektedir. Bu sayede askerlik birimleri güncel adresleri alabilmektedir.
  • Seferberlik durumunda askere alınacak isimler için genel bir kavram söz konusu olmayıp TSK ihtiyaçları söz konusudur Bu ihtiyaçları ve askere alınacakları Milli Savunma Bakanlığı gerçekleştirmektedir. Ve yerlerin tespiti, isimleri sayısı ve tespiti bu kurum tarafından yapılır.

Seferberlik sonrası askere alınanların sefer emirleri askerlik şubelerine Milli Savunma Bakanlığınca gönderilir. Askerlik şubeleri de sefer görev emiri kişiye verilip tebliğler yapılır. Ayrıca bu emirler daha önce askerlik yaptığı birliğe, tugaya veya karakollara gönderilir ve komutanlarına tebliğler edilir. Tebliğ ile ulaşılamayan askerlerin emirleri askerlik şubesine gönderilerek konunun takip edilmesi için çalışmalar başlatılır.