Sefer Görev Emri Bulunanlar Askere mi Çağrılıyor?

14

Irak’ta ve Suriye’de baş gösteren IŞİD terör örgütünün hergün yaptığı kanlı eylemler Genel Kurmay Başkanlığı tarafından sürekli olarak izlenmekte. En son Irak sınırımızın az ötesinde IŞİD ile hararetli yapılan çatışmalar Genelkurmay ın bu bölgeye askeri gücünü yığmasıyla sonuç buldu. Tam sınırımızda tanklarını konuşlandıran Silahlı Kuvvetlerimiz bir yandan da bölgedeki halkı planlı bir şekilde sınırdan içeri almaya başladı. Bu olaylar yaşandığı sırada  Mecliste de Irak ve Suriye ye tezkeresi için toplanılacağı haberi geldi.

Sefer Görev Emri Bulunanlar Göreve

Bölgede yaşanan hareketlilik ve meclisin tezkere görüşmeleri acaba sınır ötesi harekat olacak mı sorularını alevlendirdi. Bütün bu olaylar yaşanırken Genelkurmay ın Er Erbaş ve emekli Subay ile Astsubaylara Seferberlik Görev Emri kağıdı gönderdiği haberi çıktı. Ancak bugün Genelkurmay Başkanlığı bu haberi yalanladı. Genelkurmayın yaptığı açıklama ise şöyle;

1.   Türk Silahlı Kuvvetlerinin 2014 yılı planlı tatbikatlarından olan YILDIRIM-2014 Seferberlik Tatbikatı 02 – 25 Ekim 2014 tarihleri arasında, Kara Kuvvetleri Komutanlığının 14’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı Kars’ta icra edilecektir.

2.   YILDIRIM-2014 Seferberlik Tatbikatında;

a.   Seferberlik sisteminin denenmesi,

b.   Tatbikata katılacak yedek personelin, sefer görevlerine yönelik eğitilmesi,

c.   Yedek personelin seferde kullanacağı silah, teçhizat, araç ve malzemeye intibakları,

ç.   Yedek personel ile ilgili tebliğ ve celp işlemlerinde askeri ve mülki makamlar arasında koordinasyonun ve yükümlülerle iletişimin tesis edilmesi,

d.   Seferberlik ve savaş halinde bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları ile Silahlı Kuvvetler arasında yürütülecek müşterek faaliyetlerin denenmesi amaçlanmaktadır.

3.   YILDIRIM-2014 Seferberlik Tatbikatına 185 yedek personel, 37 araç, dört özel nakliyat firması ile kamu kurum ve kuruluşlarından bazı unsurlar katılacaktır.

Saygı ile duyurulur.

Yorum yok
 1. Aykut KESER diyor

  Öncelikle merhaba,

  Üç sorum olacak:
  1.Belgeler (ehliyet,lisans, resmi evrak vb.) ne zaman nereye verilmeli? Askerlik şubesine mi yoksa teslim olacağımız birliğe mi?

  2.94/4 Askerim sevk tarihim 3 Kasım yazmakta fakat sevk kağıdımı 3 Kasımdan önce alabiliyormuyum çünkü kıdem tazminatı için belgelemem gerekli.

  3.Sevk kağıdını aldığımda Kasım aynın 17sinde mi yoksa 21 inde mi teslim tarihi olur?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.