Sağlık Sorunu Olanlar Bedelli Askerlikten Nasıl Faydalanacak?

0

Günümüzün en çok merak edilen konularından bir tanesi de bedelli askerlik. Pek çok birey bedelli askerlik için kendisine ve yaşına tutup tutmayacağı, bir miktar para ödeyip temel askerlik eğitimini alıp askerlik zorunluluğundan muaf olup olmayacağını merakla beklemektedir. Hal böyle olunca daha evvel herhangi bir sağlık sebebinden dolayı askere gidemeyen bireyler için de yeniden bedelli askerlik ile askerlik görevlerini tamamlayıp tamamlayamayacakları merak konusu olmuştur. Sağlık sorunu olanlar bedelli askerlikten nasıl faydalanacak konulu makalemizde bu konuda hakkında bilgi vermekteyiz.

Sağlık Sorunları Nedeniyle Askerlikten Muaf Tutulanlar Bedelli Askerlikten Faydalanabilecek Mi?

Çeşitli sağlık sorunları sebebiyle askerlikten muaf tutulanlar 2020 yılında çıkarılacak olan bedelli askerlikten faydalanabilecekler. İlgili bedelli askerliğin taslak metninde ise şu yazmaktadır; “Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce sağlık sebebiyle haklarında verilen askerliğe elverişli olmadıklarına dair karardan dolayı askerlik hizmetinden muaf tutulanlar da istekleri halinde yaş şartı aranmaksızın ve temel askerlik eğitimine tabi olmaksızın birinci fıkra hükümlerinden yararlanırlar”. Mevzuatın 1. Fıkrasına göre bedelli askerlik için ilgili parayı ödeyenlerin bedelli askerlikten faydalanacağına dair hüküm yer alıyor. Yani kısaca okursak kişi eğer bedelli askerlik kanunu yürürlüğe girdiği zamandan daha önce sağlık sorunları sebebiyle askerlikten muaf tutulmuşsa bedelli askerlik parasını ödeyerek bedelli askerlikten faydalanabilecek. Askerlikten muaf tutulan kişi ayrıca 21 günlük temel askerlik eğitiminden de muaf tutulacak. Yani muaf raporu alanlar bedelli askerlik parasını ödeyecekler ve ödemeyi yapar yapmaz askere de gitmeden ve diğer temel askerlik eğitimine de katılmadan askerlikten muaf tutulacaklar.

Sağlık Sorunu Olan Bireyler 21 Günlük Temel Askeri Eğitime Katılacak Mı?

Bir önceki parafta açıkladığımız gibi herhangi bir sağlık sorunu yüzünden askere gidememiş, muaf olmuş yahut henüz muafiyeti olmayan bireyler bedelli askerlik paralarını yatırır yatırmaz, akabinde celple beraber yapılacak olan 21 günlük temel askerlik eğitimine katılmaları zorunlu tutulmayacaktır. Sağlık sorunu sebebiyle temel askerlik eğitiminden muaf tutulan bireyler yine de bedelli askerliklerini yapmış ve görevlerini tamamlamış sayılacaklar. Bu konuda ilgili kanun mevzuatı diyor ki:  bireyin iyileşebilir bir hastalığı var ise (Örneğin kilo gibi. Kilo verip zayıflayarak askere elverişli hale gelebilir) o halde iyileşene kadar bekler birey iyileşince askere alınır demektedir.. Ama eğer kişi iyileşmesi mümkün görünmeyen bir hastalığa sahip ise ve askere de elverişli değil ise zaten normalde de bu kişiye askere elverişli değildir raporu veriliyor.  Özetle bir kişi aşırı kilolu veya iyileşebilir bir hastalığa sahipse bedelliye başvuru yapacak, bedelli askerlik kapsamına girecek, ve akabinde zayıflayana kadar beklenecek. Olur da 3 sene içerisinde zayıflayamaz ise o zaman kişiye muaf raporu verilecek ve kişi askerlikten muaf olunca temel askerlik eğitiminden de muaf olmuş olacak ve terhis olabilecek. Genel anlamda sağlık sorunu olan bireyler kesinlikle 21 günlük temel eğitime alınmayacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.