Rusya: Donetsk’te 130’dan fazla yabancı asker öldürüldü

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Donetsk’te Ukrayna ordusu adına savaşan 130’dan fazla yabancı paralı askerin öldürüldüğünü duyurdu.

Rusya: Donetsk’te 130’dan fazla yabancı asker öldürüldü

Rusya-Ukrayna savaşı 11’inci ayında devam ediyor.

Savaş Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçı bölgelerde yoğunlaşmış durumda.

AA’nın haberine göre Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rus askeri birliklerinin Ukrayna’da savaştaki eylemlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

“130’dan fazla yabancı paralı savaşçı etkisiz hale getirildi”

Harkiv bölgesindeki Kupyansk yönünde 40’tan fazla, Donetsk yönünde 90’dan fazla, Güney Donetsk yönünde ise 30’dan fazla Ukrayna askerinin saldırılarda öldürüldüğünü öne süren Konaşenkov, Liman yönündeki saldırılarda ise 120’den fazla Ukrayna askerinin öldürüldüğünü ve yaralandığını iddia etti.

Konaşenkov, “Bunun dışında Rusya hava kuvvetlerinin yüksek hassasiyetli saldırıları sonucunda (sözde) Donetsk Halk Cumhuriyeti’nde Kramatorsk ve Maslyakovka yerleşim birimlerinde ‘Yabancı Lejyon’ isimli birliğin geçici konuşlandığı noktalarda 130’dan fazla yabancı paralı savaşçı etkisiz hale getirildi.” ifadelerini kullandı.

İmha edilen araç listesi

Konaşenkov, Bahmut ve Çervonaya Dibrova yerleşim birimlerinde 3 adet ABD yapımı M-777 obüsün imha edildiğini kaydederek, “Ukrayna’da bugüne kadar 355 uçak, 199 helikopter, 2 bin 807 insansız hava aracı, 399 hava savunma füze sistemi, 7 bin 382 tank ve zırhlı araç, 967 çok namlulu roketatar, 3 bin 768 obüs ve havan topu, 7 bin 900 askeri özel araç yok edildi.” diye konuştu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.