Rum Kesiminin 3 Bin Asker Alması KKTC’yi Endişelendirdi

Rum Kesiminin 3 Bin Asker Alması KKTC’yi Endişelendirdi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yaptığı açıklamaya göre Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin almış olduğu yeni kararın kendilerini endişelendirdiğidir. Çünkü Güney Kıbrıs Rum Yönetimi aldığı bu yeni karar doğrultusunda 3 bin yeni asker alınacaktır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Dışişleri Bakanı yazılı bir açıklama ile bu konudaki görüşlerini şu şekilde belirtti  :Adada geniş çaplı bir çözüm elde etmek için görüşmelerin yoğun bir şekilde devam ettirildiği böylesi bir zamanda Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) askeri kuvvetlerini daha da fazlalaştıracak bir davranış sergilemesine anlam veremediğimizi bildirmek isterim.

GKRY ’nin profesyonel asker potansiyeline sahip 3 bin yeni alımın yapılacağı kararı şaşkınlık ve endişe ile takip edilmektedir ifadesinin altını çizerken şu şekilde açıklamalar yapılmıştır:

Görüşmeler çerçevesinde TC’ nin  etkili ve fiili devam eden garantörlüğünün devamlılığının sağlandığı, adada mevcut olan iki halkın siyasi eşitliğine ve egemen eşitliğine dayalı olarak kurulmasını öngören bir ortaklık yönetimine ait bir ordunun bile olmayacağının konuşulduğu bir dönemde böyle bir kararın alınması Rum irtibatlarımızın çözüme dayalı ait görüşlerini tekrar gözden geçirmemize neden olmaktadır. Bu karardan dolayı bizim şu andaki görüşlerimiz Rum kesiminin samimi olmamasıdır. Üstelik alınmış olan bu yeni kararın liderlerin 2016 senesi içinde herhangi bir çözüm yoluna varabileceği yönündeki yaptığı açıklamalar ile hiçbir yönden uyuşmadığı da gün gibi ortadadır.

Rum kesimine yönelik yapılan açıklamalarda çözüm dönemine menfi etkiler edebilecek bu tarz davranışlardan uzak durulması ve bu tarz hassasiyet gerektiren kararlarda görüşme sürecini ve bu anlamda oluşturulması düşünülen yeni ortaklık ve iş birliğini gözden geçirilmesi gerektiğinin uyarısı yapıldı.

Bu konu hakkındaki gelişmeler ilerleyen günlerde nasıl bir hal alacağı merak konusu olmaktayken her iki tarafın siyasi liderleri ve yetkilileri karşılıklı görüş ve düşüncelerini bildirmeye devam etmektedir. Bu konu hakkında yapılan yorumlara göre ilerleyen zamanlarda net kararların alınacağı doğrultusundayken kararın ne olacağı merak konusu olmaya devam etmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.