RDM Olarak Askerlik Yapanın Sivil Hayatta Karşılaşacağı Durumlar

RDM Olarak Askerlik Yapanın Sivil Hayatta Karşılaşacağı Durumlar

RDM  ( Rehabilitasyon Danışma Merkezi ) askerde acemi birliğinde sorun yaşayan er ve erbaşları hem sosyal hayata hazırlama hem de vatani görevi esnasında daha fazla verim alıp güvenliğini koruma adına buluna bir birimdir.

Peki, kimler RDM olarak askerlik yapar?
Acemi birliğinde ilk askere başladıklarında psikolojik anlamda sorunları olan kişiler ve daha sonra acemi birliği sürecinde psikolojik sorunlar yaşayan kişiler RDM olarak o birime alınmakta ve o birimde psikiyatri ve psikolog desteği ile vatani görevlerini yapmaktadırlar. Bunun yanı sıra depresyon, stres, panik atak, aşırı korku, aşırı uykusuzluk gibi kendi ve çevresindekilerin güvenliğini riske atacak, korumayan motiveye muhtaç tüm er ve erbaşlar RDM olarak birime alınıp askerlik görevlerini yapmaktadırlar.

RDM olarak acemi birliğini yapanlar usta birliğinde de bu birimlerde devam etmekte, diğer askerlerden daha farklı uygulamalar ile onlardan biraz daha uzakta, hem onların istismarından tacizinden hem de RDM olarak asker yapanın başka askerleri sözlü taciz ve hareketlerinden uzak tutmak istemektedirler.

RDM olarak askerlik yapan kişilerin askerlik süresince aldıkları destek ile sosyal hayata daha iyi hazırlandıklarını söyleyebiliriz. Psikoloji desteğin onları her türlü zorluklara karşı hazırlaması ile sosyal hayatta daha iyi bir süreç yaşayacakladır. Ancak olası ani travmalar ile hem askerlik günlerine dönmesi, hem de bu süreç ile hem de dönüş sonrası hayati sınav refleksleri ile yeniden sorun yaşayabilmektedir.

RDM olarak asker olup sivilde problem yaşayanlar

RDM olarak askerlik yapıp sivil hayata dönen ancak aşırı baskı, korku ve stres nedeni ile psikiyatrik sorun yaşayan kişiler, özel veya kamu hastanelerinde bir psikolog ile görüşerek özel tedavi alabilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.