Profesyonel Askerlik Başvuruları Başladı mı? Ne Zaman?

Profesyonel Askerlik Başvuruları Başladı mı? Ne Zaman?

Profesyonel askerlik alımları hala daha sürmektedir. Askerlik alımları kapsamında sözleşmeli er ve uzman erbaş alımları yapılıyor. Diğer mesleklerde asgari ücretle çalışmak yerine, daha yüksek gelir elde etmek amacıyla sizde uzman erbaş ve sözleşmeli er başvurusunda bulunabilirsiniz.

Başvuruda bulunabilmeniz için, en az ilköğretim düzeyinde bir okuldan mezun olmanız ya da yurtdışında buna denk gelen bir okuldan mezun olmanız ve askerlik hizmetinizi er ya da erbaş olarak tamamladıysanız sizde başvuruda bulunabilirsiniz. Eğer askerlik hizmetinizi yapmadıysanız sizde, sözleşmeli er olabilmek için başvuruda bulunabilirsiniz. Genel şartlar haricinde ön şartlara uyum sağlayan adaylar spor testi, sağlık muayenesi ve ardından mülakata alınıyor ve askeri eğitimi tabi tutuluyor.

Bu konuda en cazip nokta ise, askerlik hizmetini henüz yapmamış olanların, diğer mesleklere nazaran daha fazla gelir elde ederek askerlik hizmetlerini tamamlayabiliyor olması.

Bunun haricinde, alınacak olan sözleşmeli erler sigortalı sayılıyor ve senede tam 45 gün izin kullanma hakları oluyor. Aylık olarak 2 ile 4 bin TL arasında maaş alabiliyorlar. Bunun haricinde sözleşmeli er olarak görev yapan erlere, özel birlik ya da kritik göreve alınmasın halinde 2.144 ile 4.182 TL arasında maaş hizmeti veriliyor ve hizmet süresi göz önünde bulundurularak en az 8.000 en fazla 79.339 TL ikramiyede veriliyor.

Sözleşmeli er ve erbaşlara verilen diğer imkânlar ise şöyle;

-En az 2.144 TL maaş ve bulunduğu birliğe göre değişkenlik gösteren ve sözleşmeli askerlikte geçen hizmet süresine göre 4.182 TL’ye kadar çıkabilen net maaş imkânı.

-Kritik illerde özel görev alması ya da terörle mücadele harekâtlarına katılması durumunda 1.144 TL ek ikramiye.

-7 yıl hizmet verip, sözleşmesi sona eren er ve erbaşlara 79.339 TL ikramiye.

-Barınma, bakım ve giyecek gibi ihtiyaçlarının devlet tarafından karşılanması.

-5510 sayılı kanun uyarında Genel Sağlık Sigortası kapsamında sigortalı olma.

-7 yıllık hizmet sözleşmeleri sona eren er ve erbaşların, uzman erbaşlık ve astsubaylık başvurularında öncelik hakkı tanınması.

-7 yıllık hizmet süresini doldurup sözleşmesi bittiğinden dolayı görevinden ayrılan er ve erbaşlara, mevzuattaki şartları taşıdıkları halde Kamu Kurum ve Kuruluşlarında istedikleri boş kadrolara atanabilme hakkı.

Müracaatlar Nasıl Yapılacak? Başvuru Şartları Neler?

-Başvuruda bulunacak olan adayların en az ilköğretim düzeyinde bir okuldan mezun olmaları veya yurtdışında bu düzeye denk gelen bir okuldan mezun olmaları gerekiyor.

-Müracaat yapılacak olan yılın ocak ayı itibariyle 20 yaşından gün almış olmak ve 25 yaşını doldurmamış olmak gerekiyor.

-Başvuruda bulunacak adaylar kendilerine en yakın Askerlik Şubelerinde başvuru yapabilecekler.

Sınav tarihine kadar ön başvurular devam ederken, 1996 yılında doğmuş olanlar 01.01.2016 tarihi itibariyle ön başvuruda bulunmuş ise sınava davet edileceklerdir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.