Askerlik Sorgulama
Askerin Buluşma Noktası

Özel Hastane Raporu Askerde Geçerli mi?

0 1.218

Özel veya vakıf hastanelerinden alınan raporlar hiçbir şekilde askerlik sürecinde geçerli değildir. Askere başlangıçta yaşanan gecikmelerin telafisi adına alınacak mazeret izinleri, hava değişimi için girilen özel vakıf hastaneleri kurulları veya herhangi bir sebep ile askerlik müessesine sunmanız gereken rapor özel veya vakıf hastanelerinden alındı ise geçersizdir.

Herhangi bir amaç için herhangi bir gerekçe ile bir sağlık raporu veya bir sağlık kurulu kararı veyahut bir mazerete ve hastalık gösterir belgeyi özel hastanelerden veya vakıf hastanelerinden aldığınızda askerlik müessesi bunu kabul etmeyecek ve sizler hakkında soruşturma açacaktır. Zira bu belgelerin devlet nezdinde ki kamu hastanelerinden alınması gereklidir. Geriye dönük rapor alınamayacağı için sizlerin aldığı özel hastane raporları da geçersiz olacağı için bulunmanız gereken askerlik yerinde bulunmadığınız veya yapmanız gereken görevi yapmadığınız için, bir mazeret ve sağlık raporunda olmayacağından hakkınızda işlem yapılacak soruşturma açılacak ve ceza verilecektir.

Bu sürece girmemek için ihtiyaç duyduğunuz sağlık raporunu veya sağlık belgesini kamu hastanelerinde tedavi olarak ve kamu hastanelerinde ki sağlık kurullarına girerek almalısınız. Böylelikle belgenizi dilediğiniz gibi dilediğiniz gerekçe ile askerlik kurumlarında kullanabilirsiniz. Ancak askerlik şubesine, birliğinize veya görev yaptığınız TSK bünyesindeki bir kuruma özel hastanelerden aldığınız sağlık raporunuz götürdüğünüz durumda;

Sizlerden belgeyi, il sağlık kurullarında onaylatmanız istenmektedir. Bu ıslak imzalı, kaşe ve sayı verilen bir belge olarak resmi kurumlarca onaylanması anlamına gelmektedir. Ancak il sağlık kurulları özellikle TSK’ ya verilecek bu özel hastane sağlık raporlarını onaylama yoluna gitmeyerek başvuruları reddetmektedir. Bu bir düzenlemenin sonucu olmayıp il sağlık kurullarının işleyişin akışı açısından tekrar devlet hastanelerinde tedavi olup sağlık raporu almanızı isteyişi ile sonuçlanmasındandır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.