Öss Sınavı için Askerlik Tecili

Öss Sınavı için Askerlik Tecili

Soru: Ben 20 yaşında askerliğimi 3 sene tecil ettirdim.2015te tecil hakkım sona ercek.Öss sınavına hazırlanacağım için tekrar tecil etmek istiyorum. Edebilirmiyim. Eğer Edebilirsem bunu nasıl yapıcam. Şimdiden Verdiğiniz emeğinize teşekkürler.

CEVAP: Eğitiminiz için askerliğinizi tecil ettirebilirsiniz.

Soru: Selam ben 92 doğumluyum ve 2017 ye kadar tecilim var kasım ayında askere gitmem için hangi ay tecilimi bozdurmam gerekir. Bu aylarda bozarsam eğer ağustosda alma riskleride var. yardımcı olursanız sevinirim.

CEVAP: Ağustos ayına alma riskleri yok, ağustos celp dönemi için başvurular bitmiştir. Tecilinizi bozdurursanız kasım celbinde alınma ihtimaliniz olabilir. Oda sadece ihtimaldir.

Soru: Merhabalar benim sorum şu üniversiteden mayıs 2012 de mezun oldum yeni yasa gereği mezun olduktan sonra 2 yıl tecil hakkımı kullandım yaşım 31 eğer bu yaz yüksek lisansa başvurur da kayıt hakkı kazanırsam askerliğimi tecil edebilirmiyim kışın askerlik durum belgesi aldım orada 30-09-2014 tarihine kadar askerlik işlemleri açısından bir sakınca yoktur yazıyordu yani yeni yasaya göre 31 yaşında yüksek lisans yapmak isteyen biri askerlik tecilinden faydalanabilir mi şimdiden teşekkür ederim.

CEVAP: Merhaba, bu sorunun cevabını bir kaç konu önce vermiştik. Sitemizi inceleyiniz.

Soru: Merhaba ben 30-09-1994 doğumluyum anadolu üniverstesinde 1.sınıf öğrencisiyim üniversteye baslamadan önce açıköğretim lisesinden askerliğimi tecil ettirmiştim fakat 1 ay sonra askere gitmek istediğimi belirttim ve muayne oldum su agustos ayının 8.ine kadar askerlik durumum tecilli gözükmekte ve ben yeniden bi tecil şansım var mıdır yada en gec ne zaman tecil için başvuru yapmam lazim.acil dönüş bekliyorum lütfen

CEVAP: Şuan okuyor iseniz, askerliğinizi tecil ettirebilirsiniz, askerlik şubesine başvuru yapmanız gerekmektedir.

YORUMLAR

 1. Ömer türkel dedi ki:

  Merhaba

  Ben 10.06.1994 doğumluyum , açık lise de okuduğum için geçen sene 31 aralık 2014 tarihine kadar tecil ettirdim fakat 12 dönemi aşınca tecil edilmiyormuş benim az bi kredim kaldı tek sınava girince bitecek sınav da 3 ocak da bide ygs ye gireceğim askerliğimi tecil edebilir miyim bi şekilde

 2. yakup dedi ki:

  Merhaba ben liseden mezun oldum ve 2014 te sinavda bir yükseköğretim bölümü kazandim kayit yaptim ama gitmiyorum su anda yine sinava hazırlanıyorum sizce bana askerlik gelirmi yani tecil ettirmeme gerek varmı yoksa kayıtlı oldugum için gerek yokmu

  1. admin dedi ki:

   Tecil etmeniz gerekmektedir Yakup bey, aksi durumda kaçak pozisyonuna düşebilir, ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz.

 3. engin dedi ki:

  Merhaba , 25/08/1992 doğumluyum , turizm lisesi bittkten sonra 4 yıl aşçılık mesleğimi geliştireceğim için askerliğimi tecil ettirdim. 2015 Şubat ta bitiyordu bu tecil. Şimdi ben meslek değişikliliği nedeniyle askerliği biraz daha uzatmam gerekiyor. Ama şubatta tecil bitti . Okul a kayıt olayım dedim ve yatay geçiş hakkım olduğunu öğrendim,Meslek yüksek okuluna geçebileceğimi öğrendim ve ygs sınavına girmeden yatay geçiş ile tercih yapıp okula kayıt olabileceğim. Ama şubat ta askeri şubeye gitmedim ve okuyacağımı sölemedim . Eve dün şubeden kağıt gelmiş , askerliği baka mı ne dedi babam , geçiktirmişim yani , cezai işlem uygulanır falan yazıyomuş. Şimdi benim askerlik şubat değil de mayıs a mı ertelendi ? Herhangi bir polis çevirmesinde sıkıntı yaşarmıyım yoksa jandarma mı sıkıntı olur sadece ? Bu olay okul a kayıt olmama mani olurmu ?

 4. gökhan dedi ki:

  merhaba ben 1992 doğumluyum lise de okulu 1 sene dondurmuştum ve sonradan tekrar başladım okulum bitti askerliğimi tecil ettirmiştim üniversite sınavına girdim fakat hiçbirşey yapamadım 2016 da tecilim bitiyor acaba tekrar sınava girmek için 1 sene daha tecil ettirebilir miyim ?
  teşekkürler..

 5. ENES dedi ki:

  merhaba ben yurt dışında lise öğrenimi görürken askerliğimi öğrenim görüyorum diye 2 yıl tecil ettirmiştim sonra liseyi bitirdim Türkiye döndüğümde bana 1 sene içinde yoklama kaçağı(bakaya) die bir kağıt parçası geldi ve ben üniversite öss sınavına hazırlanıyorum tecil ettirme gibi şansım var mı yaşım 21 ilgileriniz için şimdiden teşşekür ederim saygılarımla..

  1. Ast Subay dedi ki:

   Merhabalar, hiç bir eğitim öğretim kurumlarında kaydınız yok ise tecil hakkınızı kullanamazsınız.

 6. Burak KURT dedi ki:

  3.12.1991 doğumluyum. Üniversiteden Lisans diplomamı 17.01.2015 de mezun oldum. Son yoklama tarihim e-devlet sisteminde 4.2.2016 olarak görülmekte. Askerliğimi 2 yıl tecil ettirirsem 2017 mi yoksa 2018 yılına kadar mı tecil ettirebilirim. Bu süre zarfı içerisinde tekrar bir üniversitenin Lisans bölümünü kazanırsam 4 sene daha okuyabilir miyim?

  1. Ast Subay dedi ki:

   Merhabalar, yaşınız söz konusu olduğu için 4 yıl tecil yerine 29 yaşınıza kadar tecil haklarınızı eğitim hakkınız bulunduğu süre içerisinde kullanabilirsiniz. Yüksek lisans için ise 33 yaşına kadar izin verilmektedir. Detaylı bilgi için askerlik şubenize danışabilirsiniz.

 7. deniz dedi ki:

  Merhaba
  1994 dogumluyum 31.12.2016 busene sonunda askerlik tecilim bitiyor üniversiteye gitmek istiyorum
  ailemi geçindirdigim için ve şuanda abimin üniversitede olmasından dolayı maddi durumumun elverişli olmadıgı için üniversite gidemedim ama bu sene abimin son senesi üniversiteyi bitiriyor çalışmaya başlaycak ve aileye o bakacak (annem ve babam çalışamıyor evi tek geçindiren benim) bende üniversiteye gitmek istiyorum 2017 deki üniversite sinavına girip kazanırsam üniversiteye kayıt yapabilirimiyim? askerlik durum belgesi istenecekmiş askeriye o kagıdı bana verecekmi?

 8. Temel şahin dedi ki:

  Üniversite sınavına girdiğim için askerliğimi 2019 un ocak ayına kadar ertelettim ama bu yıl sınava kayıt yaptırmayı unuttum tecilim sorun olur mu

 9. Ahmet dedi ki:

  Merhaba ben Temmuz 2017 de mezun oldum ve bu sene yüksek lisansa hazırlanıcam yüksek lisansa başlama tarihim en erken Eylül 2018 aradaki bu süre içerisinde tecil yaptırmam gerekiyor mu eğer yaptırırsan yüksek lisans sonrası kalan 1 yıllık tecil hakkımı yeniden kullanabilirmiyim

 10. Hüseyin dedi ki:

  Merhaba
  Ben 01.02.1994 doğumluyum ve 2 yıllık ÖnLisans mezunuyum. 31.12.2017 tarihinde askerlik tecil hakkım bitiyor ve uzatma hakkımda yok.Bende 2018 temmuz veya ağustosta DGS sınavına girmek istiyorum askerliğimi sınavdan sonrasına erteletebiliyor muyum ?Eğer oluyorsa hangi belgeler gerekiyor? Yardımcı olursanız sevinirim.İlginiz için Teşekkür ederim.

 11. Ekrem dedi ki:

  Merhabalar ben lise son sınıfta tan mezun oldugumda 19 yaşındaydım YGS te girdim ama hic bir yeri tercih yapmadım ama tekrardan girmek istiyorum tecil hakkım oluyormuş oluyorsa nasıl yapmalıyım teşekkürler

 12. Caner dedi ki:

  Ben özel üniversitede 1 dönem okudum ve sonrasında açık öğretime kayıt yaptırdım sonrasında benim tecilim 2021 e kadar öğrenci olduğum taktirde tecilim vardı fakat bu sene hem açık öğretim hemde özel okuldan kaydım silindi tecilim devam edermi ve yeniden sınava girmek için tecil yaptırabilirmiyim 1992 doğumluyum şimdiden teşekkür ederim ( birde evlilik işlemlerinde muane kaçağı olunca işlemler de sıkıntı oluyormu ?)

 13. Kerim dedi ki:

  Merhaba iyi günler. 31 Aralık 2017’de tecilim bitecek. Tecilim bittiğinde ne zaman askere giderim?
  Ayrıca önlisans mezunuyum. Tecilim bittikten sonra lisansa devam edip tekrardan tecil edebilir miyim?
  Bir de tecilim bitince kaçak mı görünüyorum? Yani yakalama falan olur mu?
  Teşekkürler

 14. Mehmet dedi ki:

  Merhabalar 95 doğumluyum lise mezunuyum 2 sene tecil ettirdim tecilim 31.12.2017 de bitecek ama üniversite sınavına girmek istiyorum geçen yıl prosedürler gereği sınava alınmadım ne yapabilirim ek tecil şansım var mı?

 15. Kadir dedi ki:

  Merhaba;1995 doğumlu lise mezunuyum,lise bittikten sonra tecil ettirdim ve 31.12.2017 bitiyo üniversiteye hazırlanıcam tekrar tecil ettirme hakkım varmıdır.

 16. Orhan dedi ki:

  Ygs sınav giriş belgesiyle askerlik tecil ettirilebilir mi ?

 17. Furkan dedi ki:

  Ben lise mezunuyum 3 yıl tecil hakkımı kulandım bu tyt yks sınavına bida hazırlanacam yine tecil ettirebilirmiyim ettirirsem askerlik subesi tecil ettirmek icin hangi belge götürecem.

 18. Abdullah d. dedi ki:

  Merhaba, 19.08.1997 doğumluyum. 2017 yılında önlisanstan mezun oldum tecil haklarımın hepsini kullandım 31.12.2019 da askerlik tecilim bitiyor. 2020 haziran ayında üniversite sınavına girmek istiyorum sınava girip kazandığım takdirde kayıt yapmam için izlemem gereken yol nedir? Askerlik şubesine gittim bana yoklama kaydımı yapıp muayene olmamı söylediler önce mayıs celbine vereceklermiş, ardından nisan ayında sonav giriş belgelerimi götürümem halinde kasım celbine erteleteceklermiş o şekilde kayıt yapabiliyormuşum. Ama kafama takıldı endişeliyim sizden de bilgi almak istedim.

 19. Savas dedi ki:

  Merhaba ben acik ogretim lise okuyorum ve 23 yasindayim subeye gittim yeni yasa cikmis sanirim tecil ettiremiyorm bedelli yapayim dedim tecilim olmadigi icin olmadi peki ben universite sinavina girsem bu belgeyi askerlik subesine gotursem tecil ettirme sansim varmidir

  1. Fırat dedi ki:

   Merhaba problemi çözdünüzmü bende aynı durumdayım kayıt yaptırdım sınava ama olmuyor sanırım

 20. emir dedi ki:

  tecilim biteli 2-3 gün oldu yks sınavına girdim puan sonucu ve tercih sonuçları açıklanması 1-2 ay sürer üniversiteye yerlesemezsem muayene olup gidicem zaten . bu 1-2 aylık sürede kaçak mı gözüküyorum ek bir dilekçeyle özür gösterip şubeye gitmem gerek var mı

 21. Ozan yayla dedi ki:

  İyi akşamlar benim Nisanın 14 de tehcilim bitiyor ama ben üniversite sınavına gireceğim kayıt yaptırcam tehcil ettirebilirmiyim