Okul Askerliği Otomatik Tecil Eder mi?

Okul Askerliği Otomatik Tecil Eder mi?

Öğrencilerin ülkemizde faaliyet gösteren yerli veya YÖK denkliği verilen yabancı herhangi bir özel, kamu veya vakıf üniversitelerinden birinde eğitime başladıklarında askerlik tecil işlemleri için tecil hakları doğmaktadır. Bu tecil süresi kişinin mezuniyet tarihine kadar devam edecektir.

Askerlik çağına henüz gelmemiş kişiler; Askerlik çağına henüz gelmeyen ve 20 yaşından küçük olan öğrenciler için üniversiteye kayıt yaptırması ile birlikte bu kayıt bilgileri üniversitenin öğrenci işleri daire başkanlığı tarafından ilgili şehirde ki askerlik şubesine gönderilir. Bu açıdan okul askerliği tecil ettirir. Ve her yılbaşında hala öğrenci olan kişilerin listesi ile birlikte kayıt yenilemeyen veya kayıt silinen öğrencilerinde listesini ayrı bir başlık ile askerlik şubesine gönderir.

Askerlik çağını geçmiş, yoklama veya bakaya kalan kişiler;

Askerlik çağına gelmiş, bakaya kalmış veya celp dönemi ile askerlik kaçağı pozisyonuna düşmüş kişilerin askerlik tecil işlemlerini okul yaptırmaz. Öncelikle okula kayıt yaptırmak için okul sizlerden askerlik ile ilişkisi bulunmadığına dair ( muaf, tecil veya yapmış ) bir belge isteyecektir. Okula bu belgeyi verip okul kaydı yaptırmak için askerlik şubesine giderek, bir okulda eğitim görmek için hak kazandıklarını belirten belgeleri verdiklerinde ( LGS, Yüksek lisans kazandı belgesi veya doktora programına giriş belgesi ) isteğe bağlı olarak bir belge verilmektedir.

Askerlik şubesinden alınan bu belge ile kişiler üniversiteye kayıt yaptırabilirler. Bu kayıt akabinde öğrenci belgesini alan kişiler bizzat gidip askerlik tecil işlemlerini yaptırabileceği gibi üniversitelerin bazıları; kendi yönetim şekli açısından öğrenci ile ilgili belgeleri öğrenci işleri daire başkanlığı aracılığı ile ilgili askerlik şubesine göndererek tecil işlemlerini yapmaktadır. Ama her üniversite aynı yönetim şeklini uygulamadığı için kimi üniversiteler öğrenci belgesini vererek kişinin kendisin askerlik şubesine gitmesini istemektedir. Gitmeyen kişiler hakkında sevk işlemleri uygulanmakta ve bakaya kalarak idari para cezasına çarptırılacaklardır.

İyi günler. Ben 96 doğumluyum bu sene liseden yeni mezun oldum açık öğretimden üniversiteye kayıt oldum, fakat öğrenmek istediğim benim okul otomatik olarak tecil ettiriyor mu yoksa benim askerlik şubesine gidip tecil ettirmem mi gerekiyor?

Merhaba, eğitim gördüğünüz açık öğretim üniversitesi, siz okuduğunuz süre içerisinde askerliğinizi tecil etmiştir. Ancak siz okuldan mezun olduğunuz için askerlik teciliniz otomatik olarak kalkmış olabilir, bunun gibi bazı durumlar yaşanmıştır. Eğitim sürecinizin bitişi ile birlikte askerlik şubeleri tecili kaldırabiliyor, bu sebeple sizin yapmanız gereken en yakın askerlik şubesine giderek askerlik durumunuz hakkında bilgi almaktır. Durumunuzu öğrendikten sonra geç kalmadan tekrar tecil hakkınız var ise askerliğinizi tecil edebilirsiniz. Geç kalırsanız bu hakkınızı da kaybedebilirsiniz.

YORUMLAR

  1. kerim ergin dedi ki:

    Ben 92 doğumluyum ve üniversiteye hic kaydolmadim ve bu sene üniversiteye kayıt olmak istiyorum ancak yoklamaya gitmedim suan yoklama kacagi gözüküyo olabilirim okumak istiyorum tecil olmaz diyorlar okuma hakkın yok diyorlar lütfen yardımcı olurmusunuz .

    1. kerim ergin dedi ki:

      Ayrıca 29 yaşına okuma hakkım var ama daha önce kayıt olmadim okuma yaşin geçmis diyor okusan bile tecil edemezsin diyorlar yardmci olurmusunuz ne yapmam lazm