Öğrenci Olarak Askere Gitmek

Öğrenci Olarak Askere Gitmek

Öğrencilik ve Askerlik Sorusu: Merhabalar, Ben Açıköğretim Fakültesi Önlisans öğrencisiyim.Okulda 2 seneyi doldurdum.Ancak alttan kalan 2 dersimi bana tanınan hak dolayısıyla askerde vereceğim. Kasım’da askere gitmek istiyorum diye şubeye gidip başvurdum.Onlarda Kasım’da askersin dediler. Ben askere gitmeden önce Eylül ayından AÖF kaydımı yenileyeceğim.AÖF öğrencilerini otomatik olarak tecil ettiriyor. Benim merak ettiğim kaydımı yeniledikten sonra Kasım’da gitmeme engel bir durum olur mu? Kaydımı yeniledikten sonra AÖF tecil yapmasın diye şubeye gidip bildirmem gerekir mi? Teşekkürler.

Cevap: Siz askerlik başvurunuzu yaptırdığınız için sizin için bir engel teşkil edeceğini düşünmüyoruz. Yinede kaydınızı yeniledikten sonra askerlik şubesine giderek kontrol ettirmeniz gerekmektedir. Aöf olası bir tecil yaparsa, askere gidemezsiniz ve tecilinizi bozdurduğunuzda daha sonraki celp dönemlerine kalabilirsiniz. Kaydınızı yenileyip eğitiminizi dondurmanız daha mantıklı bir durum olabilir bu durumda.

YORUMLAR

  1. HAKAN KARAKİYA dedi ki:

    merhaba , ben önlisans mezunuyum .askerliğimin 2015 e kadar tecil oldugunu biliyordum..şimdi öğrendimki yoklama kaçağı çıktım ..ben şu an tekrar 2. üni yazdım ve öğrenci belgem var.açıktanda 3.sınıftan devam etmek istiyorum.ama şubeden askerlikle ilgili bir sorunun olmadgına dair bir belge istiyor. askerlik tecil olabilir mi sizce ? 2.üni üniyi tecil ettirmez diyor herkes. kulaktan dolma bütün bilgiler, kesin bi bilginiz var mı .. teşekkürler

  2. İsmail Altıkulaç dedi ki:

    SelamunAleyküm.Ben 2 yıllık MYO mezunuyum ama daha diplomamamı almadım okulda bir evrak işim var eylül ortasına büyük bir ihtimal diploma elimde olur.Bursa-Kestele bağlıyım.Ne zaman gidebilirim askere.Diploma ile şubeye gittiğimde ne zaman alım oluyor.Teşekkürler.

  3. furkan aslan dedi ki:

    Selamlar. Aöf 4. Sınıf ögrencisiyim. Aralik soni yaş addinden dolayı tecilim bitiyor. Ancak 6 ay sonta da lisans mezunu olma durumum var. Acaba askerligimi en azindan bir celb dönemi ertelemem mumkun mu?