Muayene İşlemlerinden Sonra Tekrar Askerlik Tecili

Muayene İşlemlerinden Sonra Tekrar Askerlik Tecili

Muayene işlemlerinden sonra askerlik tecili yapmak mümkündür. Öncelikle muayene sonrası tecil işlemlerinizi birkaç farklı gerekçe ile yaptırabilirsiniz.  Muayene sonrası sağlık sorunları nedeni ile tecil yaptırabileceğiniz gibi, muayene sonrası eğitimi sebebi veya muayene sonrası başka ilgili sebep ile tecil işlemleri yaptırmanız mümkündür.

Muayene sonrası sağlık sorunları nedeni ile tecil yaptırma;

Muayene olan kişilerin 1111 sayılı Askerlik kanunu 35. Madde A ve B fıkrasında detaylı olarak belirtilen askerliğe engel sağlık sorunları tanımında yer alan sağlık sorunları olan kişilerin bu sağlık sorunları yapılan muayene neticesinde değerlendirilip kurul kararı ile verilen raporda iyileşme ve düzelme olabileceği ihtimali var ise 1 yıl boyunca tecil işlemleri gerçekleşir.

Bu 1 yılsonunda tekrar muayene süreci ile 3 defa tekrarlayan bu muayene sonrası düzelme olmaz ise 3 yılsonunda yine kurul raporu ile kişi askerden muaf tutulur.

Muayene sonrası eğitim nedeni ile tecil ettirme;

Askere gitmek için yaptığı başvuru neticesinde o süre de başvuru ile birlikte muayene işlemleri gerçekleşen kişilerin muayene sonrasında celp dönemi gelmeden önce ilgili kanunlar ile tecil hakkı var ise eğitim durumunu belgeleyen dokümanlar ile askerlik şubesine başvuru yaparak askerlik tecil işlemlerini gerçekleştirebilirler. Burada lisans, yüksek lisans veya doktora eğitimlerine dair belgeleri askerlik şubesine sunmaları ve bu eğitimden kaynaklı tecil haklarının olması gereklidir.

Muayene sonrası bakaya kalan kişilerin askerliği tecil ettirmesi;

Muayene işlemlerini gerçekleştiren ve akabinde celp döneminde askere gitmeyerek bakaya kalan ve asker kaçağı durumuna düşen kişiler, herhangi bir sağlık gerekçesi ile kurul raporu veya herhangi bir eğitim durumu nedeni ile eğitim durumunu gösteren belge ile askerlik şubesine başvurarak askerlik tecil işlemlerini gerçekleştirebilirler. Böylelikle bakaya kaldıkları için sadece idari para cezasına çarptırılırlar.

YORUMLAR

 1. sedat dedi ki:

  muane oldum ve yerim beli oldu ama tecil etirmek isdiyorum etire bilirmiyim

 2. Naim özcan dedi ki:

  Evet kardeşim ben öyle yaptım 7 8 ay ertelendi

  1. Hüseyin dedi ki:

   Lise miydi peki ?