Milli Muharip Uçak ilk uçuşu ne zaman? Milli Savaş Uçağı ne zaman bitecek Son Durum

‘Türkiye 2023 Zirvesi ve Para Sohbetleri’ programına katılan TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, Milli Muharip Uçak’ın ilk uçuşuyla ilgili tarih verdi. MMU’nun 2025’te ilk uçuşunun gerçekleşmesi bekleniyordu. Fakat bu tarih güncellendi.

Milli Muharip Uçak ilk uçuşu ne zaman? Milli Savaş Uçağı ne zaman bitecek Son Durum
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotill Türkiye 2023 Zirvesi ve Para Sohbetleri kapsamında gerçekleştirilen “Türkiye Yüzyılının Savunma Projeleri” panelinde yaptığı konuşmada, Milli Muharip Uçak’ın 18 Mart 2023 itibarıyla hangardan çıkacağını bildirdi.

Milli Muharip Uçak’ın 2017 yılı itibarıyla gerçek anlamda çalışmalarının başladığına işaret eden Kotil, TUSAŞ’ın 1.300 mühendisinin geceli gündüzlü olarak çalıştığınıı ifade etti.

Kotil, STM, HAVELSAN, ROKETSAN ve TÜBİTAK gibi birçok kuruluşun kendileri ile çalıştığını belirterek, “Milli Muharip Uçak, 2028’de Türk motoru da geldiği zaman, motoru da dahil yüzde 100 yerli bir uçak olacak. Çok kısa bir sürede ortaya çıktı. Başarı kalpten ve özveriden gelir.” diye konuştu.

Türkiye’nin savunma sanayisinde devrim yaptığını, bu anlamda treni yakaladıklarını aktaran Kotil, şunları kaydetti:

“TUSAŞ özelinde Hürkuş, Hürjet ve Milli Muharip olmak üzere üç tane savaş uçağından bahsediyoruz. Bunlar arka arkaya yapılıyor ve hızlı yapılıyor. ATAK için İtalyanlarla beraber çalışmıştık. Gökbey aynı zamanda başlatıldı. Yani ATAK, Gökbey ve bir de Gökbey’in savaşan versiyonu var, 6 tonluk T629 savaş helikopteri. Gökbey’in motoru da TEI tarafından yapıldı. Yani motoru da yerli olan Gökbey’den bahsediyoruz.”

ATAK-2 Apache’den bile Allah’ın izni ile daha iyi olacaktır”

ATAK-2 hakkında bilgi veren Kotil, “Bu araç 11 tondur. Dünya klasında en iyi kabul edilen Apache’den bile Allah’ın izni ile daha iyi olacaktır. Çünkü çok iyi çalışıyoruz. Yılda 1.000 ila 1.200 mühendis alıyoruz. Mühendis sayımız şu anda neredeyse 6 bine gelmek üzere. 1.200 mühendisten başlamıştık. Şu andaki nüfusumuz 13 bine geldi. İnşallah gelecek sene sonunda 16 bin kişiye ulaşacağız.” diye konuştu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.