Milli füzeler Çakır ve Siper’de son günlere gelindi

Savunma saniyede milli füzelerden Çakır ilk atış, Siper Blok-1 ise göreve hazır şekilde sahaya çıkacakları günü bekliyor.

Milli füzeler Çakır ve Siper’de son günlere gelindi

Türkiye milli savunma sanayide yerli çalışmalarına devam ediyor.

Türkiye’nin yerli ve milli üretimi füzeleri tüm dünya basınında yer alırken projelere her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor.

Üretim kabiliyetlerini hızla arttıran Roketsan, yeni projelerin daha sonuna gelindi.

Türk Silahlı Kuvvetlerine önemli harekat kabiliyetleri sağlayacak füzelerden Çakır ilk atış, Siper Blok-1’in yapım aşamaları son aşamaya geldi.

Baykar ile işbirliği yapıldı

ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci, kara, deniz ve hava platformlarından atılabilen seyir füzesi Çakır ve uzun menzilli yüksek irtifa hava savunma sistemi Siper’e ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Yıl sonunda atışını gerçekleştirmeyi planlıyoruz”

İkinci, “Yıl sonundaki hedefimize ulaşmak için var gücümüzle ekiplerimiz çalışmaya devam ediyor. Füzenin ilk atışının yapılması konusunda çok risk görmüyoruz. Birkaç gün oynamayla yıl sonunda başarıyla atışını gerçekleştirmeyi planlıyoruz.” dedi.

“Mühimmat çeşitliliği konusunda çok büyük esneklik tanıyor”

Çakır’ın önümüzdeki yıl itibarıyla ilk hedef olan çoklu angajman, sensör füzyonu başta olmak üzere sahip olduğu kabiliyetler ve teknolojilerin geliştirilmesiyle savaş alanında oyun değiştirici füzelerden bir tanesi olacağını ifade eden İkinci, “Çakır, Atmaca’dan daha küçük bir füze. Özellikle İHA’lardan, çoklu platform kara araçlarından, deniz araçlarından, mobil bataryalardan kullanılması, bunların hepsinden aynı anda saldırı yeteneğinin tek bir mühimmat üzerinde toplanması bize mühimmat çeşitliliği konusunda çok büyük esneklik tanıyor.

Özellikle Deniz ve Hava kuvvetlerinin kullanmış olduğu mühimmatlarda da belli bir seviyede eşleme ve eşleniklik ortaya çıkmasını, bunu da lojistik açısından çok büyük avantajlar getireceğini değerlendiriyoruz. Çakır’ın programında hiçbir gecikme yok, programına uygun olarak gidiyor.” dedi.

“İlgilenen çok sayıda ülke var”

Murat İkinci, Çakır füzesinin ihracat potansiyelinin çok yüksek olduğunu vurgulayarak, “İlgilenen çok sayıda ülke var, onlarla da iş birlikteliği konusunda özellikle çalışmalarımız hızla ilerliyor.” ifadelerini kullandı.

“Hedefimiz önümüzdeki yılın başında Siper’in sahaya inmesi”

Siper Blok-1 füzesinin başarılı atışlarını üst üste yaptıklarını ve projenin üzerine koyarak devam ettiğini bildiren İkinci, “Hedefimiz önümüzdeki yılın başında Siper’in sahaya inmesi ve bütün fonksiyonlarıyla yapısal olarak Türk Silahlı Kuvvetlerine hizmet verebilecek bir aşamaya gelebilmesi.” bilgisini paylaştı.

“100 kilometrenin üzerindeki bir menzil”

AA’nın haberine göre, Siper Blok-1 Projesi’nin sorumluluğunun ROKETSAN’da olduğunu ve üzerlerine düşeni yaptıklarını dile getiren İkinci, “Siper, ülkemiz için çok önemli bir program. Çünkü yüksek irtifa, uzun menzil hava savunma sistemimizin belkemiğini oluşturacak sistemi olacak. Burada ilk etapta 100 kilometrenin üzerindeki bir menzil Blok-1 füzesinden hedefleniyor.

Bir sonrasında TÜBİTAK SAGE’nin tasarladığı monoblok olan Blok-2 füzesi 150 kilometreye kadar bir menzili hedefliyor şu anda. Bunları, bu kabiliyetleri bir araya getirdiğimizde Türk Silahlı Kuvvetlerinin yüksek irtifa uzun menzil hava savunma ihtiyaçlarına çok iyi cevap verebilecek bir sistemi hayata geçirmiş olacağız hep beraber.

“Önümüzde bir engel kalmadığını söyleyebiliriz”

Burada ASELSAN, TÜBİTAK SAGE ve ROKETSAN çok güzel bir işbirliği modeliyle hareket ediyor. Herkes mümkün olduğunca hızlı şekilde, Savunma Sanayii Başkanlığımızın koordinasyonunda, bu sistemin hayata geçirilebilmesi için elinden geleni yapıyor. Şu anda teknik olarak, teknolojik olarak önümüzde bir engel kalmadığını söyleyebiliriz. Bir an önce herkes ‘bu sistem sahaya insin’ diye elinden geleni yapmaya devam ediyor.” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.