Mesleklere Göre Askerlik Borçlanması Hesaplama

Mesleklere Göre Askerlik Borçlanması Hesaplama

Sigortanızın başlamasından sonra gerçekleştirmiş olduğunuz askerlik için yapmış olduğunuz borçlanma emeklilik şartlarınızı etkilemeyecektir. Emeklilik için belirlenmiş olan 5375 gün tamamlandığı takdirde ve 50 yaşını doldurmanız halinde emeklik olabileceksiniz. Askerlik borçlanması, emekli olduğunuz zamanki aylığını olumlu olarak etkileyebilir. Bunun için dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Emekli aylığınızı etkileyecek olan şeyler; prim gün sayılarınız ve prime esas olan kazançlarınızın ortalamasıdır. Belirtilen dönemler içinde en yüksek aylığın bağlatıldığı dönem, 01.01.2000 yılı öncesindeki dönemdir. Askerlik için yapmış olduğunuz borçlanma aylıklarınızın bağlanma oranını 2 ile 3 kat puan arasında artıracaktır. Ayrıca yapmış olduğunuz bu işlem sonrasında 2000 yılının öncesindeki kısmi olarak almış olduğunuz aylığınızın, totalde emekli aylığınızın içindeki payı da artışa uğrayacaktır. Bundan dolayı, düşük kazanç üzerinden primlerini ödeyen bireylerin, 01.01.2000 yılı öncesindeki toplam primlerinin gün sayısının toplamda olan primlerin gün sayısına oranı artar ve emekli olduğunuz zaman alacağınız aylık bundan olumlu yönden etkilenir.

İnsanlar staj dönemlerinde de uzun vadeli prim ödeyemeyeceklerdir. Bireylerin staj dönemlerin, malullük durumunda ve yaşlılık durumunda sigortalarına prim ödenmemektedir. Kısa vadeli olarak nitelendirebileceğimiz, iş kazaları ve meslekte başa gelen hastalıklar gibi şeylere prim ödenmektedir. Bundan ötürüdür ki yaşamış olduğunuz stajın döneminde uzun vadeli olarak bir sigorta primi ödenmemiştir.

Yine bu durumda da görüleceği üzere, askerlik borçlanmasını yapmanız kesinlikle emeklilik şartlarınızı etkilemeyecektir. 7000 gün olarak gözüken prim gününü tamamlamış olmanız şart haline getirilmiştir. Ayrıca bunun yanından 60 yaş şartını da sağlamanız gerekmektedir. 4500 iş gününü tamamlamanız halinde yine 60 yaşını tamamladığınız takdirde SGK’nın 4/A kolundan emekli olabilirsiniz.

4/B yani Bağ-kur kapsamında çalışmış olan emekli bireylerin emekli aylıklarından yüzde oranında, sosyal güvenlik destek primi ödenmektedir. Sadece Bağ-kur kapsamında çalışmakta olan, bu kurum emeklilikleri için değil de bütün Bağkur kapsamın yer alan SSK ve Emekli Sandığında yer alan kişiler için kaldırılmış durumdadır.

Anonim şirketleri bir araya gelerek kuran bireylerin de 4/B kapsamında sigortalı sayılmadıklarını söyleyebiliriz. Ancak anonim şirkette yer alan yönetim kurulundaki herhangi bir üye 4/B kapsamından bir sigortalı sayılmaktadır. Bu şekilde emekli olan bireylerin aylıklarından sosyal güvenlik destek primi de kesilmeyecektir.

Part-time olarak çalışan bireylerin emekli aylıklarının nasıl olacağı konusunda bir bilgi paylaşılmamaktadır. Bu konuda açıklama yapmak gerekirse; başlangıçta emekli aylığının en basit anlatımı olarak prime dayalı olan esas kazanç ortalamasının aylık olan bağlama oranıyla çarpılmasından ortaya çıkmaktadır. Uzunca bir süre boyunca dışarıda çalışan bir birey, sonrasında bu şekilde olan Part-time bir işe girdiği takdirde, emekli aylığında çok fazla bir değişme olmayacaktır. Adaptasyon  sürelerini de göz önüne aldığımız takdirde, bireylerin uzunca bir süre boyunca çalıştığı yerden çıkmamaları oldukça sağlıklı olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.