Mahallinden Sözleşmeli Er Alımı Usulüyle Sözleşmeli Er Alımı

Mahallinden Sözleşmeli Er Alımı Usulüyle Sözleşmeli Er Alımı

Kara kuvvetleri Komutanlığı personel ihtiyacını karşılamak için yaptığı sözleşmeli er alımları hakkında bilinmesi gerekenler ve merak edilenler hakkında sizler için bir yazı yazdık ve umarız size bu konuda yardımcı olabiliriz.

Sözleşmeli er olabilecek kişiler kimlerdir?

Sözleşmeli er olabilmek için kişinin en az ilköğretim mezunu olması gerekir, 25 yaşını doldurmamış olmalı, Müracaat tarihleri esnasında hala silâhaltında olanlar ya da teskeresini almasının üzerinden üç yılın geçmemiş olması gerekir.

Sözleşmeli er ve erbaşlar nasıl başvuru yapabilir?

Öncelikle internet üzerinden başvuru formunu doğru ve tam bir şekilde doldurmalısınız. Doldurduktan sonra mutlaka bilgilerinizi tekrar kontrol edin doğruluğundan emin olduktan sonra kaydet tuşuna basın. Bu sayfanın çıktısını alın ve saklayın. Aday numaranızı kaybetmeyeceğiniz bir yere kaydedin veya saklayın.

Uzman erbaşlık ve astsubaylık görevine geçiş hakkı nelerdir?

6191 kanununa göre temin edilen personelden, kendinden dolayı kusuru olmayan sözleşmesi feshedilen ve kendi rızasıyla sözleşmeyi yinelemeyen ya da ayrılan kişiler alakalı prosedürdeki şartlara uygun olmak koşuluyla uzman erbaş ile astsubay olmak için başvuru yapabilirler.

Sözleşmeli erbaş ve erler için iaşe, barınma ve iskân koşulları nedir?

Sözleşmeli erbaş ile erler erbaş ile erler gibi giyim, bakım ve barınaklarını devlet aracılığı ile temin ederler. Bunlar için bu anlamda ayrıca bir ödenek verilmez. Sözleşmeli erbaş ve erlerin giyimleri ve rütbelerinin nasıl bir usulde olması gerektiği yönetmeliklerle belirtilir. Sözleşmeli er ve erbaşların sahip olduğu silahlar kadro silahlarıdır. Bu kişilerin gündelik aktiviteleri ile hafta sonu tatilleri 111. Askeri Kanun ile düzenlenmiştir. Bu kanuna göre bu anlamda sözleşmeli er ve erbaşlarda aynı askeri görevini yapmakta olanlarla aynı sayılmıştır. Sözleşmeleri devam ettiği sürece ve görevde kaldıkları sürece iskânları kışladadır.

Sözleşmeli erlerde bekârlık şartı aranıyor mu evliyseler eşlerini de göreve gidecekleri yere beraberinde götürebilirler mi?

Sözleşmeli erler hakkında böyle bir şart yoktur.  Bekâr veya evli olmaları engel değildir. Sözleşmeli erler görev yaptıkları sürece kışlada kalırlar yalnız eşleri kışlada kalamazlar ama görev yaptıkları yerdeki başka bir yerde kalabilirler.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.